بازداشت "کارمندان ارشد" دولت افغانستان به اتهام جاسوسی

Image caption این نخستین باری است که مقامهای امنیتی افغان از دستگیری کارمندان بلند پایه دولت به اتهام جاسوس به کشورهای همسایه سخن صحبت می‌کنند

ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که ۱۵ کارمند دولت این کشور را به اتهام جاسوسی برای ایران و پاکستان بازداشت کرده است.

رحمت الله نبیل رئیس امنیت ملی افغانستان به اعضای مجلس نمایندگان افغانستان گفت که در میان این افراد شماری از مقامهای ارشد دولت افغانستان نیز شامل اند.

این نخستین باری است که مقامهای امنیتی افغان از دستگیری کارمندان بلند پایه دولت به اتهام جاسوسی برای کشورهای همسایه سخن صحبت می‌کنند.

موضوع نفوذ دستگاه‌های اطلاعاتی منطقه به ویژه کشورهای همسایه در دولت افغانستان بحث تازه‌ای نیست.

پیش از این نیز مخالفان سیاسی رئیس جمهور حامد کرزی و آگاهان سیاسی بارها دراین مورد ابراز نگرانی کرده و از کوتاهی دولت برای شناسایی چنین افراد انتقاد کرده اند.

حالا اداره امنیت ملی افغانستان از بازداشت ۱۵نفر در مناطق مختلف و در چندین اداره افغانستان به اتهام جاسوسی خبر می‌دهد.

آقای نبیل هویت این افراد را فاش نکرد و حاضر نشد در مورد چگونگی فعالیت و زمان دستگیری آنها نیز توضیحات بیشتری ارائه کند.

اما او بازداشت این افراد را یک دستاورد بزرگ خواند.

" ما توانستیم حدود ۱۵ نفر را در ارگانهای دولتی که در مواردی به سطح روسا بودند،گرفتار کنیم. این افراد به جرم خود اقرار کرده اند. جرم جاسوسی مستقیم و صریح به آی اس آی (سازمان اطلاعات پاکستان) و همچنین تعدادشان هم برای ایران جاسوسی می‌کرده‌اند. مثلا یک جنرال (ژنرال) سابق اطلاعات را گرفتیم که ۲۰ سال در اطلاعات وظیفه اجرا کرده بود. فعلا در هرات است و با ستلایت (تلفون ماهواره‌ای) در تماس بود. او را گرفتار کردیم و به کابل انتقال دادیم."

Image caption رئیس امنیت ملی افغانستان برای پاسخگویی به مجلس نمایندگان افغانستان فراخوانده شده بود

اخیرا حسین یاسا صاحب امتیاز دو روزنامه در افغانستان به اتهام جاسوسی از سوی اداره امنیت ملی افغانستان دستگیر و پس از چند ساعت بازجویی آزاد شد.

آقای یاسا با شماری از چهره‌های سیاسی جهادی افغانستان هم رابطه نزدیک داشت.

بازداشت او سبب نگرانی برخی حلقات سیاسی به ویژه مخالفان سیاسی رئیس جمهور کرزی شده است.

رئیس امنیت ملی افغانستان که برای پاسخگویی به مجلس نمایندگان افغانستان فراخوانده شده بود گفت که آقای یاسا تابعیت پاکستانی دارد و به سفارت آن کشور در کابل رفت و آمد می‌کرده است.

مسئولان اطلاعاتی تاکید دارند که آقای یاسا دیدارهایی با مسئولان این سفارت داشته و پس از ترک این سفارت همیشه به منازل شخصی شماری از چهره‌های سیاسی می‌رفته است.

اما مخالفان سیاسی دولت، بازداشت آقای یاسا را اقدام سیاسی عنوان کرده اند و اتهامات وارده بر وی را رد می کنند.

مطالب مرتبط