اداره مبارزه با فساد: وظیفه وزیر دارایی افغانستان معلق شود

عزیزالله لودین حق نشر عکس Getty
Image caption آقای لودین گفت که بزودی تحقیقات در وزارت مالیه در مورد فساد آغاز می شود

اداره مبارزه با فساد اداری افغانستان می گوید از حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور خواسته که وظیفه عمر زاخیلوال، وزیر مالیه (دارایی) را به حالت تعلیق درآورد.

عزیزالله لودین، رئیس این اداره به بی بی سی گفت که اتهامات گسترده‌ای در مورد فساد و رشوه ستانی در وزارت مالیه افغانستان موجود است که برای بررسی بی‌طرفانه آن نیاز است تا پست آقای زاخیلوال به حال تعلیق درآید.

آقای لودین می گوید که این اتهامات، شامل موارد زیاد تخطی، رشوه ستانی و سوءاستفاده می شود که در نتیجه آن، میلیونها افغانی (واحد پول افغانستان) از این وزارت مفقود شده است.

یکی دیگر از گزارشهایی که به گفته آقای لودین در مورد وزیر مالیه باید بررسی شود، سرازیر شدن حدود یک میلیون دلار به حساب بانکی آقای زاخیلوال است.

تلویزیون خصوصی طلوع در افغانستان اخیرا گزارش کرد که حدود یک میلیون دلار به حساب بانکی شخصی عمر زاخیلوال، وزیر مالیه افغانستان واریز شده است.

آقای لودین اما به بی بی سی گفت: "من فکر می کنم باید پرسیده شود و تحقیق شود که این پول از کجا آمده، برای چی آمده و کجا فرستاده شده. این مسایل را باید بپرسیم."

او افزود: "هفته گذشته به رئیس جمهور گفتم که باید یک هیات از چهار نهاد ترتیب شود تا بعضی از مسایلی را در وزارت مالیه که به نظرم خلاف قانون است، بررسی کند و رئیس جمهور هم با این نظر موافق بود و قرار است بزودی هیاتی کار خود را در وزارت مالیه آغاز کنند."

حق نشر عکس .
Image caption عمر زاخیلوال، وزیر مالیه

رسانه های افغانستان از آقای زاخیلوال در مورد پولی که به حساب او واریز شده، نقل قول کرده اند که این پول، از عواید شخصی و تجاری او بوده است.

با این حال، رئیس اداره مبارزه با فساد افغانستان می گوید که واریز شدن این مقدار پول در حساب بانکی یک وزیر برحال حکومت، می تواند سوال برانگیز باشد.

آقای لودین گفت: "یک وزیر باید موقف خود را مشخص کند که آیا تجارت می کند؟ کارهای تحقیقی می کند و یا وزیر مالیه می باشد. من در این مسئله تضاد منافع می بینم که در قانون جزای افغانستان ممنوع است."

آقای لودین همچنین گفت که علاوه بر وزیر مالیه، چهار وزیر برحال دیگر کابینه افغانستان نیز باید وظایف شان به حال تعلیق درآید تا تحقیقات در مورد موجودیت فساد در وزارتخانه هایشان به درستی انجام شود.

او از این وزرا نام نبرد اما تاکید کرد که پرونده های مربوط به این وزارت خانه ها ارزیابی خواهد کرد.

مطالب مرتبط