محقق: اگر امنیت راه کابل-بامیان تامین نشود، تظاهرات می‌کنیم

محمد محقق حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption محقق: "چرا ۱۱ نفر در فاصله یک یا دو کیلومتری پاسگاه حکومت سربریده می‌شوند، اما قاتلان آنها در امان هستند؟"

محمد محقق، از رهبران سیاسی مخالف حکومت افغانستان هشدار داده که اگر امنیت راه کابل-بامیان تامین نشود، مردم به خیابانها خواهند ریخت.

آقای محقق که در مراسم یادبود از قربانیان خشونتهای دو هفته اخیر در جاده کابل-بامیان در غرب کابل سخن می گفت، تهدید به راه اندازی تظاهرات خیابانی در کابل کرد.

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان گفت: "چرا ۱۱ نفر در فاصله یک یا دو کیلومتری پاسگاه حکومت سربریده می‌شوند، اما قاتلان آنها در امان هستند؟ حتی حاضر نیستند، نامشان را بگیرند."

این عضو مجلس ضمن انتقاد شدید از آنچه که او "بی‌تفاوتی" حکومت در برابر امنیت مسافران راه کابل- "هزاره‎جات" خواند، گفت که "جاسوسان بیگانه" این مسافران را سرمی‌برند، اما حکومت اقدامی نمی‌کند.

آقای محقق همچنین هشدار داد که اگر حکومت به درخواست او برای تامین امنیت این جاده ترتیب اثر داده ندهد، او مردم را به تظاهرات خیابانی فراخواهد خواند.

Image caption راه کابل و 'هزاره‌جات' در هفته‌های اخیر برای رفت و آمد مسافران به شدت نا امن شده و آنها از نهادهای امنیتی در این مورد انتقاد کرده‌اند.

مسافران و رسانه‎های محلی اخیرا گزارش دادند که افراد مسلح وابسته به گروه طالبان روز چهارشنبه گذشته (۱۱ اسد/مرداد) پنج تن از مسافران را در دره میدان در غرب کابل تیرباران کرده‌اند.

همچنین مقامهای محلی در ولایت میدان وردک گفته اند که افراد مسلح این گروه روز اول اسد نیز پنج غیرنظامی دیگر را به قتل رسانده بودند.

راه کابل و 'هزاره‌جات' در هفته‌های اخیر برای رفت و آمد مسافران به شدت نا امن شده و آنها از نهادهای امنیتی در این مورد انتقاد کرده‌اند.

اخیرا مقامهای محلی از راه اندازی عملیاتی علیه شورشیان در این منطقه خبر دادند و حلیم فدایی، والی میدان وردک گفت که اجرای این عملیات منجر به بهبود وضعیت در منطقه خواهد شد.

اما تیرباران پنج نفر در هفته گذشته از سوی شورشیان در این منطقه نشان داد که هنوز این راه برای رفت و آمد مسافران همچنان پرخطر است.

مطالب مرتبط