مجلس افغانستان وزرای دفاع و کشور را سلب صلاحیت کرد

Image caption بسم‌الله محمدی و رحیم وردک از وزیران کلیدی کابینه حامدکرزی به شمار می‌رفتند

اعضای مجلس نمایندگان افغانستان وزرای داخله/کشور و دفاع این کشور را رد صلاحیت کرده اند.

مجلس نمایندگان افغانستان بسم‌الله محمدی وزیر داخله و رحیم وردک وزیر دفاع این کشور را امروز شنبه ۴ آگوست/اوت به دلیل ناتوانی در جلوگیری از "موشک‌پرانی‌های پاکستان به افغانستان" و "افزایش سطح ناامنی در این کشور" برای استیضاح فراخواندند.

نمایندگان مجلس پس از آنکه هر دو وزیر را مورد استجواب قرار دادند و توضیحات آنها را شنیدند در رای‌گیریهای جداگانه از آنها سلب اعتماد کردند.

از میان ۲۲۸ عضو حاضر در مجلس، ۱۲۶ تن آنها به آقای محمدی رای منفی دادند و ۱۴۸ تن نیز به وزیر دفاع افغانستان رای منفی دادند.

آرای تائید به هردو وزیر داخله و دفاع به ترتیب ۹۰ رای و ۷۰ رای بود.

بقیه آرا یا سفید به صندوق ریخته شد و یا هم باطل اعلام شد.

مجلس نمایندگان از رئیس جمهوری افغانستان درخواست کرده تا هرچه زودتر کاندیدا‌های "شایسته تری" را برای این مقام ها معرفی کند.

دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز با انتشار نامه گفته که "بر اساس ماده ۹۲ قانون اساسی، سلب صلاحیت وزرا از صلاحیت های پارلمان کشور است و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان فردا (یکشنبه ۵ آگوست/اوت) بعد از اجلاس شورای امنیت ملی در رابطه به سلب صلاحیت وزرای داخله و دفاع ملی، تصمیم خواهد گرفت."

'موشک‌پرانی، افزایش ناامنی، قتل‌های زنجیره‌ای'

بیشتر سوالات اعضای مجلس در جلسه استیضاح وزرای داخله و دفاع مربوط به حملات موشکی پاکستان به ولایت کنر در شرق افغانستان، افزایش نا امنی ها و 'قتل های زنجیره‌ای' بود.

عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان در جریان توضیحاتش اقداماتی را بر شمرد که وزارت دفاع برای برخورد با 'موشک‌پرانی‌های پاکستان به افغانستان' انجام داده است. او گفت "با آغاز آتشباری‌های غیرانسانی پاکستان، وزارت دفاع در حد اختیارات خود، کارهای ذیل را انجام داده: معلومات دقیق پیرامون تخطی‌ها پاکستان جمع آوری شده، این معلومات به ادارات مربوط ملی و بین المللی تحویل داده شده و آیساف نیز در جریان جزییات قرار داده شده است."

بسم الله محمدی نیز اقداماتی را که وزارت داخله در این زمینه انجام داده توضیح داد و تلاش کرد تا قناعت اعضای مجلس را فراهم کند.

او گفت: " ما در مورد این موشک‌پراکنی ها بر بخش هایی از ولایت کنر، تحقیقات گسترده انجام دادیم، مهماتی را که در این حملات استفاده شده است، تشخیص دادیم و آرم و نوعیت آنرا دریافتیم. درست از مهماتی است که ارتش پاکستان و حکومت پاکستان از آن استفاده می کند."

اما توضیحات این وزیران ظاهرا قناعت اعضای مجلس را فراهم نکرد و آنها بلافاصله به دو دسته طرفدار و مخالف رفتن به طرف رای گیری تقسیم شدند.

در همین جریان حتی درگیری لفظی نیز میان اعضای مجلس صورت گرفت و سرانجام پس از حدود یک ساعت بحث و مجادله، اعضای مجلس تصمیم گرفتند برای این دو وزیر صندوق رای گذاشته شود و در مورد سرنوشت آنها رای‌گیری صورت گیرد.

حق نشر عکس .
Image caption مجلس نمایندگان افغانستان

نتیجه شمارش این رای گیری، رد صلاحیت دو وزیر مهم کابینه رییس جمهور کرزی بود که از سوی عبدالرووف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان چنین اعلام شد: " در نتیجه استیضاح، جنرال (ژنرال) بسم الله محمدی وزیر داخله، رای تائید نود رای، رای رد یکصدوبیست و شش رای، رای سفید هفت و رای باطل پنج. بنا ایشان آرای لازم پنجاه جمع یک را (برای ادامه کار) بدست نیاورد و از سمت وزارت حذف شد. ژنرال عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان، رای تائید هفتاد و دو، رای رد یکصدو چهل و شش، رای سفید چهار و رای باطل پنج. به این اساس جنرال وردک هم نتوانست آرای پنجاه جمع یک را تکمیل کند و از وظیفه شان برکنار شدند."

آقای ابراهیمی اضافه کرد که "از جناب رئیس جمهوری افغانستان تقاضا می‌کنیم تا هرچه زودتر، افرادی را که شایسته گی این دو پست مهم را دارند، به مجلس نمایندگان معرفی کند."

در طول چند سال گذشته مجلس نمایندگان افغانستان پس از حوادث بزرگ امنیتی، وزیران داخله، دفاع و رئیس امنیت ملی را برای استجواب و گاه برای استیضاح به مجلس فرا خواند اما این نخستین باریست که اقدام به سلب صلاحیت بلند پایه ترین مقامات امنیتی افغانستان می‌کند.

Image caption بسم‌الله محمدی از ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ رئیس ستاد ارتش افغانستان بود و در سال ۲۰۱۰ پس از کناره‌گیری حنیف اتمر وزیر داخله افغانستان شد

بسم‌الله محمدی و رحیم وردک هردو از چهره‌های سرشناس و سابقه‌دار اداره حامد کرزی به شمار می‌رفتند.

آقای وردک آموزش دیده آمریکا است و از سال ۲۰۰۴ تا بحال وزیر دفاع افغانستان بود.

او در دهه ۱۹۸۰ در کنار مجاهدین و علیه حضور نیروهای شوروی در افغانستان قرار داشت.

بسم‌الله محمدی نیز یکی از فرماندهان مجاهدین در جنگ علیه نیروهای شوروی در افغانستان به شمار می‌رفت و در دهه ۹۰ میلادی نیز به عنوان یکی از فرماندهان عمده 'اتحاد شمال' علیه طالبان در شمال کابل می‌جنگید.

او از زمان سقوط طالبان تا سال ۲۰۱۰ رئیس ستاد ارتش افغانستان بود و در سال ۲۰۱۰ پس از کناره‌گیری حنیف اتمر وزیر داخله افغانستان شد.

'حملات موشکی پاکستان به خاک افغانستان'

مناطق مرزی افغانستان از جمله ولایات کنر و نورستان، ظرف یک سال اخیر هدف حملات راکتی از خاک پاکستان بوده است.

Image caption آقای وردک آموزش دیده آمریکا است و از سال ۲۰۰۴ تا بحال وزیر دفاع افغانستان بود

مقامات افغان از اصابت حدود ۳۰۰۰ راکت به این مناطق خبر داده اند.

آنها گزارش کرده اند که این حملات، خسارات زیادی را به محل وارد کرده و در مواردی، تلفات جانی نیز داشته است.

منتقدان از عملکرد حکومت افغانستان در زمینه متوقف کردن این حملات ناراضی هستند.

نهادهای جامعه مدنی و ناظران، بارها از دولت افغانستان خواسته اند که در این مورد به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کند.

فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان نیز اخیرا این حملات را محکوم کرد و گفت که در دیدار سه جانبه خود با نمایندگان افغانستان و پاکستان این مسئله را ارزیابی خواهند کرد.

چند روز پیش نیز مجلس سنای افغانستان از مقامات امنیتی این کشور انتقاد کرد که چرا در جلوگیری از ادامه این حملات اقدامی نکرده اند.

مطالب مرتبط