کرزی برای وزارت‌های کشور و دفاع سرپرست تعیین کرد

Image caption بسم‌الله محمدی و رحیم وردک از وزیران کلیدی کابینه حامدکرزی به شمار می‌رفتند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان بسم الله محمدی و عبدالرحیم وردک را یک روز پس از سلب اعتماد آنها به عنوان وزرای داخله (کشور) و دفاع در مجلس نمایندگان، به عنوان سرپرست در این وزارت‌خانه ها معرفی کرده است.

این دو وزیر کابینه، روز گذشته (شنبه، ۱۳ اسد / مرداد) به دلیل آنچه که ناتوانی در جلوگیری از حملات راکتی پاکستان و همچنین افزایش نا امنی ها خوانده شد، در مجلس نمایندگان استیضاح و سلب اعتماد شدند.

مجلس نمایندگان افغانستان از رئیس جمهور کرزی تقاضا کرد که بزودترین فرصت، نامزدهای خود را برای این دو وزارت به مجلس نمایندگان معرفی کند.

'خدمت‌گذاری در بخشهای دیگر'

در اعلامیه‌ای که از دفتر رئیس جمهور کرزی منتشر شده، آمده که به تصمیم مجلس نمایندگان احترام می گذارد و تا معرفی نامزد وزرای جدید، آقایان محمدی و وردک را در وزارتهای داخله و دفاع به عنوان سرپرست تعیین می کند.

در این اعلامیه آمده: "رئیس جمهور، استرژنرال بسم الله محمدی و استرژنرال عبدالرحیم وردک را از جمله فرزندان صدیق، پر تلاش و مجاهد کشور دانست و گفت که آنها سالیان زیادی در ساختار جدید افغانستان و به پختگی رساندن نظام آن کار کرده اند."

اعلامیه افزوده است: "دولت افغانستان بر علاوه ای که آنها را به بهترین مدال های دولتی مفتخر می سازد، از آنها به عنوان افراد با تجربه و سخت­‌کوش خواهد خواست تا در دیگر بخش­های حکومت به خدمت‌گذاری به مردم و کشور خود ادامه دهند."

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کرزی از محمدی و وردک به عنوان فرزندان "صدیق، پرتلاش و مجاهد" نام برد

سلب اعتماد وزرای داخله و دفاع در مجلس نمایندگان در شرایطی صورت گرفت که افغانستان در آستانه انتقال کامل مسئولیت های امنیتی قرار دارد.

این دو وزیر، از سابقه‌دار ترین افراد در حکومت افغانستان به شمار می روند.

عبدالرحیم وردک، آموزش های عالی نظامی خود را در آمریکا به پایان رسانده و از سال ۲۰۰۴ وزیر دفاع افغانستان بود.

او در دهه ۱۹۸۰ در کنار مجاهدین و علیه حضور نیروهای شوروی در افغانستان قرار داشت.

بسم‌الله محمدی نیز یکی از فرماندهان مجاهدین در جنگ علیه نیروهای شوروی سابق در افغانستان بود و در دهه ۹۰ میلادی به عنوان یکی از فرماندهان عمده 'اتحاد شمال' علیه طالبان در شمال کابل می‌جنگید.

او از زمان سقوط طالبان تا سال ۲۰۱۰ رئیس ستاد ارتش افغانستان بود و در سال ۲۰۱۰ پس از کناره‌گیری حنیف اتمر، وزیر داخله افغانستان شد.

مطالب مرتبط