'فرمانده ارشد القاعده و معاونش' در افغانستان کشته شدند

کنر حق نشر عکس
Image caption شبکه القاعده نفوذ خود را در ولایات شرقی افغانستان حفظ کرده است

نیروهای ناتو در افغانستان می گویند، یک فرمانده ارشد شبکه القاعده همراه با معاونش در نتیجه یک عملیات هوایی در شرق افغانستان کشته شده اند.

این عملیات در ولسوالی وته‌پور ولایت کنر انجام شده و مقامات ناتو گفته اند که در آن به هیچ غیرنظامی آسیب نرسیده است.

یک اعلامیه ناتو از این فرمانده القاعده به نام متفی اسد و از معاون او به نام یوسف یاد کرده است.

ناتو می گوید که این فرمانده القاعده همچنین به نام های مفتی پنجابی، عبدالقدوس و صوفیان مشهور بوده است.

براساس اعلامیه ناتو، این فرمانده القاعده، مسئول عملیاتی جنگجویان این شبکه در ولایت کنر و همچنین برخی دیگر از ولایات شرقی افغانستان بوده است.

از این فرمانده همچنین به عنوان یکی از ماهران ساخت بمب و مواد انفجاری یاد شده که به سایر جنگجویان القاعده در افغانستان، چگونگی ساختن مواد انفجاری را آموزش می داد.

ناتو گفته که یک عملیات جداگانه هوایی در ولسوالی وته‌پور ولایت کنر منجر به کشته شدن فردی به نام "فتاح گل" شده که از تنظیم کنندگان برنامه های القاعده بوده است.

اعلامیه ناتو گفته که فتاح گل به جنگجویان القاعده در شرق افغانستان خانه های امن فراهم می کرد و همچنین مسئولیت اداره و کنترل اردوگاه های آموزش گروه های تروریستی را برعهده داشت.

بدنبال فروپاشی طالبان در افغانستان در پی حملات آمریکا در اواخر سال ۲۰۰۱، حضور شبکه القاعده در افغانستان نیز به شدت محدود شد.

با این حال، این شبکه در سالهای اخیر توانسته نفوذ خود را به ویژه در ولایات شرقی افغانستان حفظ کند.

دولت افغانستان و متحدان بین المللی این کشور، از جدا شدن گروه طالبان از شبکه القاعده، به عنوان یکی از شرایط خود برای مصالحه با گروه طالبان یاد کرده اند.

آگاهان باور دارند که شبکه القاعده، از حضور گروه های چون طالبان افغانستان و طالبان پاکستانی، برای ادامه فعالیت های خود در این منطقه بهره‌برداری می کند.

مطالب مرتبط