رحیم وردک با وزارت دفاع افغانستان خداحافظی کرد

عبدالرحیم وردک حق نشر عکس 1
Image caption آقای وردک از اعضای سابقه دار کابینه حامد کرزی بود

عبدالرحیم وردک درخواست حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را در مورد سرپرستی از وزارت دفاع این کشور نپذیرفته است.

آقای وردک که از سال ۲۰۰۴ تا حالا وزیر دفاع افغانستان بود، اخیرا از سوی مجلس نمایندگان استیضاح و سلب اعتماد شد.

اما رئیس جمهور کرزی، یک روز پس از سلب اعتماد، آقای وردک را تا معرفی نامزد جدید برای وزارت دفاع، به عنوان سرپرست در این وزارت معرفی کرد.

آقای وردک در یک کنفرانس خبری در وزارت دفاع افغانستان، به خبرنگاران گفت که قضاوت در مورد تصمیم مجلس نمایندگان به سلب اعتماد او را "بدون هیچ تبصره ای به تاریخ و مردم افغانستان" واگذار می کند.

او گفت: "منحیث یک شهروند معتقد به دموکراسی، به تصمیم (مجلس نمایندگان) ارج و احترام می گذارم و با توجه به تصمیم پارلمان، به عنوان مهم ترین نهاد قانون گذار و کسب اجازه از مقام ریاست جمهوری، وظیفه خود را به حیث وزیر دفاع، خاتمه یافته اعلام می کنم."

تصمیم رئیس جمهور کرزی به معرفی وزرای داخله (کشور) و دفاع به عنوان سرپرست در این وزارتها پس از سلب اعتماد، با اعتراض مجلس نمایندگان افغانستان نیز روبرو شده بود.

اعضای مجلس نمایندگان می گویند که براساس قانون، وزیری که در جلسه استیضاح سلب اعتماد می شود، اجازه تقرر و یا سرپرستی در همان وزارت را ندارد.

دفتر رئیس جمهور کرزی گفته است که به رای مجلس نمایندگان در مورد سلب اعتماد از دو وزیر امنیتی کابینه خود احترام می گذارد، اما تا زمان معرفی وزرای پیشنهادی خود به مجلس نمایندگان، نیاز است تا این افراد بر امور وزارت های دفاع و داخله سرپرستی کنند.

مجلس نمایندگان افغانستان روز شنبه این هفته، به دلیل "افزایش نا امنی ها و ادامه حملات راکتی پاکستان" وزرای داخله و دفاع را سلب اعتماد کرد.

مطالب مرتبط