روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۷ اسد

اعتصابهای اخیر در هرات، کنار رفتن ژنرال وردک از سرپرستی وزارت دفاع، حملات راکتی پاکستان و چالشهای امنیتی سر راه افغانستان، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح از اعتصاب روزهای اخیر در شهر هرات، در اعتراض به نا امنی ها در این ولایت استقبال کرده و نوشته که این گونه حرکت های مدنی اعتراضی، امیدواری نسبت به آینده افغانستان را بیشتر می کند.

این روزنامه نوشته که ساکنان هرات، بدون اینکه کاری کنند که امنیت شهر خود را برهم بزنند و یا تهدیدی برای امنیت هرات ایجاد کنند، به شکل مسالمت آمیز دست به اعتصاب عمومی زدند و این مسئله، حکومت افغانستان را وادار کرد که هیات بلند پایه ای را به هرات بفرستد و همچنین فرمانده پلیس هرات را تبدیل کند.

هشت صبح نوشته که نهادهای جامعه مدنی، باید از این گونه حرکتهای اعتراضی برای آوردن اصلاحات حمایت کرده و برای تقویت اینگونه حرکتها زمینه سازی کنند.

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود پرسیده که پس از سلب اعتماد از وزرای داخله و دفاع افغانستان به دلیل ادامه حملات راکتی پاکستان، آیا هنوز هم دولت افغانستان برنامه ای برای جلوگیری از ادامه این حملات دارد؟

نویسنده ماندگار افزوده که جای تعجب است که ولایات شرقی افغانستان ظرف دو سال اخیر، همواره مورد حملات راکتی از خاک پاکستان قرار گرفته، اما دولت افغانستان هنوز نمی داند و یا نمی خواهد بفهمد که ریشه مشکل در کجاست و چگونه می توان این مشکل را از بین برد.

روزنامه نوشته که حامد کرزی، به عنوان رئیس جمهوری افغانستان و کسی که مسئولیت دفاع از خاک این کشور را دارد، در این زمینه باید پاسخگو باشد.

روزنامه سرنوشت از عبدالرحیم وردک، به دلیل کنار رفتن از پست سرپرستی وزارت دفاع افغانستان قدردانی کرده و نوشته که این حرکت، به عنوان احترام به قانون و احترام به تصمیم پارلمان افغانستان، قابل ستایش است.

سرنوشت نوشته که آقای وردک با کنار رفتن از سرپرستی وزارت دفاع، "بنیاد یک فرهنگ عالی" را گذاشت که می تواند به قانون‌سالاری در افغانستان کمک کند.

روزنامه باور نیز به همین مسئله پرداخته و نوشته که سایر مقامات ارشد دولتی افغانستان، باید از تصمیم ژنرال وردک بیاموزند.

این روزنامه نوشته که کنار رفتن آقای وردک از سرپرستی وزارت دفاع، کمک می کند تا فرهنگ احترام به رای و اراده مردم در افغانستان نهادینه شود.

روزنامه ویسا حاکمیت قانون در افغانستان را برای تامین امنیت و ثبات در این کشور مهم دانسته و نوشته که بزرگترین تهدید در برابر افغانستان، فرار از قانون و عدم مجازات کسانی است که در حق مردم جفا کرده اند.

این روزنامه نوشته که افرادی متهم به قتل غیرنظامیان و کسانی که دارایی مردم را غارت کرده اند، آزادانه در افغانستان زندگی می کنند و سلاح و قدرت نیز در اختیار دارند.

ویسا نوشته که این مسئله، تهدید بزرگتری از فعالیت گروه های تروریستی در افغانستان است که مردم را از درون می خورد و نظام را تضعیف می کند.