درخواست افغانستان از پاکستان: زندانیان طالبان را به ما تحویل دهید

جنگجویان طالبان
Image caption منتقدان باور دارند که رهایی زندانیان طالبان، به جای کمک به مصالحه، طالبان را تقویت می کند

شورای عالی صلح افغانستان می گوید که از پاکستان تقاضا می کند تمامی شهروندان افغان، به شمول افراد مربوط به طالبان را که در این کشور زندانی هستند، به دولت افغانستان بسپارد.

عطاالله لودین، معاون شورای عالی صلح به بی بی سی گفت که رهایی این افراد از زندانهای پاکستان، روی تامین امنیت افغانستان تاثیرات مهمی خواهد داشت.

پیش از این، گزارشهایی منتشر شده بود که شورای عالی صلح، به طور مشخص خواستار رهایی "ملا برادر" از فرماندهان ارشد گروه طالبان می شود که در پاکستان زندانی است.

قرار است برای مطرح کردن این پیشنهادات، هیاتی از شورای عالی صلح افغانستان از اسلام آباد دیدن کند، اما آقای لودین گفت که برنامه این سفر هنوز نهایی نشده است.

آقای لودین گفت که در این سفر که بزودی انجام خواهد شد، مسایل مهمی در مورد مناسبات دو کشور افغانستان و پاکستان، مکانیسمی برای تامین امنیت در دو طرف مرز و زندانیان افغان در پاکستان بررسی خواهد شد.

تقاضایی برای اعتمادسازی

او گفت: "مردم افغانستان از شورای عالی صلح توقعات خود را دارند و ما هم براساس این توقعات، در نظر داریم برنامه سفر خود را به شکل جامع بریزیم تا این سفر، تنها نمایشی نباشد و در حل مشکلات کمک کند."

آقای لودین در جواب به این سوال که آیا هیات شورای عالی صلح، در سفر به پاکستان برای رهایی ملا برادر، از فرماندهان ارشد طالبان نیز تلاش خواهد کرد؟ گفت: "طبعا زندانیانی که مربوط افغانستان است و تابعیت افغانستان را دارند و در پاکستان زندانی هستند، خواستار رهایی شان می شویم."

او افزود: "این زندانیان باید به حکومت افغانستان سپرده شوند و اتهاماتی که علیه شان مطرح است در دادگاه های افغانستان بررسی شود و یا اگر مسایل سیاسی باشد، باید به آنها آزادی داده شود."

گروه طالبان اگرچه تا حالا رسما آمادگی خود را برای مذاکره با دولت افغانستان آماده نشده اعلام نکرده اند، اما گزارشهایی منتشر شده که نشان می دهد عدم رهایی شماری از فرماندهان این گروه از زندانهای آمریکا و پاکستان، در گذشته مانع اصلی سر راه برنامه مصالحه دولت افغانستان بوده است.

اخیرا تلاشهایی صورت گرفت که نام شماری از فرماندهان طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد حذف شود.

مقامات افغان گفته اند که برای کشاندن طالبان به پای میز مذاکره، به اعتماد سازی نیاز است. اما منتقدان این برنامه باور دارند که رهایی فرماندهان ارشد طالبان از زندان، تنها به تقویت این گروه کمک خواهد کرد.

مطالب مرتبط