عضو ارشد طالبان: لیست سیاه مانع بزرگ در برابر مصالحه

Image caption آقای معتصم که در گذشته، به عنوان مسئول سیاسی 'شورای کویته' وظیفه انجام می داد، در ماه آگوست/اوت سال گذشته در شهر کراچی هدف حمله سوء قصد قرار گرفت و برای درمان به ترکیه سفر کرد

آغاجان معتصم وزیر مالیه پیشین طالبان می گوید حذف نام‌های اعضای ارشد طالبان از لیست سیاه می‌تواند گام مهمی در تقویت روند مذاکره و صلح با طالبان باشد.

آقای معتصم می‌گوید نام او اخیرا ازلیست سیاه شورای امنیت سازمان ملل حذف شده و از سازمان ملل خواسته تا نام دیگر اعضای رهبری طالبان نیز از این لیست حذف کند.

او در گفتگو با بی بی سی از اقدام شورای امنیت برای حذف نامش از لیست سیاه ستایش کرد و گفت، برای موفق شدن روند مصالحه و دست یافتن به صلح دایمی، دیگر اعضای ارشد طالبان نیز باید شامل این روند شوند.

شورای عالی صلح افغانستان نیز حذف نام آغا جان معتصم از لیست سیاه شورای امنیت را تائید کرده است.

آقای معتصم که در گذشته، به عنوان مسئول سیاسی 'شورای کویته' وظیفه انجام می داد، در ماه آگوست/اوت سال گذشته در شهر کراچی هدف حمله سوء قصد قرار گرفت و برای درمان به ترکیه سفر کرد.

او از آن زمان تا کنون درهمین کشور زندگی می‌کند و بسیار کم و محتاطانه با رسانه‌ها صحبت می‌ کند.

آقای معتصم در گذشته به عنوان یکی از افراد نزدیک به ملا محمد عمر رهبر طالبان نیز شناخته می‌شد.

'لیست سیاه مانع مصالحه'

ملا آغا جان معتصم، تنها مقام ارشد پیشین طالبان است که نام او در حالی از لیست سیاه شورای امنیت حذف می‌شود که هنوز عضو این گروه می باشد.

آقای معتصم در گفتگو با بخش پشتوی بی بی سی تاکید کرده که حذف نام رهبران طالبان از لیست سیاه و رهایی زندانیان آنها از گوانتانامو برای طالبان اهمیت زیادی دارد و این لیست سیاه مانع بزرگ در برابر مصالحه است.

او می‌گوید: " آمریکایی ها و جامعه جهانی در عوض تشدید تحریمها علیه طالبان، اگر نرمی به کار بگیرند و از لیست سیاه اعضای ارشد طالبان را حذف کنند، و دوستان زندانی ما را که مدتها است بدون سرنوشت در گوانتانامو بسر می برند آزاد کنند، و همچنین افراد بیگناهی که در بگرام زندانی هستند، آزاد شوند؛ فکر می‌کنم که این اقدامات می تواند در ایجاد وحدت ملی در افغانستان و ایجاد تفاهم میان افغانها و خارجی کمک کند".

آغاجان معتصم همچنین از تاکید جامعه بین المللی بر پیش گرفتن راه حل سیاسی در افغانستان به جای جنگ تمجید کرده و می گوید این"امر نتایج خوبی در پی داشته؛ از جمله ایجاد انعطاف پذیری در رهبری طالبان."

هر چند او در مورد چگونگی و نتایج این 'انعطاف پذیری' توضیحاتی بیشتر نداد، اما شماری از تحلیلگران اظهارات او را با اهمیت می‌خوانند.

وحید مژده از کارشناسان آشنا با مسایل طالبان می‌گوید

حدود یک ماه پیش نیز مایکل سمپل نویسنده و دیپلمات سابق ایرلندی گفت که یک عضو ارشد طالبان در مصاحبه با او گفته که این گروه در مواردی در موضع خود تجدید نظر خواهد کرد.

آقای سمپل گفت او به این باور است که یک "دسته عملگراها در رده‌های بالای طالبان" وجود دارد که برای پذیرفتن روند مذاکرات جدی با اعضای تندرو طالبان در حال مبارزه هستند.

سال گذشته نیز سازمان ملل متحد اسامی ۱۴ نفر از مقام های سابق طالبان را از فهرست تحریم های شورای امنیت خارج کرد.

این اقدام به درخواست دولت افغانستان انجام شده و هدف آن تشویق طالبان به پیوستن به روند صلح و آشتی ملی خوانده شده بود.

قطع مذاکرات از سوی طالبان

حق نشر عکس AP
Image caption گروه طالبان در ماه مارچ/مارس امسال اعلام کردند که مذاکرات با آمریکایی ها را قطع کرده اند

بحث مصالحه و مذاکره با طالبان در اوایل امسال پس از آن جان تازه گرفت که طالبان تائید کردند که آنها مشغول مذاکره با آمریکایی‌ها هستند و توافق کردند تا در قطر دفتر سیاسی افتتاح کنند.

طالبان تائید کرده بودند که این گفتگوها در سوم ماه جنوری/ژانویه امسال شروع شد و یکی از محور های اصلی آن تبادل اسرا بود.

در اعلامیه‌ای طالبان گفته بودند که با ایجاد دفتری در قطر می‌خواستند این "بهانه تبلیغاتی آمریکا را که می گفت طالبان برای گفت و گو آدرس مشخصی ندارند، برطرف کنند".

اما این گروه در ماه مارچ/مارس امسال اعلام کردند که مذاکرات با آمریکایی ها را قطع کرده اند.

آنها "موضع مبهم آمریکا" را دلیل قطع مذاکرات خوانده و آمریکا دراین ارتباط مقصر دانستند.

اما آمریکایی ها از سوی خود گفتند که طالبان به این دلیل از مذاکرات کنار کشیدند که واشنگتن بر نقش دولت افغانستان در این مذاکرات تاکید داشت، چیزی که طالبان مخالف آن بودند.

مطالب مرتبط