مجلس افغانستان ادعای فساد مالی علیه وزیر دارایی را بررسی می‌کند

حق نشر عکس parliament.af
Image caption رئیس مجلس گفت که قرار است آقای زاخیلوال روز سه‌شنبه آینده به پرسشهای یک کمیسیون اختصاصی در باره اتهامهای علیه خود پاسخ دهد

مجلس نمایندگان افغانستان ادعای فساد مالی علیه عمر زاخیلوال، وزیر مالیه/دارایی این کشور را بررسی می‌کند.

عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس در نشست روز شنبه، ۲۱ اسد/مرداد مجلس اعلام کرد که تحقیقات در باره این ادعاها آغاز شده است.

اخیرا عزیزالله لودین، رئیس کمیسیون مبارزه با فساد اداری گفته که علیه آقای زاخیلوال ادعاهای زیادی وجود دارد و برای بررسی این ادعاها نیاز است که وظیفه او به تعلیق درآید.

وزیر مالیه این ادعاها را تکذیب کرده و آنها را ناشی از اختلاف‌های شخصی دانسته است.

مجلس در نشست روز شنبه خود آقای زاخیلوال و زلمی رسول، وزیر خارجه را برای ارائه توضیحات در باره کمکهای جهانی وعده داده شده در کنفرانس توکیو فراخواند، اما حضور آقای زاخیلوال در این نشست با مخالفت برخی از نمایندگان مواجه شد.

رمضان بشردوست گفت که پیش از آن که آقای زاخیلوال در باره شفافیت در دریافت و مصرف کمکهای وعده داده شده در کنفرانس توکیو با اعضای مجلس صحبت کند، خود حسابهای خود را تصفیه کند.

او گفت: "در شرایطی که رئیس اداره مبارزه با فساد وزیر مالیه را رسما متهم به فساد کرده و به رئیس جمهوری نامه فرستاده که وظیفه او به تعلیق درآید، این وظیفه ما است که این تدابیر را اتخاذ کنیم که هر وزیری که متهم است، حق داخل شدن به خانه ملت را ندارد، تا زمانی که برود حسابش را تصفیه کند."

اما عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان گفت که کمیسیون مالی و بودجه در باره ادعاهای مطرح شده علیه آقای زاخیلوال تحقیق می‌کند و قرار است که روز سه‌شنبه آینده او به این کمیسیون فراخوانده شود و به پرسشها در این مورد پاسخ دهد.

حق نشر عکس Getty
Image caption عزیزالله لودین، رئیس کمیسیون مبارزه با فساد اداری گفته که علیه آقای زاخیلوال ادعاهای زیادی وجود دارد و برای بررسی این ادعاها نیاز است که وظیفه او به تعلیق درآید.

رئیس مجلس گفت: "به کمیسیون اختصاصی وظیفه داده‌ایم. کمیسیون مالی و بودجه در مورد اظهارات وزیر مالیه و اظهارات آقای لودین، در برنامه کاری خود قرار گذاشته که وزیر مالیه روز سه‌شنبه به کمیسیون اختصاصی تشریف بیاورد تا (اعضای کمیسیون) در این مورد سوالاتی داشته باشند و جوابهای ایشان را بشنوند و به مجلس عمومی گزارش بدهند."

با وجود این مخالفت‌ها، عمر زاخیلوال و زلمی رسول در نشست عمومی مجلس حضور یافتند و در مورد کمکهای وعده داده شده در کنفرانس توکیو به اعضای مجلس توضیحاتی ارائه کردند.

اعضای مجلس تاکید کردند که این کمکها باید به صورت شفاف به مصرف برسد.

در کنفرانس توکیو متحدان افغانستان وعده دادند که ۱۶ میلیارد دلار به این کشور کمک کنند.

کشورهای کمک‌کننده، اعطای این کمکها را به مبازره جدی دولت افغانستان با فساد اداری و مالی مشروط ساخته است.

پیش از این برخی از نهادهای غیردولتی در افغانستان هم تاکید کرده اند که این کمکها باید به صورت شفاف به مصرف برسد و از حیف و میل آنها جلوگیری شود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان پس از بازگشت از این کنفرانس وعده داد که با فساد به صورت جدی مبارزه خواهد بود.

او به همین منظور یک فرمان ۱۶۴ ماده‌ای صادر کرده و در آن از نهادهای دولتی خواسته که مبارزه با فساد را در اولویت کاری خود قرار دهند.

مطالب مرتبط