کشته شدن سه سرباز ناتو به دست کارگر غیرنظامی افغان

حق نشر عکس AP
Image caption روز جمعه سه سرباز دیگر ناتو هم کشته شده بودند

سه سرباز دیگر خارجی تحت فرمان پیمان ناتو در اثر حمله مسلحانه یک کارگر افغان در جنوب افغانستان کشته شده‌اند.

دفتر اطلاع‌رسانی ناتو در اطلاعیه کوتاهی نوشته که این سه سرباز روز جمعه، ۲۰ اسد/مرداد، در پی یک حمله در جنوب افغانستان کشته شدند.

گونتر کاتز، سخنگوی ناتو در کابل روز شنبه به خبرنگاران گفت که این حمله ناشی از مسائل شخصی بوده است.

او افزود: "بگذارید به طور واضیح بگویم که این رویدادها به طور روشن بازتاب‌دهنده وضعیت کلی در این جا، در افغانستان، نیست."

سخنگوی ناتو گفت: "در این جا تقریبا ۵۰۰ هزار سرباز و پلیس دوشادوش هم کار می‌کنند و به خاطر مبارزه برای آینده بهتر این کشور و وارد آوردن فشار بر شورشیان، اعتماد و همکاری‎ بین خود را تقویت می‌کنند."

خبرگزاری فرانسه از قول منابع ناتو در افغانستان گزارش داده که این سه سرباز در یک پایگاه ناتو در ولسوالی "گرمسیر" ولایت هلمند هدف شلیک گلوله کارگر غیرنظامی افغان قرار گرفتند.

به گزارش این خبرگزاری، این پایگاه مورد استفاده مشترک ارتش افغانستان و نیروهای بین‌المللی است و این تیراندازی شامگاه روز جمعه در این پایگاه صورت گرفت.

یک سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته که فرد غیرنظامی که به عنوان کارگر در این پایگاه کار می‌کرد و به سوی این سربازان شلیک کرد، بازداشت شده است.

این دومین حمله علیه نیروهای خارجی در روز جمعه در ولایت هلمند است.

صبح روز جمعه سه سرباز نیروهای دریایی آمریکا در ولسوالی 'سنگین' ولایت هلمند هدف شلیک مردی قرار گرفتند که لباس ارتش افغانستان به تن داشت.

یک منبع نیروهای بین‎المللی در افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفته که در طول سال جاری میلادی بیش از ۳۰ سرباز خارجی در ۲۶ حمله جداگانه توسط اعضای نیروهای امنیتی افغانستان کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط