'طرح ترور محمدکریم خلیلی، معاون کرزی خنثی شد'

محمدکریم خلیلی حق نشر عکس AFP
Image caption این دومین بار است که برنامه حمله به آقای خلیلی در سال جاری خورشیدی خنثی می‌شود

اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرده است که پنج تن را به اتهام تلاش برای ترور محمدکریم خلیلی، معاون رئیس‌جمهور این کشور دستگیر کرده است.

این اداره روز یکشنبه، ۲۲ اسد/مرداد، در اطلاعیه‌ای نوشت که این افراد در پی عملیات ویژه سه‌ساعته در ناحیه (منطقه) اول شهر کابل بازداشت شده‌اند.

اداره امنیت ملی گفته است که این پنج مرد که یکی از آنها پاکستانی است، چندین واسکت(جلیقه) انتحاری، مسلسل، راکت آرپی‌جی ۷، بمب دستی و صدها گلوله با خود داشتند.

منابع امنیت ملی گفته‌اند که این مهاجمان قصد داشتند با استفاده از یونیفورم ارتش ملی افغانستان به محمدکریم خلیلی، معاون دوم رئیس‌جمهور افغانستان در خانه‌اش حمله کنند.

به گفته این منابع، حمله به مقر پارلمان افغانستان از دیگر اهداف این گروه پنج نفره بوده است.

یک سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان طرح حمله به محمدکریم خلیلی را به گروه طالبان نسبت داده و گفته است که افراد بازداشت شده قصد داشتند که این طرح را روز یکشنبه، ۲۲ اسد/مرداد اجرا کنند.

این اداره تصاویر ویدئویی را در اختیار بی‌بی‌سی قرار داده که این افراد را به همراه وسایل و جنگ افزارهایی که آنها با خود داشتند، نشان می‌دهد.

این دومین طرح حمله انتحاری به محمدکریم خلیلی در سال جاری خورشیدی است که از سوی اداره امنیت ملی افغانستان خنثی می‌شود.

پیش از این روز دوم ماه ثور/اردیبهشت، اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که سه مرد که تصور می‌شد اعضای شبکه حقانی باشند، به اتهام تلاش برای حمله انتحاری به آقای خلیلی در خانه‌اش دستگیر شده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption امنیت ملی گفته که این افراد قصد داشتند طرح ترور آقای خلیلی را روز یکشنبه اجرا کنند

اداره امنیت ملی در آن زمان تصاویری ویدئویی را در اختیار رسانه‌ها قرار داد که نشان می‌داد این سه مرد در حال برنامه‌ریزی و نقشه‌کشی برای حمله به خانه آقای خلیلی هستند.

خنثی‌سازی دومین برنامه حمله به آقای خلیلی نشان می‌دهد که شورشیان او را از اهداف عمده‌ای می‌دانند که از آن دست‌بردار نیستند.

محمدکریم خلیلی از رهبران ائتلاف سابق شمال افغانستان است که در سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۰ علیه حاکمیت گروه طالبان می‌جنگید.

پیش از این لطف‌الله مشعل، سخنگوی اداره امنیت ملی در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته بود که طالبان، رهبران ائتلاف شمال را از "بدترین دشمنان" خود می‌دانند.

مطالب مرتبط