روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۲ اسد

روزنامه های چاپ امروز کابل عمدتا به بررسی مسائل مربوط به امنیت و مصالحه با گروه طالبان و پیروزی روح‌الله نیکپا در المپیک لندن پرداخته‌اند.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود با عنوان "صلح ابزار معاملات سیاسی" نوشته که گفتگوهای صلح با گروه طالبان "کماکان در پشت پرده ادامه دارد" و درخواست حکومت افغانستان برای حذف نام آغاجان معتصم، از اعضای ارشد این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل با موافقت این سازمان مواجه شده است.

نویسنده با اشاره به این مساله که طالبان برای گفت‌و‌گو با آمریکا اظهار آمادگی کرده و پاکستان هم بر سر مساله شبکه حقانی آماده "معامله" با آمریکا شده، نوشته که حالا "فصل جدیدی" در روابط میان گروه طالبان و طرفهای دخیل در قضیه افغانستان در حال شکل گیری است.

سرمقاله‌نویس وحدت معتقد است که حکومت افغانستان در این روندها و بازی‌های منطقه‌ای "سردرگم و بدون برنامه" حضور دارد. به نظر نویسنده، حکومت عمدتا خود را در بازی با "مهره‌های سوخته" گروه طالبان مشغول کرده که ممکن است در تعاملات جدید کارآمدی چندانی نداشته باشند.

به تعبیر وحدت، در حال حاضر مساله مصالحه افغانستان در مسائل منطقه‌ای به "بازی حاشیه‌ای" تبدیل شده که دولت افغانستان به وقتش نتوانست در مدیریت آن نقش موثری بازی کند و حالا پرسش این است که حکومت در ادامه بازی چگونه می‌تواند از منافع کشور پاسداری کند.

ماندگار با اشاره به قتل چهار سرباز نیروهای ویژه ارتش افغانستان و سه سرباز آمریکایی در ولایت هلمند در جنوب افغانستان، نوشته که این رویدادها نشان می‌دهد که عناصر نفوذی در ارتش و پلیس به حدی قوی هستند که به آسانی می‌توانند این گونه رویدادها را رقم بزنند.

پنجشنبه شب گذشته (۱۹ اسد/مرداد) فرمانده یک پاسگاه پلیس در هلمند این چهار سرباز ارتش را به خانه خود مهمان کرده بود و ساعت بامداد آنها را به ضرب گلوله کشت و سه سرباز آمریکایی هم صبح روز جمعه در همین ولایت به دست مردی که لباس ارتش افغانستان پوشیده بود، کشته شدند.

به نوشته ماندگار، در این مورد "چشم بینا و گوش شنوایی وجود ندارد" و تا حال هیچ برنامه‌ای برای جلوگیری از نفوذ "دشمن" در نهادهای امنیتی روی دست گرفته نشده و هیچ قصدی هم برای تصفیه این نهادها از نفوذی‌های "دشمن" در کار نیست.

روزنامه مدعی است که نفوذی‌ها زمانی افزایش یافت که افراد در نهادهای امنیتی بر اساس "درصدی‌های غلط قومی" استخدام شدند و افرادی در رده‌های بالای این نهادها جابجا شدند. به نوشته ماندگار، این افراد "فرمانبردار پاکستان و جریانهای تروریستی" هستند و آنها "افراد وابسته به دشمن" را استخدام می‌کنند.

روزنامه اراده در سرمقاله خود از "افزایش" تلفات غیرنظامیان در کشور انتقاد کرده و نوشته که مردم افغانستان قربانی "توطئه‌های خارجی‌ها و گروههای تروریستی هستند" که بیش از یک دهه است که بر افغانستان سایه افگنده‌اند.

به نوشته این روزنامه، اخیرا یک سخنگوی سازمان ملل اعلام کرده که شمار افراد غیرنظامی که در شش ماه نخست سال جاری میلادی در افغانستان کشته شده اند به ۱۱۴۵ نفر و شمار زخمیان غیرنظامی هم به دو هزار تن رسیده است.

سرمقاله‌نویس روزنامه از آمریکا و پیمان ناتو انتقاد کرده که با حضور خود در افغانستان عامل ناامنی و تلفات غیرنظامیان شده‌اند و گروههای تروریستی هم که موجودیت خود را برای مقابله با نیروهای بین‌المللی توجیه می‌کنند، در کشتار غیرنظامیان نقش دارند.

اراده تاکید کرده است که سازمان ملل تنها به هشدار دادن در این مورد اکتفا نکند، بلکه برای برقراری امنیت و جلوگیری از کشتار غیرنظامیان تدابیر لازم اتخاذ کند تا ضمن جلوگیری از خشونتها، به تلفات غیرنظامیان هم در افغانستان پایان دهد.

شماری از روزنامه همچنان به بررسی پیروزی روح‌الله نیکپا، تکواندوکار افغانستان که در مسابقات المپیک موفق به کسب مدال برنز شد، پرداخته‌اند و آن را در تقویت حس همگرایی در میان مردم افغانستان موثر دانسته‌اند.

روزنامه سروش ملت در مطلب اصلی خود با عنوان "برنزی که ارزش طلا دارد" نوشته که او در میان ورزشکاران افغانستان محبوبترین ورزشکار است و او این محبوبیت را با جدال پیگیر و طاقت فرسا به دست آورده است.

روزنامه افزوده که افتخاراتی که توسط نیکپا به دست آمده، بر اثر تلاشهای فردی او به دست آمده و نه بر اساس سیاستگذاری دولت در زمینه ورزش. نویسنده انتقاد کرده که از المپیک پکن در سال ۲۰۰۸ تا حال دولت تلاشهای درخوری در زمینه ورزش انجام نداده است.

روزنامه دولتی انیس اما در سرمقاله خود نوشته که ورزش افغانستان در چند سال اخیر هم به اثر تلاشهای خود ورزشکاران و هم به اثر توجه دولت رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و افتخاراتی را در سطح منطقه و جهان به دست آورده است.

به نظر این روزنامه، پیروزی او در المپیک ۲۰۱۲ لندن امید مردم افغانستان به موفقیت در عرصه‌های دیگر و از جمله تامین صلح پایدار در کشور را افزایش داده است. به نظر روزنامه، حال این باور تقویت شده که مردم افغانستان نه تنها در جنگ بلکه در زمینه صلح هم پیشگام هستند.

مطالب مرتبط