روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۲۳ اسد

نگرانی نسبت به برنامه "ترور" چهره‌های جهادی در افغانستان، پرونده وزیر مالیه افغانستان، ادامه حملات راکتی پاکستان و بحث "فرار سرمایه‌ها" از مسایل مورد بررسی در روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

روزنامه ماندگار به بهانه گزارش‌ها در مورد خنثی کردن طرح ترور کریم خلیلی، معاون رئیس‌جمهور افغانستان، نوشته است که حلقات مشخصی در افغانستان و پاکستان، در پی از بین بردن چهره‌های جهادی افغانستان هستند.

این روزنامه نوشته است که حوادث سال‌های اخیر نشان داده است که فرماندهان سابق جهادی، به ویژه کسانی که در ضدیت با گروه طالبان قرار داشته‌اند، چه حالا در حکومت هستند و یا در بیرون از حکومت، هدف حملات انتحاری و ترورهای سازمان‌یافته قرار گرفته‌اند.

نویسنده ماندگار این احتمال را مطرح کرده است که چنین حملات، در هماهنگی با حلقات مشخصی در پاکستان صورت می‌گیرد تا در نبود این چهره‌ها، راه برای اجرای برنامه‌های آنان در افغانستان هموار شود.

روزنامه هشت صبح نوشته است که اخیرا حمله افرادی در لباس نظامی افغانستان به سربازان و نیروهای خارجی افزایش یافته است و نویسنده نسبت به این مسئله ابراز نگرانی کرده است.

نویسنده هشت صبح افزوده است که پس از هر حمله این‌چنینی، دولت افغانستان از آغاز تحقیقات جداگانه در این مورد خبر می‌دهد، اما به نوشته روزنامه، نتایج این تحقیقات هرگز رسانه‌ای نمی‌شود و نه هم تلاشی برای جلوگیری از تکرار آن صورت می‌گیرد.

این روزنامه پرسیده است که آیا این حملات ریشه در عقده‌های شخصی سربازان دارد و یا طالبان واقعا توانسته‌اند افراد وفادار به خود را وارد صفوف نیروهای امنیتی افغانستان کنند؟

روزنامه سروش ملت نوشته است که رئیس مجلس سنای افغانستان اخیرا از عمر زاخیلوال، وزیر مالیه این کشور در برابر اتهامات فساد مالی که علیه او مطرح شده‌اند، دفاع کرده است.

این روزنامه نوشته است که برخی اتهامات وارده علیه آقای زاخیلوال "مستند" است و نیاز به بررسی دارد. با این حال، نویسنده سروش ملت افزوده است که دفاع رئیس سنا از وزیر مالیه، چه توجیهی می‌تواند داشته باشد؟

روزنامه باور به تلاش‌های مصالحه دولت افغانستان با گروه طالبان پرداخته و نوشته است که موضع‌گیری دستگاه اطلاعات پاکستان در برابر مسایل افغانستان، بزرگترین مانع سر راه موفقیت این برنامه است.

نویسنده افزوده است که دولت افغانستان تا حالا در زمینه قناعت دادن نظامیان پاکستان و دستگاه اطلاعات این کشور، کامیاب نبوده و به همین دلیل، تلاش‌های مصالحه با طالبان نیز به جایی نمی‌رسد.

روزنامه دولتی انیس از دولت افغانستان خواسته است تا زمینه را برای سرمایه‌گذاری افغان‌ها در داخل این کشور فراهم کند.

نویسنده انیس به این باور است که زمینه‌‎سازی کشورهای خارجی برای تاجران افغان، باعث شده است که این افراد بخش‌های اصلی سرمایه خود را به این کشورها منتقل کنند و کشورهای میزبان نیز از آن استقبال می‌کنند.

اما این روزنامه هشدار داده است که ادامه این روند، سرمایه‌ها را از افغانستان بیرون کرده و مشکلات اقتصادی این کشور را در درازمدت بیشتر می‌کند.

روزنامه آرمان ملی نوشته است که با وجود سلب اعتماد از وزرای داخله و دفاع به دلیل حملات راکتی پاکستان به خاک افغانستان، این حملات کماکان ادامه دارد.

نویسنده آرمان ملی افزوده است که شخص رئیس‌جمهور افغانستان در این زمینه مقصر است که چگونه نتوانسته از ادامه این حملات جلوگیری کند.