روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۴ اسد

به روز شده:  09:01 گرينويچ - سه شنبه 14 اوت 2012 - 24 مرداد 1391

روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتا اعتراض‌های مدنی در برخی مناطق افغانستان، تلفات بمبگذاری‌های کنار جاده‌ای و همچنین مساله گفتگو با گروه طالبان را بررسی و تحلیل کرده‌اند.

روزنامه وحدت اعتراض‌های مدنی و مسالمت‌آمیز مردم بامیان نسبت به آنچه که "بی‌توجهی" دولت در مورد وضعیت زندگی مردم در این ولایت و ناامنی راههای منتهی به آن خوانده شده را در چند مطلب شماره امروز خود بررسی کرده است.

مردم بامیان در سال ۱۳۸۸ بر اساس سازماندهی در اعتراض به وضعیت بد جاده‌های خاکی، جاده‌ای را کاهگل کردند، همچنین در اعتراض به نبود نیروی برق، فانوس بزرگی را در میدان اصلی این شهر نصب کردند و اخیرا در اعتراض به ناامنی راههای منتهی به بامیان تظاهرات کردند.

محمد ناطقی در مقاله‌ای در روزنامه وحدت نوشته که "حکومت هیچ یک از این اقدامات را ندید و نشنید". به تعبیر نویسنده، به نظر حکومت این گونه اقدامات بیشتر "جوک و طنز" است و نمی‌تواند آنها را درک کند. مقاله در ادامه افزوده که خواست‌های مردم بامیان به زودی تحقق نخواهد یافت.

مقاله‌نویس نویس وحدت همچنین نوشته که تامین امنیت راهها وظیفه دولت است، ولی دولت تا حال نتوانسته امنیت راههای بامیان را تامین کند. نویسنده افزوده که دولت حتی نتوانست که امنیت جواد ضحاک، رئیس فقید شورای ولایتی بامیان، را که بیشتر این اعتراضها را سازمانی می‌کرد، تامین کند.

جواد ضحاک در جوزا/خرداد ۱۳۹۰ هنگام سفر از کابل به بامیان از سوی افراد مسلح وابسته به گروه طالبان در منطقه غوربند ولایت پروان دستگیر و سپس کشته شد. بیشتر اعتراض‌های مدنی مردم بامیان علیه دولت را او سازماندهی می‌کرد.

احمد عمران در مطلبی با عنوان "اعتراض مدنی، اعتراض به وضع موجود" در روزنامه ماندگار این پرسش را مطرح کرده که آیا این اعتراضها در افغانستان پاسخ مثبت داده خواهد شد و آیا خواست‌های مردم جنبه اجرایی خواهد یافت. نویسنده افزوده که حکومت در ماههای اخیر با موجی از اعتراض‌های مدنی مواجه بوده است.

به نظر نویسنده، این اعتراض‌ها که برای دست یافتن به "حق تلف شده و مخالفت با سیاست‌های غیرعادلانه" زمامداران صورت گرفته، برای مردم که دهها سال خواستهای‌شان با سرکوب پاسخ داده شده، از یک سو شیرین است و از سوی دیگر با ترس و هراس همراه است.

مقاله‌نویس ماندگار همچنین نوشته که اعتراض‌های مدنی که از بامیان آغاز شد، حالا به برخی مناطق دیگر کشور هم گسترش یافته و از جمله در شهر هرات در اعتراض به آدم‌ربایی شماری از اصناف اعتصاب کاری کردند.

به باور نویسنده اما "حکومت افغانستان پاسخگو نیست" و به اعتراض‌های مدنی مردم توجه کمی می‌کند و در نتیجه مطالبات مردم تحقق نمی‌یابد. احمد اعمران انتقاد کرده که زمامداران اعتراض‌های مردمی را نمایش دمواکراسی عنوان می‌کنند و از آن در سطح جهانی سود می‌برند، ولی به محتوای آنها اصلا توجه ندارند.

هشت صبح با اشاره به تلفات بمبگذاری‌های کنارجاده‌ای در چند روز اخیر در افغانستان تاکید کرده که کشورهای عضو ناتو باید بخشی از نیروهای امنیتی افغانستان را در زمینه خنثی‌سازی این بمب‌ها آموزش حرفه‌ای بدهند و وسائل کشف و خنثای آنها را در اختیار این نیروها قرار دهند.

روز دوشنبه، ۲۳ اسد/مرداد دو مقام محلی و سه همراه آنها در ولایت تخار در شمال افغانستان کشته شدند و یک روز پیشتر از آن یک مقام محلی دیگر در ولایت شرقی لغمان کشته شد و پیشتر از آن ده تن در اثر انفجار یک بمب کنار جاده‌ای دیگر در پغمان، در غرب کابل جان خود را از دادند.

به نظر هشت صبح، بمبگذاری کنار جاده یکی از ابزارهای تروریستی گروه طالبان است. روزنامه مدعی است که سازمان اطلاعات پاکستان، آی‌اس‌آی، طالبان را در این زمینه آموزش می‌دهد و برخی محافل اطلاعاتی ایران هم مواد خام را برای ساخت این بمبها در اختیار طالبان قرار می‌دهند.

این روزنامه همچنین تاکید کرده که دولت افغانستان باید عاملان این گونه بمبگذاری‌ها را مجازات کند، ولی از محاکمه فردی که در پغمان بمبگذاری کرد و بازداشت، هنوز خبری نیست. هشت صبح افزوده که تا حال تروریست‌هایی که در موارد دیگر بازداشت شده هم محاکمه نشده‌اند.

روزنامه اراده با اشاره به انتشار گزارش‌هایی مبنی بر دیدار مقامهای افغان با ملا عبدالغنی، معروف به "ملا برادر"، از فرماندهان ارشد گروه طالبان، نوشته که دولت افغانستان در تلاش است که از "مهره‌های سوخته" گروه طالبان استفاده کند.

ملا برادر در پاکستان زندانی است و اخیرا رسانه‌ها از قول مهامهای افغان در کابل گزارش دادند که پاکستان زمینه گفتگو با او را در اسلام‌آباد فراهم کرده، اما عمر داوودزی، سفیر افغانستان در پاکستان این گزارشها را تکذیب کرده است.

روزنامه اراده افزوده که حالا چه این مذاکرات صورت گرفته باشد یا صورت نگرفته باشد، اما روزی فراخواهد رسید که گفتگوهای مفصلی با او صورت خواهد گرفت. به نظر نویسنده، ملا برادر از "مهره‌هایی است که دولت کابل می‌خواهد از آن به نفع خود بهره‌کشی کند".

روزنامه همچنین با اشاره به حذف نام ملا آغاجان معتصم، دیگر عضو گروه طالبان از فهرست تحریم‌های سازمان ملل، نوشته که او در حال حاضر در "حاشیه سفارت افغانستان در شهر آنکارا"، پایتخت ترکیه، به سر می‌برد، ممکن است در روزهای آینده وارد کابل شود.

اراده آقایان ملا برادر و معتصم را در شمار "مهره‌های سوخته" گروه طالبان دانسته و افزوده که آقای برادر در حال حاضر یک "اسیر" و فاقد توانایی تصمیم گیری است و آقای معتصم هم "طرد شده" است و در میان طالبان جایگاهی ندارد و گفتگو با این دو فرد کمکی به روند صلح نمی‌کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.