کمیسیون امور مالی مجلس افغانستان وزیر مالیه را فراخواند

به روز شده:  10:54 گرينويچ - سه شنبه 14 اوت 2012 - 24 مرداد 1391
عمر زاخیلوال

آقای زاخیلوال ادعالی فساد مالی علیه خود را تکذیب کرده است و آن را ناشی از مسائل شخصی دانسته است

کمیسیون امور مالی و بودجه مجلس نمایندگان افغانستان گفته اگر مدارک لازم در مورد اتهام فساد مالی علیه وزیر مالیه (دارایی) به دست آید، موضوع استیضاح او بررسی خواهد شد.

اخیرا کمیسیون مبارزه با فساد اداری گفته است که اتهام‌های زیادی علیه عمر زاخیلوال، وزیر مالیه افغانستان وجود دارد.

در پی طرح این اتهام‌ها در رسانه ها، مجلس نمایندگان افغانستان به کمیسیون مالی و بودجه دستور داد که این اتهام را بررسی کند.

آقای زاخیلوال روز سه شنبه، ۲۴ اسد/مرداد به این کمیسیون فراخوانده شد و به پرسشهای اعضای آن پاسخ داد.

اگر چه به خبرنگاران اجازه داده نشد که در جلسه این کمیسیون که با حضور آقای زاخیلوال برگزار شد، حضور یابند اما در پایان جلسه اعضای این کمیسیون به خبرنگاران گفتند که وزیر مالیه با سوالهای متعدد آنها مواجه شد.

محمدعظیم محسنی، معاون رئیس این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت که عمر زاخیلوال خواستار آن شده که اتهام‌های مطرح شده علیه خودش، از سوی دادستانی کل کشور بررسی شود.

آقای محسنی همچنین گفت که اگر کمیسیون مبارزه با فساد اداری، که این اتهام‌ها از سوی آن مطرح شده، اسناد و مدارک لازم به مجلس نمایندگان ارائه کند، موضوع استیضاح آقای زاخیلوال در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

او افزود: "در صورتی که اینها (کمیسیون مبارزه با فساد اداری) اسناد و مدارک موثق به کمیسیون مالی و بودجه و مجلس نمایندگان ارائه کند، بعد نماینده های مردم تصمیم خواهند گرفت. من باورمندم که یکی از دلایلی که (آقای زاخیلوال) سلب صلاحیت یا استضاح شود، همین موضوع خواهد بود."

قرار است در روزهای آینده عزیزالله لودین، رئیس اداره مبازره با فساد اداری نیز برای پاسخگویی در مورد اتهامات مطرح شده علیه وزیر مالیه به کمیسیون مالی و بودجه فراخوانده شود.

آقای لودین پیش از این گفته است که برای بررسی این ادعاها نیاز است تا وظیفه آقای زاخیلوال به حالت تعلیق درآید.

یکی از اتهامهایی که باید بررسی شود، سرازیر شدن حدود یک میلیون دلار به حساب بانکی آقای زاخیلوال است.

وزیر مالیه این ادعاها را تکذیب کرده و آنها را ناشی از اختلاف‌های شخصی دانسته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.