حملات هماهنگ انتحاری در نیمروز دست‌کم ۳۰ نفر کشته داد

به روز شده:  16:42 گرينويچ - سه شنبه 14 اوت 2012 - 24 مرداد 1391

یک گروه از بمبگذاران انتحاری امروز سه شنبه ۱۴ آگوست/اوت خود را در شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز منفجر ساختند که منجر به کشته شدن دست کم ۳۵ نفر شدند.

در این حملات تا کنون از زخمی شدن دست کم ۱۰۰ نفر نیز گزارش شده است.

موسی رسولی فرمانده پلیس نیمروز به بی بی سی فارسی گفت که حدود ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت محل، ۶ حمله کننده انتحاری شهر زرنج را هدف قرار دادند.

به گفته آقای رسولی یکی از مهاجمان خود را در برابر شفاخانه مرکزی این ولایت منفجر ساخت که بیشترین تلفات را در پی داشت.

او افزود که حمله کننده دیگر در نزدیکی دفتر رادیو و تلویزیون ملی و مهاجم سومی نیز در یکی از چهارراه‌های شهر خود را منفجر ساخت.

فرمانده پلیس نیمروز گفت که سه فرد انتحاری دیگر نیز پیش از آنکه بتوانند جلیقه‌های انتحاری را انفجار دهند، در برخورد با پلیس کشته شدند.

به گفته مقامات محلی در میان کشته‌ها ۴ پلیس و بقیه همه غیرنظامیان بوده اند.

۷ پلیس نیز از زخمی‌های این حادثه هستند.

نیمروز از ولایات نسبتا ناامن، در جنوب غرب افغانستان و در نزدیکی مرز با ایران واقع است.

کریم عسکری گزارشگر بی بی سی در زرنج که از بیمارستان مرکزی شهر دیدن کرده، می‌گوید این بیمارستان و دیگر درمانگاه‌های خصوصی ظرفیت لازم برای رسیدگی به این تعداد زخمیان را ندارند.

آقای عسکری گفت وضعیت تعداد از زخمیان وخیم است و به همین دلیل شمار کشته‌ها شاید افزایش یابند.

او گفت محدودیت های بهداشتی در زرنج شماری از خانواده‌ها را مجبور ساخته تا بستگان زخمی خود را به شهر هرات منتقل سازند.

منابع دیگری خبری از جمله آژانس خبری فرانسه از کشته شدن حدود ۴۲ و زخمی شدن حدود ۱۳۰ نفر در این حادثه گزارش داده اند.

اما خبرنگار محلی بی بی سی این آمار را تائید نمی‌کند.

محمد زلمی یک شاهد عینی به بی بی سی گفت: "من در حال خریدن شیرینی برای دختران و پسرانم بودم که ناگهان صدای بلند انفجار را شنیدم. به زمین افتیدم و وقتی سرم را بلند کردم، همه جا را خون گرفته بود."

فرمانده پلیس نیمروز نیز گفت بیمارستانها در این شهر حالا با کمبود دارو و خون روبرو هستند و در این زمینه خواهان کمک شده اند.

تا هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته است اما در گذشته معمولا طالبان مسئول انجام حملات هماهنگ انتحاری دانسته شده اند.

آقای رسولی گفت که پلیس نیمروز از دیشب تا بحال مشغول عملیات علیه کسانی بوده اند که قصد انجام حملات انتحاری در این ولایت را داشتند.

به گفته او "دیشب (دوشنبه) ساعت ۱۰:۳۰ در نتیجه عملیات پلیس ۲ نفر از افراد که قصد حمله انتحاری را داشتند، از سوی پلیس دستگیر شدند و همراه با آنها پنج قبضه اسلحه، دیگر مهمات و مواد منفجره بدست آمد. امروز صبح نیز سه فرد دیگر که قصد انجام حملات انتحاری را داشتند، از سوی پلیس دستگیر شدند."

او افزود که اوضاع در حال حاضر در این شهر آرام است و پلیس هنوز در وضعیت آمادگی کامل بسر می‌برد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.