روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۲۵ اسد

به روز شده:  08:00 گرينويچ - چهارشنبه 15 اوت 2012 - 25 مرداد 1391

سفر حامد کرزی به عربستان سعودی و نقش کشورهای اسلامی در تامین امنیت افغانستان، ادامه حملات پاکستان به افغانستان و بازگشت ورزشکاران المپیکی افغانستان به خانه، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح به بهانه سفر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به عربستان سعودی، روابط میان کشورهای اسلامی را در منطقه بررسی کرده است.

این روزنامه نوشته که منافع کشورهای بزرگ اسلامی در قبال سیاست های جهانی و منطقه به حدی متضاد است که هر گونه امیدی برای ایجاد همکاری درازمدت و موثر میان این کشورها را برباد می دهد.

نویسنده هشت صبح افزوده که با توجه به این تضاد منافع، انتظار حکومت افغانستان از کشورهای اسلامی برای کمک به تامین امنیت در افغانستان و تقویت تلاشهای مصالحه با طالبان، انتظار بیجا است، چون به نوشته روزنامه، هر یک از این کشورها، در قبال افغانستان برنامه مشخص خود را دارند.

روزنامه باور از دولت افغانستان انتقاد کرده که به نوشته روزنامه، در برابر حملات پاکستان به خاک این کشور خاموش است و نمی تواند کاری از پیش ببرد.

این روزنامه نوشته که نیروهای مرزی پاکستان زمانی روز گذشته به سربازان افغان حمله کردند که مقامات پاکستانی متوجه این مسئله شده اند که دولت افغانستان نه توان رویارویی نظامی با آنها را دارد و نه هم از دستگاه فعال دپلماسی برخوردار است تا جلو این حملات را بگیرد.

نویسنده باور افزوده که نیروهای پاکستان عملا به خاک افغانستان حمله کرده و با سربازان مرزی این کشور درگیر می شوند، اما وزارت های داخله و دفاع هیچ پیامی به مردم افغانستان ندادند تا همه مطمئن شوند که آنها در تلاش کنترل اوضاع هستند.

روزنامه نوشته که نیاز است تا هیات عالی رتبه ای نظامی به ولایت کنر رفته و این قضیه را بررسی کند.

روزنامه ویسا نیز به همین مسئله پرداخته و نوشته که سوال بزرگتر این است که این حملات پاکستان ریشه در کجا دارد؟

نویسنده ویسا نوشته که حکومت افغانستان و نمایندگان مردم در پارلمان، باید اول این را بررسی کنند که چرا پاکستان در یک سال گذشته به خاک افغانستان حمله می کند، و اگر به نوشته روزنامه، این مسئله برای آنها معلوم است، باید اطلاعات را در اختیار مردم افغانستان نیز قرار دهند که دوست از دشمن تفکیک شود.

روزنامه همچنین نوشته که باید از "متحدان استراتژیک" افغانستان نیز پرسید که چرا در برابر ادامه این حملات خاموش هستند؟

روزنامه آرمان ملی به بهانه بازگشت ورزشکاران افغان از مسابقات المپیک به افغانستان، نوشته که تنها ورزش است که می تواند "تبعیض ها و فاصله ها را از میان بردارد."

نویسنده آرمان ملی افزوده که نیاز است تا از ورزش و ورزشکاران در افغانستان حمایت شود، تا به نوشته روزنامه، حداقل نه به خاطر تقویت ورزش، بلکه به خاطر کمک به روند ملت سازی، حضور پررنگ تری در مسابقات بین المللی داشته باشیم.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.