رهبر طالبان: با طرفهای افغانی بعد از خروج نیروهای خارجی مذاکره می‌کنیم

به روز شده:  18:54 گرينويچ - جمعه 17 اوت 2012 - 27 مرداد 1391

ملا عمر رهبر گروه طالبان در پیامی به مناسبت عید گفته که حاضر است پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان برای ایجاد یک "نظام اسلامی افغان شمول"با طرفهای افغانی مذاکره کند. اما فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان می‌گوید "ملا عمر پیام عید و شادباش را به پیام مرگ، نفرت، انتقام جویی، دروغ و اتحاد کاذب در میان قاتلان مبدل کرده است."

ملا محمد عمر در پیامی خود گفته که جنگ طالبان با نیروهای افغان و بین المللی برای 'آزادی افغانستان' است. او در این پیام خواهان ایجاد "حکومت اسلامی و اجرای شریعت" در افغانستان شده است.

در این پیام او طالبان را "نیروی مستقل ملی" خوانده و گفته که "پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در وقت مناسب با طرفهای افغانی از راه تفاهم برای ایجاد یک نظام اسلامی افغان‌شمول مذاکره خواهد کرد."

رهبر طالبان مذاکرات متوقف شده با آمریکایی ها را محدود به "تبادله اسیران"خوانده است.

طالبان در ماه مارس امسال اعلام کردند که مذاکرات با آمریکا را به دلیل "موضع مبهم آمریکا" متوقف ساخته اند اما آمریکایی ها از سوی خود گفتند که طالبان به این دلیل از مذاکرات کنار کشیدند که واشنگتن بر نقش دولت افغانستان در این مذاکرات تاکید داشت، چیزی که طالبان مخالف آن بودند.

فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان طالبان را مسئول کشتار تعدادی زیادی غیرنظامیان در افغانستان خواند

ملا محمد عمر در این پیام خود وضعیت را به "سود طالبان" تعریف کرده و گفته " طالبان در صورت پیروزی قدرت را انحصار نخواهند کرد" و گفته که شایسته سالاری و مبارزه با فساد در راس سیاست‌های اداری آنها قرار خواهد داشت.

در این بیانیه، رهبر طالبان گفته "متعهد به حقوق زنان در چارچوب اصول اسلامی، منافع ملی و مشروع است."

طالبان در زمان حاکمیت خود به زنان اجازه رفتن به مدرسه/مکتب را نمی‌دادند و زنان اجازه نداشتند بدون "محرم شرعی" از خانه بیرون شوند.

ملاعمر در این پیام از آنچه او "اندیشه هایی تجزیه طلبانه درافغانستان" خوانده نیز ابراز نگرانی کرده و هشدار داده اجازه نمی دهد زیر نام قوم و منطقه افغانستان تجزیه شود.

او نیروهای بین المللی در افغانستان را "اشغالگر" خوانده و گفته طالبان اجازه نخواهند داد خاک افغانستان علیه دیگر کشورها مورد استفاده قرار بگیرد.

"ملاعمر از سواد و دانش کافی برای نوشتن هفت صفحه پیام عیدی با این جزییات برخوردار نیست."

داود مرادیان استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان

اما جان آلن فرمانده نیروهای بین المللی در کابل در واکنش سریع به این پیام رهبر طالبان گفته "عید فرصت تهنیت و شادباشهای دینی است اما ملا عمر آنرا به پیام مرگ، نفرت، انتقام جویی، دروغ و اتحاد کاذب در میان قاتلان مبدل کرده است."

جان آلن با اشاره به دستوری که رهبر طالبان به پیروانش در حفظ جان و مال غیر نظامیان داده است، از حملات اخیر طالبان از جمله در نیمروز یاد می‌کند که در آن ده‌ها غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

"نماد استبداد تاریخی"

داود مرادیان استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان می‌گوید او باور ندارد که این بیانیه از سوی ملا عمر نوشته شده باشد. به گفته آقای مرادیان "ملاعمر از سواد و دانش کافی برای نوشتن هفت صفحه پیام عیدی با این جزییات برخوردار نیست."

از سوی دیگر آقای مرادیان می‌گوید هیچ نکته متفاوت در پیام رهبر طالبان دیده نمی‌شود. زیرا به گفته او طالبان هنوز درک نکرده اند که این "مردم افغانستان است که تصمیم می‌گیرند، چگونه زندگی برای خود می‌خواهند."

آقای مرادیان می‌گوید: " ملا عمر سمبل از استبداد تاریخی است که این حق را به مردم افغانستان نمی دهد تا مردم تصمیم بگیرند چگونه زندگی می خواهند داشته باشند. مردم افغانستان طفل نیستند که نیاز به ناجی و نیاز به یک پدر کلان داشته باشند. چنین جملاتی چیزی عجیب به نظر نمی رسد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.