آلبوم عکس: مراسم تجلیل از روز استقلال افغانستان

به روز شده:  14:00 گرينويچ - شنبه 18 اوت 2012 - 28 مرداد 1391

دولت افغانستان هر ساله، ۲۸ اسد/مرداد سالگرد استقلال افغانستان از بریتانیا را جشن می‌گیرد. در سال ۱۹۱۹ افغانستان و بریتانیا برای پایان جنگ سوم افغان و انگلیس، "پیمان راولپندی" را امضا کردند. براساس این پیمان بریتانیا که تا آن زمان قیمومیت سیاست خارجی افغانستان را به عهده داشت، استقلال کامل افغانستان را به رسمیت شناخت. از آن زمان تاکنون دولتهای مختلف افغانستان هر سال در این روز مراسمی برگزار می کنند.

 • دسته گلی بر منار استقلال

  دولت افغانستان امروز، شنبه ۲۸ اسد/مرداد سالگرد استقلال افغانستان از بریتانیا را جشن گرفت.

 • مراسمی پشت دیوارهای بلند

  حامد کرزی در یک مراسم کوتاه با گذاشتن حلقه گلی بر پای 'منار استقلال' در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری از نود و سومین سالگرد استرداد استقلال افغانستان تجلیل کرد.

  مراسم روز استقلال افغانستان در گذشته معمولا مختصر برگزار می‌شد اما در سالهای اخیر نگرانی از حملات طالبان بزرگداشت رسمی از چنین روزهایی را به چهاردیوارهای کاخ ریاست جمهوری و دیگر مراکز دولتی محدود ساخته است.

 • در پای منار استقلال

  'منار استقلال' که یک بنای مرمرین است، در جوار وزارت دفاع و کاخ ریاست جمهوری قرار دارد.

  ملیار صادق‌‎آزاد گزارشگر بی بی سی که در مراسم امروز شرکت داشت، می‌گوید:

  پیش از افزایش نگرانی‌های امنیتی در سالهای اخیر، مردم می توانستند از نزدیک از این منار دیدن کنند و عکس های یادگاری بگیرند.

  اما از چند سال بدین سو با گسترش دیوار های محوطه وزارت دفاع، منار استقلال در این محوطه قرار گرفته است.

  طوری که این محوطه با دیوار های بلند و سیم خاردار محصور شده و مردم حتی در روز استقلال نیز نمی‌توانند به دیدن منار بروند.

  دست کم دو دروازه امنیتی تا نزدیک منار افراز شده است.

 • آمادگی برای قبول مسئولیت امنیتی

  در حال حاضر روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی افغانستان از نیروهای ناتو به نیروهای امنیتی افغان در جریان است.

  قرار است این روند تا پایان سال ۲۰۱۴ پایان یابد و امنیت افغانستان را حدود ۳۵۰ هزار نیروهای نظامی این کشور به عهده بگیرند.

  براساس توافقات کنفرانس شیکاگو، جامعه بین المللی و در راس آن آمریکا قسمت اعظم هزینه‌های نیروهای امنیتی افغان را تا یک دهه پس از سال ۲۰۱۴ متقبل خواهد شد.

 • تجلیل از 'قهرمانان' افغانستان

  گزارشگر بی‌بی‌سی می‌گوید: برای تجلیل از روز استقلال افغانستان، بر دیوار های اطراف محوطه وزارت دفاع، تصاویری بزرگ از چهره های مشهور سیاسی و "قهرمانان گذشته" این کشور نصب شده بود.

  در میان آنها تصاویری از امان الله پادشاه افغانستان در جریان استقلال، محمد اکبرخان، غیاث الدین غوری، ملالی میوندی، محمد داود نخستین رئیس جمهوری افغانستان، احمدشاه‌ مسعود "قهرمان ملی" افغانستان، عبدالعلی مزاری رهبر فقید حزب وحدت، ژنرال داود، احمد ولی کرزی، برادر مقتول رئیس جمهور کرزی و ... دیده می‌شد.

  همچنین تصاویری از شعرا از جمله رابعه بلخی نیز بر دیوارهای محوطه این مراسم نصب شده بود.

 • درخواست رئیس جمهور از خبرنگاران

  میرویس کرزی، تنها پسر رئیس جمهوری افغانستان که حالا هفت سال دارد، نیز در این مراسم با پدرش بود.

  ملیار صادق‌آزاد خبرنگار بی بی سی می‌گوید: در جریان مراسم آقای کرزی برخی از تصاویر نصب شده بر دیوارها را به پسرش معرفی می کرد و از عکاسان و فیلمبرداران خبری خواست که این عکس ها را به مردم نشان دهند "تا آنها قهرمانان‌شان را بشناسند."

 • اولویت اول؛ امنیت برگزاری مراسم

  در هشتم ثور ۱۳۸۸ مراسم جشن پیروزی مجاهدین، که در آن حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هم حضور داشت، هدف حمله مردان مسلح طالبان قرار گرفت و این مراسم برهم خورد.

  در اثر حمله این مردان، سه تن و از جمله یک عضو مجلس نمایندگان کشته شدند و از آن پس، دولت برگزاری جشن هشتم ثور را در داخل کاخ ریاست جمهوری و گاهی هم در ورزشگاه غازی برگزار می کند.

 • ایستاده به احترام

  در مراسم امروز شماری از مقام‌های دولتی و مهمانان خارجی به شمول جان آلن فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، سفرای کشورهای مختلف و کارداران (آتشه ها) نظامی این کشورها از جمله کاردار نظامی بریتانیا حضور داشتند.

 • 'روز استقلال مبارک'

  حامد کرزی پس از گذاشتن گل و مراسم رسمی،با مهمانان دست داد و با صدای بلند گفت:"روز استقلال افغانستان به همه تان تبریک باشد."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.