آتش سوزی در یک مرکز تجاری در مزارشریف

به روز شده:  15:33 گرينويچ - 19 اوت 2012 - 29 مرداد 1391

گزارشگر بی بی سی در محل حادثه می گوید آتش سوزی سه ساعت ادامه داشت

مقام‌های امنیتی افغانستان در شمال این کشور می‌گویند که بعد از ظهر روز شنبه بیست و نهم اسد/مرداد، یک مرکز تجاری در شهر مزار شریف آتش گرفت.

این آتش سوزی در ناحیه چهارم شهر مزارشریف و در مرکز تجاری موسوم به سرای قناعت رخ داده و به گفته تاجران این شهر، صدها هزار دلار از اموال تاجران سوخته است.

این آتش سوزی حوالی ساعت سه بعد از ظهر به وقت محلی آغاز شد و سهراب سیرت خبرنگار بی بی سی که به محل حادثه رفته بود می گوید آتش سوزی تا ساعت شش عصر به وقت محلی به شدت ادامه داشت.

ماموران آتش نشانی پس از سه ساعت و به سختی توانستند آتش را مهار کنند.

عبدالرازق قادری، از مسئولان امنیتی ولایت بلخ به بی بی سی گفت که این سرای مملو از مواد خوراکی از جمله روغن، چای و شکر بوده و این مساله به شدت و گستردگی آتش سوزی کمک کرده و کار ماموران آتش نشانی را دشوار کرده است.

سید طاهر روشن زاده، یکی از تاجرانی که در هنگام آتش سوزی در محل حضور داشت به بی بی سی گفت به ارزش تخمینی ده میلیون دلار مواد خوراکی در این سرای انبار شده و بیم آن وجود دارد که همه آنها نابود شوند.

شماری از تاجران که خود برای خاموش کردن آتش و نجات اموال خود دست به کار شده بودند، به شدت عصبانی بودند و از امکانات اندک آتش نشانی در ولایت بلخ انتقاد می کردند.

در سالهای گذشته، به رغم بهبود در برخی عرصه ها، نهاد های دولتی عام المنفعه از جمله آتش نشانی و دیگر نهاد هایی که کار آنها مبارزه با حوادث طبیعی و حوادث غیر مترقبه و کمک به آسیب دیدگان حوادث است، چندان تجهیز نشده اند.

حوادث طبیعی از جمله سیلاب، برفباری های سنگین، و حوادثی چون آتش سوزی همه ساله در افغانستان قربانیان زیادی می گیرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.