نگرانی از افزایش حملات نیروهای دولتی افغانستان علیه نیروهای ناتو

به روز شده:  11:12 گرينويچ - دوشنبه 20 اوت 2012 - 30 مرداد 1391

حملات افرادی که اونیفورم ارتش یا پلیس افغانستان را به تن دارند، به نیروهای ناتو، مقام های ناتو را نگران کرده است

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با سفر به کابل با مقام های ناتو دیدار و در مورد حملات اخیر نیروهای افغانستان به سربازان ناتو و آمریکا گفتگو کرده است.

یکشنبه گذشته بیستم آگوست/اوت، یک فرد مسلح که اونیفورم پلیس افغانستان را به تن داشت یک سرباز ناتو را به ضرب گلوله کشت.

در دو هفته گذشته حدود ده تن و در شش ماه گذشته حدود ۲۶ تن از نیروهای ناتو در افغانستان توسط افرادی که اونیفورم ارتش و یا پلیس افغانستان را بر تن داشتند، کشته شده اند.

چنین حملاتی سبب نگرانی جدی نیروهای ائتلاف بین المللی ضد تروریسم به رهبری آمریکا و همچنین پیمان آتلانتیک شمالی – ناتو در افغانستان شده است.

جدی ترین مورد از چنین حملاتی اوایل امسال و هنگامی روی داد که یک سرباز ارتش افغانستان به نام عبدالصبور، پنج سرباز فرانسوی را در شمال شرق کابل کشت.

عبدالصبور هنگامی به سربازان فرانسوی حمله کرد که نیروهای افغان که عبدالصبور نیز جزء آنها بود، برای انجام عملیاتی علیه یک گروه شورشی در شمال شرق کابل آماده می شدند.

عبدالصبور قبل از آنکه موفق به فرار شود، از سوی نیروهای افغان بازداشت شد و در حال حاضر در زندان است.

هفته گذشته یک دادگاه نظامی در افغانستان عبدالصبور را به اعدام محکوم کرد، اما وکیل مدافع او می گوید عبدالصبور مبتلا به بیماری روانی است و به همین سبب خواهان تجدید نظر در این حکم شده است.

این حمله سبب شد که فرانسه اعلام کند نیروهای خود را یک سال زودتر از زمانی که قبلا اعلام شده است، از افغانستان خارج خواهد کرد.

در یک مورد دیگر نیز دو افسر ناتو در داخل محوطه وزارت داخله/ کشور افغانستان به ضرب گلوله یک پلیس افغانستان کشته شدند.

نگرانی از نفوذ افراد طالبان و دیگر گروه های شورشی در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان در حالی افزایش می یابد که قرار است تا سال ۲۰۱۴ میلادی نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند و مسئولیت تامین امنیت افغانستان به نیروهای امنیتی افغان واگذار شود.

پس از سال ۲۰۱۴ شماری از نیروهای ناتو به عنوان آموزگار در افغانستان باقی خواهند ماند تا به روند آموزش ارتش و پلیس افغانستان کمک کنند.

اما در مواردی دیده شده است که آموزگاران خارجی در افغانستان از سوی افرادی که به عنوان پلیس و یا سرباز ارتش استخدام شده اند، کشته شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.