پس از اعتراض یک روحانی، کنسرت شفیق مرید در هرات لغو شد

به روز شده:  18:29 گرينويچ - دوشنبه 20 اوت 2012 - 30 مرداد 1391

شفیق مرید آوازخوان جوان و پرآوازه افغانستان تائید کرده است که کنسرت او که قرار بود روز سه شنبه ۳۱ اسد/مرداد در شهر هرات برگزار شود، لغو شده است.

کنسرت شفیق مرید پس از آن لغو شد که شماری از روحانیون از جمله یک روحانی به نام مجیب الرحمن، برگزاری چنین کنسرت هایی را ترویج فحشا خواند و از مردم خواست به این کنسرت نروند و جلو برگزاری آن را بگیرند.

مقام های محلی در هرات پس از اعتراض شماری از کسانی که در حمایت از این روحانی گردهم آمده بودند، کنسرت شفیق مرید را لغو کردند.

آقای مرید گفته است، برای خود، مردم و بویژه مردم هرات متاسف است.

او تاکید کرده که اگر مساله تنها خود او بود، به هر قیمتی این کنسرت را برگزار می کرد اما به گفته او پای هزار نفر از هواداران و شهروندان هرات در میان است و اگر مشکلی پیش بیاید خود را مسئول می داند.

آقای مرید در پیام کوتاهی که روی سایت یوتیوب نیز منتشر شده از هوادارانش عذر خواهی کرده و گفته است که در فرصت های دیگر به شهر هرات خواهد آمد و برای مردم این شهر آواز خواهد خواند.

او همچنین گفته است که نام کنسرت او "یک تبسم" بود و می خواست لبخندی را به مردم هرات هدیه دهد، می خواست آهنگ الله و اکبر را بخواند، آهنگ های میهنی اش را بخواند و برای کودکان و زنان بخواند.

بازتاب لغو کنسرت در فضای مجازی

"آن چه که اهمیت ندارد، قدرت فراقانونی یک فرد نیست که این اجازه را به خود می دهد تا مقامات یک شهر، جوانان و هنر دوستان آن را مورد تهدید قرار دهد. مهم تر از همه عکس العمل مردم و مقامات محلی می باشد. آیا آن ها می خواهند در قرن بیست و یکم و عصر فتح سیاره مریخ مانند یک انسان زندگی انسانی داشته باشند یا گوسفندوار تسلیم امر و نهی یک چهره مرموز استخباراتی و یا قربانی حملات انتحاری همکاران و همفکران چنین افرادی شوند؟""

لغو کنسرت شفیق مرید، در فضای مجازی اینترنت و شبکه های اجتماعی از جمله فیسبوک، بازتاب گسترده ای داشته است.

طرفداران شفیق مرید او را هنرمندی پایبند به فرهنگ و اخلاق اسلامی و افغانی دانسته و نوشته اند که شفیق مرید کسی است که بیشترین آهنگ هایش را به آهنگ های ملی و میهنی اختصاص داده و در کلیپ های ویدیوئی او از رقص زنان و دختران خبری نیست.

داوود مرادیان از مقامات پیشین وزارت خارجه افغانستان و استاد دانشگاه آمریکایی در کابل در فیسبوک خود در مورد لغو این کنسرت نوشته است: "آن چه که اهمیت ندارد، قدرت فراقانونی یک فرد نیست که این اجازه را به خود می دهد تا مقامات یک شهر، جوانان و هنر دوستان آن را مورد تهدید قرار دهد. مهم تر از همه عکس العمل مردم و مقامات محلی می باشد. آیا آن ها می خواهند در قرن بیست و یکم و عصر فتح سیاره مریخ مانند یک انسان زندگی انسانی داشته باشند یا گوسفندوار تسلیم امر و نهی یک چهره مرموز استخباراتی و یا قربانی حملات انتحاری همکاران و همفکران چنین افرادی شوند؟"

شماری از طرفداران شفیق مرید از مقام های ملی هرات انتقاد کرده اند.

یک کاربر در فیسبوک نوشته است، کسانی که به برگزاری کنسرت شفیق مرید در هرات معترض بودند، شمارشان اندک بوده در حالی که هزاران نفر می خواستند در این کنسرت شرکت کنند.

از نظر این منتقدان، مقام های محلی هرات خواست معترضان را پاسخ مثبت داده اما به خواسته هزاران شهروند هرات که خواستار برگزاری این کنسرت بودند، توجهی نکرده اند.

شفیق مرید به رسانه گفته است می خواست تبسمی به مردم هرات هدیه دهد

کسانی هم که از لغو کنسرت شفیق مرید حمایت کرده اند، نوشته اند که ما نه طالب هستیم و نه القاعده بلکه می خواهیم ارزشهای ملی و اسلامی خود را حفظ کنیم.

کنسرت شفیق مرید، درحالی لغو شده است که تلویزیونهای افغانی آهنگ های او و دیگر آوازخوان های افغانی، هندی، ترکی و ایرانی را همواره پخش می کنند.

شفیق مرید، آوازخوانی جوانی است که در یک دهه گذشته به شهرت رسید. او به زبانهای فارسی و پشتو آواز می خواند و بیشتر آهنگ هایش را خودش می سازد.

آقای مرید، از معدود هنرمندان جوانی است که طرفداران زیادی در افغانستان دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.