افغانستان: حملات به ناتو در لباس نیروهای امنیتی کار بیگانه‌ها است

به روز شده:  10:45 گرينويچ - پنج شنبه 23 اوت 2012 - 02 شهریور 1391

حامد کرزی از نهادهای امنیتی خواسته که برای جلوگیری از حملات "سبز علیه آبی"، با جاسوسان خارجی مقابله کنند

دولت افغانستان قتل سربازان خارجی به دست افرادی با لباس ارتش و پلیس را به "بیگانه‌ها" نسبت داده و گفته است که برای جلوگیری از آن برنامه‌ریزی می‌کند.

دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با صدور اطلاعیه‌ای گفته است که آقای کرزی روز چهارشنبه، اول سنبله/شهریور در جلسه فوق‌العاده‌ای با مقامهای ارشد امنیتی در این مورد گفتگو کرد.

بر اساس این اعلامیه، در این جلسه هدف از "تلاش‌های خرابکارانه"‌ای که تحت پوشش ارتش و پلیس افغانستان علیه سربازان خارجی انجام می‌شود، تضعیف نهادهای نظامی و امنیتی افغانستان دانسته شده است.

دولت افغانستان در جلسه امنیتی خود تصمیم گرفته است که برای جلوگیری از "رخنه" سازمان‌های اطلاعاتی همسگایگان در این نهادها، اقدام کند.

ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفته است که سازمانهای جاسوی خارجی از نیرومند شدن نیروهای مسلح افغانستان نگرانند و به همین دلیل در پی تضعیف این نیروها هستند.

او افزود: "گزارش‌هایی که توسط مقامات امنیتی در این نشست ارائه شد، نفوذ سازمان‌های جاسوسی خارجی در میان نیروهای امنیتی افغان را مسئول افزایش حملات انفرادی دانست. بر اساس این گزارشها، سازمان‌های جاسوسی خارجی به گونه فزاینده‌ای از قدرتمند شدن نهادهای امنیتی افغان بیم دارند."

بر اساس اعلامیه دفتر آقای کرزی، در این جلسه مسئولان وزارت‌های دفاع و داخله (کشور) "اقداماتی را که برای جلوگیری از رخنه تخریبی بیگانه‌ها در صفوف نیروهای امنیتی کشور روی دست گرفته‌اند، تشریح کردند".

در شش ماه اخیر حدود ۲۶ سرباز خارجی در افغانستان به دست کسانی که یونیفورم ارتش و پلیس افغانستان را به تن داشته‌اند، کشته شده‌اند و آخرین مورد از این قتل‌ها در بیستم آگوست/اوت روی داد.

قتل نیروهای خارجی (آبی‌پوشان) به دست کسانی که یونیفورم ارتش و پلیس افغانستان را به تن داشته‌اند (سبزپوشان) باعث نگرانی گسترده پیمان ناتو و آمریکا شده است.

روز دوشنبه، ۳۰ اسد/مرداد، ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در مورد حملات "سبز علیه آبی" با مقامهای کابل گفتگو کرد.

اخیرا ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در مورد جلوگیری از حملات "سبز علیه آبی" به کابل سفر کرد

هر چند پیش از این برخی از محافل منتقد دولت نسبت به رخنه عوامل نفوذی در نهادهای امنیتی و دفاعی افغانستان هشدار داده بودند و این گونه حملات را هم به همین عوامل نسبت داده بودند، اما این هشدار جدی گرفته نشده بود.

حالا در پی سفر رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به کابل، دولت افغانستان رسما از "رخنه" بیگانگان در نهادهای دفاعی و امنیتی خود برای حمله به نیروهای خارجی سخن می گوید.

برخی از ناظران در کابل بیشتر نهادهای اطلاعاتی پاکستان و ایران را متهم کرده اند که در تلاش نفوذ در میان نیروهای امنیتی افغانستان هستند.

پیش از این برخی مقامهای محلی در ولایت هلمند گفته بودند که برخی از "جاسوسان پاکستانی و ایرانی" تلاش کرده اند که شناسنامه افغانی به دست آورند و از آنها در کارهای اطلاعاتی استفاده کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.