دولت افغانستان ۳۷ شرکت دیگر امنیتی خصوصی را منحل می‌کند

به روز شده:  13:15 گرينويچ - پنج شنبه 23 اوت 2012 - 02 شهریور 1391

تا حال سی و هفت شرکت امنیتی خصوصی در افغانستان همچنان فعال هستند

وزارت داخله (کشور) افغانستان اعلام کرده که کار انحلال ۳۷ شرکت امنیتی خصوصی را تا چند روز آینده آغاز می‌کند.

مقامهای این وزارت گفته‌اند که تا حال دهها شرکت امنیتی خصوصی را لغو کرده و تجهیزات و تاسیسات آنها را در اختیار نیروهای پلیس قرار داده‌اند.

غلام مجتبی پتنگ، معاون وزارت داخله افغانستان گفت که در روند لغو این شرکت‌ها نیروهای بین‌المللی یاری امنیتی در افغانستان ــ آیساف ــ با دولت افغانستان همکاری خواهند کرد.

او تاکید کرد: "در مورد انحلال این شرکت‌ها(با آیساف) توافق شده و در آینده شما هیچ نوع شرکت امنیتی را نخواهید دید که به طور موازی با نهادهای امنیتی افغانستان در این کشور خدمات امنیتی عرضه کنند."

آقای پتنگ همچنین گفت که نفرات شرکت‌های امنیتی خصوصی که منحل می‌شوند، در چهارچوب پلیس "محافظت عامه" منتقل خواهند شد.

در همین حال سدریک کوینس، معاون فرمانده ماموریت آموزشی آیساف در افغانستان گفته که تا حال یازده هزار نفر در چهارچوب پلیس محافظت عامه آموزش دیده‌اند و با لغو شرکت‌های امنیتی، شمار آنها تا ۳۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت.

این مقام آیساف افزود: "در طول چند ماه گذشته پلیس محافظت عامه توانسته که در زمینه تامین امنیت با ۱۶۲ نهاد و سازمان قرارداد عقد کند و مسئولیت تامین امنیت آنها را به دوش گیرند."

از زمانی که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در اسد/مرداد ۱۳۸۹ موضوع انحلال شرکت‌های امنیتی خصوصی را مطرح کرد، تا حال ۵۸ شرکت امنیتی منحل شده، اما ۳۷ شرکت دیگر به فعالیت خود ادامه داده‌اند.

حکومت افغانستان پیش از این هشدار داده که اگر جلوی فعالیت این شرکت‌ها گرفته نشود، آنها در آینده به چالش بزرگی در زمینه امنیتی تبدیل خواهند شد.

این شرکت‌ها عمدتا در کار تامین امنیت دفاتر سازمان‌های بین‌المللی، سفارتخانه‌ها، بانکها، شرکت‌های خصوصی و حتی کاروان‌های تدارکاتی نیروهای ناتو مشغول بوده‌اند.

وزارت داخله برای جایگزینی نیروهای این شرکت‌ها، یک واحد ویژه امنیتی را به نام پلیس محافظت عامه تشکیل داده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.