سوءقصد ناکام مهاجم انتحاری به جان والی پیشین غزنی

به روز شده:  14:10 گرينويچ - جمعه 24 اوت 2012 - 03 شهریور 1391

مقامهای ولایت غزنی در جنوب افغانستان گفته‌اند که یک مهاجم انتحاری به اتهام تلاش برای ترور والی پیشین غزنی دستگیر شده است.

محمدعلی احمدی، معاون والی غزنی به خبرنگاران گفت که این فرد به سوی فیضان‌الله فیضان، والی پیشین غزنی با سلاح کمری شلیک کرد، اما موفق به انفجار کمربند انتحاری خود نشد.

به گفته او، فرد مهاجم روز جمعه، ۳ سنبله/شهریور در نزدیک یک پایگاه ارتش در شهر غزنی اقدام به تیراندازی به سو آقای فیضان کرد.

آقای احمدی افزود: "این فرد در مقابل قرارگاه (ارتش)، وقتی که می‌خواست در یکی از موسسات دولتی یا در برابر یکی از شخصیت‌های ملی خود را منفجر کند، خوشبختانه به موقعش با تمام وسایل و واسکت انتحاری دستگیر شد."

معاون والی غزنی همچنین گفت که در جریان عملیات بازداشت فرد مهاجم، فیضان‌الله فیضان به اثر شلیک این فرد به طور سطحی زخمی شد.

آقای احمدی از آقای فیضان به عنوان "فرمانده کل قیام مردمی غزنی" یاد کرد و گفت که او فعلا در یک بیمارستان مربوط به نیروهای بین‌المللی در غزنی تحت درمان قرار گرفته است.

یک مقام ارشد پلیس غزنی گفته که مهاجمی که به آقای فیضان شلیک کرده است، شهروند پاکستان است و "متین اکبر" نام دارد

قیام غزنی که گفته می‌شود به صورت خودجوش علیه گروه طالبان آغاز شد، سبب شد تا طالبان از بخشهایی از ولایت غزنی بیرون رانده شوند.

براساس گزارش‌ها، اخیرا این گونه قیام‌ها در برخی از ولایت‌های دیگر افغانستان و از جمله ننگرهار، قندهار و پکتیا هم توسعه یافته است.

یک مقام ارشد پلیس غزنی گفته که مهاجمی که به آقای فیضان شلیک کرده است، شهروند پاکستان است و "متین اکبر" نام دارد.

معاون والی غزنی افزود که متین اکبر حدود ۲۰ روز پیش از شهر پشاور وارد شهر جلال‌آباد در شرق افغانستان شد و از آن جا به کمک دو شهروند غزنی به این شهر منتقل شد.

این مقام پلیس غزنی گفت که در این مدت این فرد و همکاران او تحت نظر ماموران امنیتی بودند و در عملیات روز جمعه همکاران افغان او هم بازداشت شدند.

مقامهای غزنی می‌گویند که شورشیان قصد دارند با نزدیک شدن سال ۲۰۱۳، که شهر غزنی در آن سال رسما عنوان "پایتخت فرهنگی جهان اسلام" را دریافت خواهد کرد، این شهر را بیشتر ناامن کنند.

غزنی در سال ۲۰۰۷ میلادی از سوی وزیران فرهنگ کشورهای عضو کنفرانس اسلامی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزیده شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.