وزارت دفاع افغانستان دلیل ناامنی راههای مناطق مرکزی را توضیح داد

به روز شده:  13:19 گرينويچ - شنبه 25 اوت 2012 - 04 شهریور 1391
ظاهر عظیمی

"دو سال پیش هیچ کسی از راه زمینی به قندهار نمی رفت، همه مسیر مسدود بود؛ صبر می کرد تا با یک کاروان نظامی برود، اما امروز با یک موتر (خودرو) یا یک موتورسیکلیت می رود"

در حالی که انتقادها از ناامنی راههای برخی مناطق افغانستان بالا گرفته، وزارت دفاع از بهبود امنیت بزرگ‌راه‌ها در پی عملیات "نوید" ارتش خبر داده است.

ژنرال محمدظاهر عظیمی، سخنگوی این وزارت روز شنبه، ۴ سنبله/شهریور به بی‎بی‌سی گفت که عملیات "نوید" که شش ماه پیش از سوی ارتش آغاز شد، امنیت بسیاری از شاهراهها و طرح های عمرانی بهبود یافته است.

هدف از اجرای عملیات نوید دور کردن نفرات مسلح وابسته به گروه طالبان از مناطق غیرنظامی، تامین امنیت بزرگ‌راه‌ها و شهرها و فراهم کردن زمینه اجرای پروژه های بازسازی در مناطق ناامن عنوان شده بود.

مطابق برنامه اعلام شده وزارت دفاع، این عملیات هجده ماه وقت می گیرد.

آقای عظیمی می گوید که اجرای این عملیات منجر به نابودی شماری از شورشیان و بهبود امنیت بزرگ‌راه‌ها و شهرها شده است.

آقای عظمی گفت: "دو سال پیش هیچ کسی از راه زمینی به قندهار نمی رفت، همه مسیر مسدود بود؛ یا هیچ کسی از طریق زمینی از قندهار به هرات نمی رفت و هیچ کسی از مسیر اسفالت شده به ولایت فراه نمی رفت، صبر می کرد تا با یک کاروان نظامی برود، اما امروز با یک موتر (خودرو) یا یک موتورسیکلیت می رود."

اما بسیاری از مسافران بزرگ‌ره‌هایی که پیش از این نسبتا آرام بود، می‌گویند که حالا این راهها ناامن شده است.

جاده‌هایی که کابل را با ولایت‌های بامیان، دایکندی و غور در مرکز افغانستان وصل می‌کنند، از جمله راه‌هایی هستند که در چند ماه اخیر ناامن شده‌اند.

تظاهرات در بامیان

تا حال مردم دست کم دو بار در کابل و بامیان در اعتراض به ناامنی راههایی که این دو شهر را با هم وصل می کند، تظاهرات کرده‌اند

در چند هفته اخیر از کشته شدن چندین غیرنظامی در این راه‌ها به دست شورشیان گزارش شده و تا حال دو بار صدها نفر در کابل و بامیان در اعتراض به ناامنی این راه‌ها اقدام به تظاهرات کرده‌اند.

وزارت دفاع می‌پذیرد که شورشیان حالا توجه خود را بر جاده‌های مناطق مرکزی کشور متمرکز کرده و تلاش دارند که این راهها را ناامن کنند.

آقای عظیمی اما می‌گوید به دلیل این که نیروهای امنیتی توجه خود را به "مناطق اصلی" متمرکز کرده اند و شورشیان با استفاده از فرصت، مناطق مرکزی را مورد توجه قرار داده اند.

سخنگوی این وزارت می‌گوید که دستیابی به هدف تامین امنیت همه بزرگ‌راه‌های کشور نیاز به زمان طولانی دارد.

او تاکید می‌کند که دولت باید در کنار بهبود امنیت در بزرگ‌راه‌ها، به توسعه اقتصادی، کاهش بیکاری، تامین خدمات اجتماعی و اجرای طرحهای عمرانی در این مناطق آغاز کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.