روزنامه های کابل: شنبه، ۴ سنبله

به روز شده:  09:25 گرينويچ - شنبه 25 اوت 2012 - 04 شهریور 1391

روزنامه های چاپ امروز کابل عمدتا به بررسی دلایل و انگیزه و راه های جلوگیری از کشتار نظامیان خارجی به دست سربازان افغان پرداخته اند.

اخیرا در پی گفتگوی ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با مقامهای دولت افغانستان در این مورد، دولت افغانستان این قتلها را به "بیگانه‌ها" نسبت داد و اعلام کرد که تلاش‌های را برای جلوگیری از آن روی دست گرفته است.

بر اساس گزارش‌های تایید شده، در شش ماه گذشته بیش از ۲۵ سرباز خارجی به دست افرادی کشته شده‌اند که لباس ارتش و پلیس افغانستان را به تن داشته‌اند.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "کار بیگانه‌ها یا ناکارآمدی ما؟"، نوشته که "همه قبول دارند" که سازمانهای استخباراتی کشورهای همسایه در تلاش جلوگیری از نیرومند شدن نیروهای امنیتی هستند، اما این مسئولیت دولت است تا از حضور عوامل نفوذی بیگانه در صفوف نیروهای امنیتی جلوگیری کند."

به نظر روزنامه، با گفتن این‌که کشتار نظامیان خارجی به دست سربازان افغان کار بیگانه‌ها است، مسئولیت دولت افغانستان به پایان نمی‌رسد، بلکه اداره‌های استخباراتی ارتش و پلیس باید نفوذی‌های بیگانه را شناسایی و برنامه‌های آنها را خنثی کنند.

نویسنده هشت صبح همچنین تاکید کرده که شورای امنیت ملی افغانستان باید تحقیقات گسترده‌ای را برای کشف عوامل اصلی این کشتارها آغاز کند. روزنامه همچنین تاکید کرده که به دلایل شخصی و فرهنگی این گونه قتلها هم توجه شود و مدیریت نیروهای امنیتی برای جلوگیری از این گونه حوادث هم تقویت شود.

هشت صبح در ادامه افزوده که برنامه‌های فرهنگی در میان نیروهای امنیتی باید به گونه‌ای سازماندهی شود که بتواند از اثرپذیری این نیروها از تبلیغات گروه طالبان و هواداران آن در وقت انجام وظیفه و حتی در زمان تعطیلات و در مناطق روستایی هم جلوگیری کند.

روزنامه باور در تیتر اول خود از قول ژنرال جان آلن، فرمانده کل نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان نوشته که عامل ۲۵ درصد از حملات علیه نیروهای ناتو، "نفوذی‌های گروه طالبان" هستند. روزنامه از قول یک مقام افغان نوشته که تلاش‌های مشترک برای جلوگیری از این حملات آغاز شده است.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته که هر چند سخنگوی ناتو در افغانستان گفته که بیشتر کشتار نظامیان ناتو به دست سربازان افغان ناشی از بگومگوهای شخصی است، اما برای جلوگیری از آن تا حال کاری انجام نشده است.

باور افزوده که بخشی از حملات سربازان افغان به همکاران خارجی آنها ریشه در ارزشهای دینی و فرهنگی هم دارد. به نوشته روزنامه، سربازان ناتو با سنت‌ها و فرهنگ اجتماعی مردم افغانستان آشنایی ندارند و این امر باعث درگیری میان سربازان داخلی و خارجی می‌شود.

سرمقاله نویس باور معتقد است که یکی از راه حل ها این است که در اجرای عملیات نظامی علیه شورشیان، باید رهبری عملیات به دوش نیروهای افغان باشد، زیرا اگر رهبری این عملیات به دوش خارجی‌ها باشد، آنها با نابلدی خود با فرهنگ اجتماعی مردم، باعث تنش میان نیروها می‌شوند.

روزنامه سخن جدید نوشته که در پی افزایش حملات سربازان افغان به نیروهار خارجی، دولت افغانستان کمیته ویژه‌ای را برای نظارت بر روند استخدام نفرات ارتش و پلیس تشکیل داده است.

روزنامه از قول نجیب‌الله دانش، از سخنگویان وزارت داخله (کشور) افغانستان نوشته که این کمیته عوامل و انگیزه‌های این حملات را هم بررسی می‌کند و در مورد تقویت بخش اطلاعاتی در میان نیروهای امنیتی نیز کارهایی صورت گرفته است.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نقش عربستان سعودی در روند آشتی میان دولت و گروههای شورشی در افغانستان را "بسیار موثر" دانسته است.

روزنامه افزوده است که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در اجلاس اخیر سازمان کنفرانس اسلامی در عربستان سعودی، از پادشاه این کشور خواست که به روند صلح در افغانستان کمک کند.

این روزنامه دولتی از عربستان سعودی به عنوان "مرکز جهان اسلام" نام برده و تاکید کرده که این کشور و سازمان کنفرانس اسلامی می‌توانند که در تامین صلح در کشور اسلامی مانند افغانستان کمک موثری کنند.

به نوشته انیس، آقای کرزی همچنین در این اجلاس تاکید کرده است که "تحقق صلح در افغانستان و پاکستان و پایان دادن به تروریسم در منطقه در گرو همکاری صمیمانه برادران ما در پاکستان است".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.