رهبران قیام علیه طالبان در ننگرهار: در صدد توسعه قیام هستیم

به روز شده:  15:20 گرينويچ - شنبه 25 اوت 2012 - 04 شهریور 1391

برخی از مناطق ولایت ننگرهار ناامن است و شورشیان هر از گاهی دست به حمله می زنند

شرکت کنندگان قیام مردمی علیه گروه طالبان در ولایت ننگرهار، در شرق افغانستان گفته اند که در صدد توسعه قیام خود علیه این گروه هستند.

اخیرا مردم در پی ناامنی در ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار و تعطیل شدن برنامه‌های بازسازی در آن، دست به قیام علیه گروه طالبان زدند.

حالا سران این قیام می گویند که حدود هشتاد درصد مناطق این ولسوالی را از کنترل گروه طالبان خارج کرده و گفته اند که شمار قیام کنندگان به "صدها تن" رسیده است.

اصیل خان، یکی از رهبران این قیام گفت که طالبان دست به کارهای "ناروا" می زدند و باعث مشکلاتی از جمله تعطیل شدن کار بازسازی جاده اصلی ولسوالی حصارک شده بودند.

او تاکید کرد که مردم علیه کسانی دست به سلاح برده اند که به گفته او، تحت عنوانهای مختلف مانع زندگی راحت مردم می شوند.

اصیل خان همچنین گفت که مردم از دست طالبان به ستوه آمده اند و به گفته او، دیگر نمی توانند "ظلم" آنها (گروه طالبان) را تحمل کنند.

وزیر معروف‌خیل، یکی دیگر از رهبران قیام حصارک می گوید که مردم میخواهند امنیت را در منطقه اعاده کنند و زمینه اجرای پروژه های بازسازی را هموار سازند.

آقای معروف‎خیل گفت: "برنامه آینده ما این است که ولسوالی خود را آباد و امنیت خود را تامین کنیم. مردم از گرسنگي می‌میرند. ما می‌خواهیم دامنه قیام خود را به ولسوالی‌های شیرزاد، چپرهار و پچیراگام این ولایت وسعت دهیم و چنین افراد (طالبان) را از منطقه خود بیرون کنیم."

او تاکید کرد: "هر کسی که خاک، ناموس و زندگی ما را با خطر مواجه می‌کند دشمن ما است. ما در مقابل این گونه اشخاص مقاومت می کنیم و تا حال ما توانسته‌ایم که چنین افرادی را از حدود بیست الی ۲۵ روستا بیرون کنیم."

ننگرهار با پاکستان مرز مشترک دارد و شورشیان در دو سوی این مرز رفت و آمد می کنند

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان قیام مردم علیه طالبان در حصارک را "پیروزی" می داند و می گوید که همکاری میان مردم و ارتش باعث شکست طالبان شده است.

قیامهای مردمی علیه گروه طالبان چند ماه پیش از ولسوالی "اندر" در ولایت غزنی، در جنوب افغانستان آغاز شد و قیام کنندگان به زودی این منطقه و برخی مناطق دیگر را از کنترل طالبان خارج کردند.

گفته می شود که طالبان در ولسوالی اندر شماری از مکتب‌ها را بسته و تعدادی از کارمندان حکومتی و دانشجویان را کشته بودند.

این قیام ظاهرا به دلیل مسدود شدن مکتب‌ها و ناامنی در اندر علیه گروه طالبان آغاز شد و در پی آن مردم در چند ولایت دیگر و از جمله در لغمان، فاریاب و غور هم مردم علیه طالبان قیام کردند.

طالبان افراد مسلحی که به این قیام می پیوندند را "شبه نظامیان حکومتی" می خوانند، اما آنها خود را "مستقل" می دانند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.