روزنامه های کابل: یکشنبه، ۵ سنبله

به روز شده:  08:40 گرينويچ - 26 اوت 2012 - 05 شهریور 1391

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "سرانجام قیام‌ها" با اشاره به قیام‌های مردمی علیه گروه طالبان در برخی از ولایت‌های افغانستان نوشته که اگر مناطقی که در پی این قیام‌ها تحت کنترل دولت درآید تا امنیت پایدار تامین شود و مدارس بازگشایی شود، این امر به بهبود وضعیت کمک می‌کند.

به نظر روزنامه اما اگر قیام‌کنندگان خود بخواهند بر این مناطق حکومت کنند، در آن صورت این امر "نقض حاکمیت ملی" است و آنها باید موضع خود را در مورد دولت و قانون اساسی مشخص کنند. هشت صبح تاکید کرده که رهبران این قیام و مقام‌های دولتی باید ابهام‌ها در این مورد را روشن کنند.

هشت صبح در مقاله دیگری با عنوان "آینده مبهم مسلح‌سازی" نوشته که با گسترش قیام‌های مردمی علیه طالبان، این نگرانی مطرح شده که قیام‌کنندگان به عنوان نهادهای موازی با نیروهای امنیتی فعالیت کنند و باعث هرج و مرج بیشتر شوند.

به نوشته روزنامه، نمایندگان مردم در مجلس هم نگران این امرند که اگر حکومت از قیام‌های مسلحانه علیه طالبان به صورت درست نظارت نکند و قیام‌کنندگان را تحت کنترل نداشته باشد، در آینده افراد مسلحی که علیه طالبان قیام کرده‌اند، خود به "عناصر مخل امنیت" تبدیل خواهند شد.

روزنامه وحدت در گزارش اصلی صفحه نخست خود با عنوان "افغانستان ناامن شده، اعضای پارلمان نگرانند"، نوشته که شماری از اعضای مجلس نمایندگان نسبت به "افزایش ناامنی" در برخی از ولایت‌های افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

روزنامه از قول یک نماینده بدخشان در مجلس نوشته که طالبان در هفت ولسوالی (فرمانداری) این ولایت حضور دارند و یک عضو دیگر مجلس گفته که افراد مسلح غیرمسئول در ولایت‌های پروان و کاپیسا افزایش یافته و در پروان هر روز دست کم یک نفر کشته می‌شود.

به نوشته وحدت، شماری از نمایندگان عدم مجازات عاملان ناامنی از سوی حکومت را دلیل افزایش ناامنی در کشور دانسته و گفته‌اند که اگر بمبگذاران انتحاری که پیش از رسیدن به هدف دستگیر می‌شوند، مجازات شوند، وضعیت امنیتی در کشور بهبود می‌یابد.

گزارشگر روزنامه اما در ادامه از قول یک مقام وزارت دفاع نوشته که عملیات ارتش موسوم به "نوید" مطابق برنامه برای سرکوب گروه‌های تروریستی ادامه دارد و در حال حاضر نگرانی جدی نسبت به وضعیت امنیتی در کشور وجود ندارد.

روزنامه ماندگار با اشاره به خبر تخریب جاده‌های اسفالت شده در ولسوالی پنجوایی ولایت قندهار به دست ساکنان این منطقه، نوشته که این کار سابقه ندارد و این نخستین بار است که گروه طالبان ساکنان یک منطقه را ودار به تخریب جاده‌های خود می‌کند.

پیش از این گزارش شده بود که گروه طالبان برای جلوگیری از عبور و مرور نیروهای امنیتی و به ویژه نظامیان خارجی به پنجوایی، ساکنان این منطقه را وادار به تخریب جاده‌های این منطقه کرده است. طالبان اما گفته‌اند که آنها مردم را مجبور به تخریب این جاده‌ها نکرده‌اند.

ماندگار به این باور است که تخریب این جاده‌ها نشان می‌دهد که طالبان در برخی مناطق جنوبی کشور "به صورت وحشتناکی" بر مردم استیلا یافته اند. به نظر روزنامه، این امر نشان‌دهنده "ضعف" مردم در برابر طالبان نیز هست.

سرمقاله‌نویس ماندگار تخریب جاده‌های پنجوایی را "زنگ خطری" برای مردم دانسته و تاکید کرده که مردم باید آن را جدی بگیرند. روزنامه از مسئولان حکومتی هم انتقاد کرده که چرا تا حال هیچ کسی را در ارتباط با این قضیه بازداشت نکرده‌اند.

روزنامه دولتی انیس با اشاره به تصمیم اخیر دولت برای بازنگری پرونده‌های اعضای نیروهای مسلح برای جلوگیری از نفوذ سازمان‌های استخباراتی بیگانه، نوشته که حوادث اخیر نشان داد که استخبارات بیرونی برای تضعیف نهادهای نظامی و امنیتی، به صورت "آب زیر کاه" فعالیت دارند.

اخیرا دولت افغانستان اعلام کرد که کشتار نظامیان خارجی به دست سربازان افغان کار "بیگانه‌ها" است و نهادهای دولتی برای جلوگیری از نفوذ سازمان‌های استخباراتی بیگانه در میان نیروهای امنیتی برنامه‌هایی را روی دست گرفته است.

انیس نوشته که حالا دولت تنها به خنثی کردن "توطئه‌های اجیران استخبارات بیرونی" اکتفا نمی‌کند، بلکه همه اسناد و مدارک استخدامی نیروهای امنیتی کشور را بازنگری مجدد می‌کند و افرادی که ثابت شود که با بیگانه‌ها ارتباط دارند، تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

اصلاح دیگر روزنامه دولتی در سرمقاله خود کشتن افراد بیگناه، بستن مدارس و ایجاد رعب و وحشت را "ستیزه با دین" دانسته و نوشته که در ماه رمضان شمار زیادی از افراد بیگناه در حالی که روزه داشتند و در مساجد مشغول عبادت بودند، هدف حملات تروریستی قرار گرفتند و کشته شدند.

این روزنامه دولتی با اشاره به اظهارات حامد کرزی در این مورد، نوشته که این کشتارها "از سر دشمنی با مردم و وطن" انجام می‌شود. اصلاح بدون این که عاملان این کشتارها را مشخص کند، نوشته که عاملان این کشتارها دیر یا زود گرفتار عذاب الهی خواهند شد.

اصلاح تاکید کرده که کشتار افراد بیگناه، بستن مدارس و ایجاد رعب و وحشت را نمی‌توان جهاد یا خدمت به وطن و اسلام خواند، بلکه دستور اسلام بر فراهم کردن زمینه‌های، آموزش، آرامش و آسایش خلق خدا است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.