ارتش آمریکا از واگذاری ۲۰۰ مرکز نظامی خود به افغانها خبر داد

به روز شده:  14:28 گرينويچ - 26 اوت 2012 - 05 شهریور 1391

ارتش آمریکا هزاران مرکز بزرگ و کوچک نظامی در افغانستان دارد که تجهیزات زیادی در آنها جابجا شده است

نظامیان آمریکایی در افغانستان از واگذاری ۲۰۰ قرارگاه و مرکز نظامی خود به نیروهای افغان خبر داده‌اند.

ژنرال استفن شاپیرو، رئیس کل تشکیلات نیروهای آمریکایی در افغانستان روز یکشنبه، ۵ سنبله/شهریور به خبرنگاران در کابل گفت که واگذاری تجهیزات این مراکز در صورتی به نیروهای افغان داده خواهد شد که نیروهای آمریکایی نیازی به آن نداشته باشند.

او افزود که تا حال چهار صد مرکز نظامی آمریکا در افغانستان بسته شده و یا به نیروهای افغان واگذار شده است.

آقای شاپیرو همچنین گفت که قرار است ۲۰۰ قرارگاه نظامی دیگر نیز بسته و یا به افغانها واگذار شود.

این ژنرال آمریکایی اما تاکید کرد که سرنوشت تجهیزات این پایگاهها بستگی به هزینه انتقال آن به آمریکا و نیازمندی آمریکایی ها به آن در داخل آمریکا دارد.

او افزود: "وقتی که ما پایگاه نظامی خود را ترک می‌کنیم و فرمانده این پایگاه بگوید که به تجهیزات موجود در آن نیازی ندارد، فهرست آن به ارتش آمریکا فرستاده می‌شود و وقتی‌که ارتش آمریکا از عدم نیاز به آن اطمینان دهد، این فهرست به دیگر ایالت‌های آمریکا فرستاده می‌شود و اگر آنها نیز از عدم ضرورت به آن اطمینان دهند، این تجهیزات به دولت افغانستان واگذار خواهد شد."

به گفته این ژنرال آمریکایی، بسته شدن و یا واگذاری پایگاههای نظامی به نیروهای افغان به روند انتقال مسئولیتها نیز بستگی دارد.

او می‎گوید که به هر میزانی که نیروهای افغان مسئولیت های امنیتی بیشتری را به دوش گیرند، به همان اندازه قرارگاه‌های بیشتر آمریکایی مسدود و یا به آنها واگذار خواهد شد.

ژنرال شاپیرو گفت تا حال سه هزار واسطه غیرنظامی در اختیار نیروهای افغان قرار داده شده که ارزش آن به سه میلیون دلار می‌رسد.

ارتش افغانستان تاکید داشته که نیروهای آمریکایی باید بعد از خروج، تجهیزات خود را در اختیار آنها قرار دهند

او در عین حال این ادعاها را رد کرد که نیروهای آمریکایی بعد از ترک پایگاه‌های خود، این مراکز را با تجهیزات موجود در آنها؛ منهدم می کنند.

با نزدیک شدن سال ۲۰۱۴، زمان خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، مساله صدها قرارگاه کوچک و بزرگ این نیروها در افغانستان به موضوع داغ رسانه‎ای تبدیل شده است.

نیروهای آمریکایی مستقر در مناطق مختلف افغانستان هزاران مرکز بزرگ و کوچک نظامی در اختیار دارند که مقدار قابل توجهی وسائل و تجهیزات نظامی در آنها جابجا شده است.

پیش از این مجلس افغانستان نیز از نیروهای آمریکا و ناتو مستقر در افغانستان خواسته بودند، بعد از ترک این کشور، مراکز نظامی و تجهیزات خود را در اختیار نیروهای افغان قرار دهند.

باز گرداندن تجهیزات نظامی که در جریان ده سال گذشته از آمریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو به افغانستان منتقل شده اند، برای خود این نیروها نیز درد سر بزرگی است.

هزینه زیادی لازم دارد و همچنین ممکن است در هنگام انتقال این تجهیزات نیروهای شورشی به کاروانهای نیروهای خارجی حمله کنند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.