ایران، افغانستان و هند برای توسعه تجارت همکاری می‌کنند

به روز شده:  15:53 گرينويچ - 26 اوت 2012 - 05 شهریور 1391
کشتیرانی جمهوری اسلامی

سه کشور در تلاشند با فعال کردن بندر چابهار زمینه گسترش تجارت را فراهم کنند.

اجلاس سه جانبه ایران، افغانستان و هند در سطح معاونان وزارت خارجه سه کشور در تهران برگزار شد.

تقویت همکاری‌های سه جانبه اقتصادی و گسترش معاملات تجاری میان سه کشور از طریق بندر چابهار، موضوع اصلی این نشست اعلام شده است.

امنیت منطقه و بررسی شرایط اقتصادی، از دیگر موضوعاتی است که قرار است در این اجلاس بررسی شود.

جانان موسی‌زی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در گفتگو با بی بی سی گفت، افغانستان امیدوار است این اجلاس بتواند به تقویت روابط تجاری میان سه کشور همسایه منجر شود.

سرمایه گذاری های مشترک در بندر چابهار، تاسیس نمایندگی های بانک‌های خصوصی جهت تسهیل معاملات تجاری و ایجاد خطوط هوایی میان کابل_چابهار_دبی از دیگر موضوعات مورد بحث در این اجلاس است.

افغانستان یک کشور محاط به خشکی است و برای تجارت با جهان به شدت به بنادر کشورهای همسایه از جمله ایران و پاکستان نیاز دارد.

در سالهای اخیر بخش اعظم تجارت افغانستان از طریق بندرهای کراچی و گوادر پاکستان انجام شده است. اما مناسبات پرتنش سیاسی میان این دو کشور همسایه بارها بر روابط تجاری نیز تاثیر گذاشته و این مساله سبب شده است که پاکستان بارها برای مدت طولانی اموال تاجران افغان را در این بنادر متوقف کند.

از این رو افغانستان همیشه به بندر چابهار به عنوان جایگزینی برای دسترسی به آبهای آزاد و محیط آزاد تجاری نگاه می کند.

افغانستان از سال ۲۰۰۵ به این سو تلاش کرده است بزرگ‌راه هایی را که افغانستان را از طریق شهرستان زابل به شبکه بزرگ‌راه‌های ایران و در نهایت بندر چابهار وصل می کند، آسفالت کند.

همچنین افغانستان اعلام کرده که بزودی نمایندگی اتاق تجارت خود را در بندر چابهار فعال می کند.

گزارش شده که شماری از تاجران افغان نیز با درک اهمیت بندر چابهار در آینده تجاری افغانستان اخیرا در بندر چابهار زمین خریده اند.

از سوی دیگر بندر چابهار، دسترسی هند به افغانستان و در نهایت آسیای میانه را بدون استفاده از خاک پاکستان، فراهم می کند.

افغانستان برای کشور های همسایه از جمله هند و ایران بازار تازه ای است اما پاکستان با بستن راه های زمینی خود به روی هند، دسترسی هند به این بازار وسوسه انگیز دشوار کرده است.

در حال حاضر نیز بخشی از تجارت افغانستان از طریق بندر عباس انجام می شود، اما این بندر برای افغانستان نسبت به بندر چابهار بسیار دور است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.