نگرانی نمایندگان مجلس افغانستان از آینده قیامهای مسلحانه مردمی

به روز شده:  14:19 گرينويچ - دوشنبه 27 اوت 2012 - 06 شهریور 1391

شماری از نمایندگان از احتمال نفوذ سازمان‌های استخباراتی منطقه در این قیامها سخن گفته‌اند

شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان نسبت به پیامدهای قیام‌های مسلحانه مردمی علیه طالبان در مناطق مختلف ابراز نگرانی کرده‌اند.

این نمایندگان در اجلاس روز دوشنبه، ۶ سنبله/شهریور مجلس گفتند که اگر مردم در این قیام‌ها مسلح شوند، در درازمدت می‌تواند خود به تهدیدی علیه امنیت تبدیل شوند.

شماری از نمایندگان مجلس تاکید کرده‌اند که برای جلوگیری از پیامدهای ناخواسته این قیام‌های مسلحانه، دولت باید این قیام‌های مردمی را به گونه درست مدیریت کند.

این درحالی است که شماری از اعضای مجلس این قیام‌ها بخشی از برنامه دولت تلقی کرده و نسبت به پیامدهای آن پس از خروج نیروهای بین‎المللی از افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

فوزیه کوفی، نمانیده مردم بدخشان در مجلس گفت: "چند سوال عمده باید از دولت پرسیده شود: اول، این‌ها (قیام کنندگان) را که اسلحه و تجهیزات می‌دهد؟ این‌ها با پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی مسلح هستند. دوم، آیا اینها(قیام کنندگان) به پروژه ناامنی در افغانستان و منطقه تبدیل نمی‌شوند؟ آیا وسیله‌ای در دست استخبارات منطقه نمی‌شوند؟"

خانم کوفی تاکید کرد: "به همه این سوالها باید پاسخ داده شود. شما مردم را تا دندان مسلح می‌کنید، فردا که خارجی‌ها نباشند، آیا جنگ به کوچه‌ها و خانه‌های ما نخواهد آمد؟"

فوزیه کوفی: "شما مردم را تا دندان مسلح می‌کنید، فردا که خارجی‌ها نباشند، آیا جنگ به کوچه‌ها و خانه‌های ما نخواهد آمد؟"

در حالی که دولت افغانستان هنوز حمایت از این قیام‌ها را به طور رسمی مورد تایید قرار نداده، اما شماری از نمایندگان از احتمال نفوذ سازمان‌های استخباراتی منطقه در این قیام‌ها سخن گفته‌اند.

یک عضو مجلس این قیام‌ها را "نوعی توطئه و برنامه استخباراتی" دانست و گفت که "در دهه نود میلادی که طالبان در ابتدا به عنوان تامین کنندگان صلح و باز کردن راه‌ها خیزش کردند، اما بعد ملت افغانستان فهمید که این گروه در اختیار استخبارات پاکستان است. این بار هم عین قضیه تکرار می‎شود."

اما شماری از اعضای مجلس نمایندگان از این قیام‌ها حمایت می کنند.

شکریه بارکزی، رئیس کمیسیون امور دفاعی مجلس گفت که اگر این قیام‌ها به دست گروه‌های سیاسی نیفتد، باید مورد تایید قرار گیرد.

خانم بارکزی گفت: "نفس این خیزش‌ها علیه طالبان، حملات انتحاری و امن ساختن قریه‌ها و شهرها جدا قابل تمجید و قدر است. ضرورت است تا در مورد این گونه جنبش‌ها و خیزش‌ها تحقیقات صورت بگیرد تا خدای نخواسته توسط تنظیمی علیه تنظیم دیگری رهبری نشود."

در ماههای اخیر در شماری از ولایتهای افغانستان قیامهای مسلحانه علیه گروه طالبان، ظاهرا از سوی مردم به راه افتاده است

نمایندگان مجلس در پی گفتگوهای خود در اجلاس روز دوشنبه تاکید کردند که دولت باید قیام‌های مردمی علیه گروه طالبان را "مدیریت" کند.

شیر ولی وردک، نماینده مردم کابل در مجلس گفت: "مهم این است که حکومت در این مورد مداخله کند تا در جایی که این گونه حرکت‌ها آغاز می‌شود، آن را خوب مدیریت کند."

مردم در ولایات مختلف افغانستان اخیرا شاهد قیام‌های مردمی علیه گروههای مسلح مخالف دولت بوده اند.

افرادی که علیه مخالفان دست به اقدام مسلحانه زده‌اند، می‌گویند رفتار مخالفان و از جمله مسدود کردن مکاتب/مدارس، مراکز درمانی و ممانعت از اجرای برنامه‌های بازسازی، آنها را وادار به اقدام مسلحانه علیه شورشیان کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.