مقام‌های افغان از قتل ده سرباز در یک 'توطئه داخلی' خبر دادند

به روز شده:  06:06 گرينويچ - دوشنبه 27 اوت 2012 - 06 شهریور 1391

دولت افغانستان اعلام کرده که با نفوذ سازمان‌های اطلاعاتی بیگانه در ارتش و پلیس مقابله می‌کند

مقام‌های محلی در ولایت هلمند، در جنوب افغانستان گفته‌اند که دست‌کم ۱۰ سرباز ارتش به اثر یک "توطئه داخلی" کشته و چهار تن دیگر زخمی شده‌اند.

داوود احمدی، سخنگوی والی هلمند روز دوشنبه، ۶ سنبله/شهریور به بی‌بی‌سی گفت که این حادثه شب گذشته در ولسوالی (فرمانداری) "واشیر" اتفاق افتاده است.

آقای احمدی افزود که پس از حادثه پنج تن از سربازان پاسگاهی که این سربازان در آنجا قربانی این حادثه شدند، با سلاح‌ها و تجهیزات خود "فرار" کرده‌اند.

سخنگوی والی هلمند قتل این سربازان را به شورشیان نسبت داد و گفت که آنها توانایی رویارویی با نیروهای امنیتی را از دست داده و حالا به این تاکتیک روی آورده‌اند.

از سوی دیگر، نیروهای ناتو در افغانستان تایید کرده‌اند که دو سرباز این نیروها به اثر شلیک یک سرباز ارتش افغانستان در شرق این کشور کشته شده‌اند.

دفتر اطلاع‌رسانی ناتو با صدور اطلاعیه‌ای گفته است که این سرباز ارتش افغانستان پس از گلوله‌باری به سوی همکاران خارجی خود، با شلیک دیگر همکاران خارجی خود از پا درآمد.

ناتو جزئیات بیشتری ارائه نکرده و گفته است که تحقیقات در مورد این حادثه ادامه دارد.

در هفته‌های اخیر موضوع حمله سربازان ارتش و پلیس افغانستان به همکاران خارجی آنها خبرساز شده و موضوع داغی در محافل سیاسی و خبری بوده است.

بر اساس گزارش‌های تاییدشده، در شش ماه اخیر ۲۸ سرباز خارجی توسط افرادی که یونیفورم ارتش و پلیس افغانستان را به تن داشتند، کشته شده‌اند.

در صورتی که ثابت شود سربازان افغان در واشیر به دست همکاران افغان خود کشته شده‌اند، در نوع خود، نخستین حادثه مرگباری خواهد بود که در آن ۱۴ سرباز افغان در یک حادثه واحد قربانی می‌شوند.

اخیرا دولت افغانستان در پی سفر ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد ارتش آمریکا به کابل، از نفوذ سازمان‌های اطلاعاتی بیگانه در نهادهای امنیتی خود خبر داد و اعلام کرد که برای شناسایی عوامل نفوذی بیگانه در این نهادها اقداماتی را آغاز کرده است.

دولت افغانستان هدف از نفوذ سازمان‌های اطلاعاتی بیگانه در نهادهای امنیتی و نیز حمله افرادی با لباس نیروهای امنیتی افغانستان به همکاران خارجی خود را "تضعیف" ارتش و پلیس افغانستان عنوان کرده است.

در یک تحول دیگر، به اثر انفجار یک بمب کنار جاده‌ای در ولسوالی گیزاب ولایت ارزگان در شمال ولایت هلمند، دو زن کشته و دو مرد غیرنظامی زخمی شده‌اند.

مقام‌ها گفته‌اند که این حادثه صبح روز دوشنبه روی داده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.