روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۶ سنبله

به روز شده:  08:12 گرينويچ - دوشنبه 27 اوت 2012 - 06 شهریور 1391

آنچه که قیام‌های مردمی علیه گروه طالبان خوانده شده و همچنین موضع آمریکا در خصوص حملات موشکی که گفته می‌شود از پاکستان به شرق افغانستان صورت می‌گیرد، از موضوع‌های اصلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل هستند.

روزنامه محور در مطلب اصلی صفحه نخست خود قیام‌های مردمی علیه گروه طالبان در چند ولایت افغانستان را آغاز "زوال" این گروه دانسته و نوشته است که اگر این قیام‌ها در سراسر افغانستان صورت بگیرد، طالبان و "حامیان خارجی آنها" روحیه خود را از دست خواهند داد.

این قیام‌ها چند ماه پیش از منطقه "اندر" ولایت غزنی در جنوب افغانستان علیه گروه طالبان آغاز شد و در ماه‌های اخیر این گونه قیام‌های مسلحانه در چند ولایت دیگر و از جمله لغمان، غور، فاریاب و اخیرا در ننگرهار صورت گرفته است.

به نظر روزنامه محور، حالا دیگر مردم از دست "استبداد" گروه طالبان به ستوه آمده‌اند. به نوشته محور، مردم در دره‌میدان در غرب کابل گفته‌اند که استبداد طالبان بر وضعیت کشاورزی، روابط اجتماعی و حتی همایش‌های مذهبی آنها در مساجد اثر گذاشته است.

نویسنده محور تاکید کرده است که در پی هر قیامی علیه طالبان و در هر منطقه‌ای، دولت افغانستان باید عرضه خدمات عمومی را آغاز کند و همچنین به این امر توجه داشته باشد که "جنگ‌سالاران" از این قیام‌ها به نفع خود استفاده نکنند.

اما روزنامه ماندگار در مطلبی با عنوان "قیام‌های مشکوک" نوشته است که برخی اعضای مجلس سنا و شماری از آگاهان سیاسی و نظامی این قیام‌ها را "مشکوک" و "کار استخبارات پاکستان" دانسته‌اند. به نوشته این روزنامه، مجلس از حکومت خواسته است که در خصوص این قیام‌ها توضیح دهد.

این روزنامه افزوده است که مجلس سنا در اجلاس دیروز (یکشنبه) خود ضمن تاکید بر کنترل این قیام‌ها از سوی دولت افغانستان، ابراز نگرانی کرده که ممکن است "عوامل مشکوک و سازمان‌های استخباراتی منطقه" در سازماندهی این قیام‌ها دست داشته باشند.

ماندگار اما نوشته است که خالد پشتون، نماینده قندهار در مجلس نمایندگان تاکید کرده است که این قیام‌ها واقعا "مردمی" هستند و اگر حکومت از آنها حمایت نکند، ممکن است "به انحراف کشیده شوند" و در آینده باعث مشکلاتی شوند.

نویسنده ماندگار با این مقدمه اظهارنظر کرده است که طالبان هم در آغاز به همین صورت علیه دولت مجاهدین ظهور کرد، اما در واقع پاکستان از این گروه حمایت می‌کرد تا افغانستان را به "اشغال" خود درآورد. به نظر نویسنده، حالا هم در مورد قیام‌هایی که می‌شود، باید تعمق و دقت بیشتری صورت گیرد.

روزنامه سروش ملت این قیام‌ها را "معمای جدید" در وضعیت پیچیده امنیتی افغانستان دانسته و نوشته است که اگر دولت با "خوش‌بینی کنونی" به این قیام‌ها نگاه کند، این مساله در شرایط ناپایدار کنونی و ضعف حاکمیت، "نگران‌کننده و خطرناک" است.

عرفان مهران در این مطلب هشدار داده است که اگر این قیام‌ها جدا از گروه طالبان و دولت افغانستان گسترش و قدرت یابد، در وضعیت پیچیده و مبهم افغانستان مهار آنها در آینده توسط دولت دشوار خواهد بود و ساختار اجتماعی افغانستان هم از این نظر "فوق‌العاده آسیب‌پذیر" است.

نتیجه‌ای که نویسنده از این تحلیل به دست آورده، این است که هر نوع "نظامی‌گری و مرکزگریزی" در افغانستان، کشور را به هرج و مرج می‌کشاند و ثبات را در معرض خطر قرار می‌دهد. نویسنده تاکید کرده است که هر چند این قیام‌ها ظاهرا علیه شورشیان است، اما دولت باید نگذارد که از کنترل خارج شود.

روزنامه آرمان ملی در تیتر سرمقاله شماره امروز خود با اشاره به موشک‌پرانی‌های اخیر که گفته می‌شود از پاکستان به مناطق شرقی افغانستان شلیک می‌شوند، پرسیده است: "خنجر آبداری که آمریکا به کمر زده، برای کدام روز است؟"

روزنامه این حملات موشکی را "تجاوز آشکار ارتش پاکستان" نامیده و افزوده است که "هفته‌هاست که راکت‌های پاکستانی کوه و دره و روستاهای مرزی کشور را سوراخ می‌کند، می‌سوزاند و منهدم می‌کند، ولی دولت افغانستان دست زیر زنخ نهاده و تماشا می‌کند".

آرمان ملی افزوده است که افغانستان در حالی هدف موشک‎پرانی قرار گرفته که با چند کشور بزرگ دنیا و از جمله آمریکا پیمان استراتژیک امضا کرده است. به نظر نویسنده، تعهدهای میان افغانستان و آمریکا نوعی "هم‌پیمانی در همه عرصه‌ها است، ولی چرا آمریکا طفره می‌رود و توطئه‎ها علیه افغانستان را نمی‎بیند.

این روزنامه در ادامه نوشته است که تقریبا همه‌روزه سربازان آمریکایی در افغانستان به دست کسانی کشته می‌شوند که "پاکستان به آنها سلاح می‌دهد". آرمان ملی تاکید کرده است که تا دیر نشده آمریکا و دیگر کشورهای جهان دست به کار شوند و جلو "تجاوز" پاکستان به افغانستان را بگیرند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.