روزنامه های کابل: سه شنبه، ۷ سنبله

به روز شده:  09:07 گرينويچ - سه شنبه 28 اوت 2012 - 07 شهریور 1391

سربدن ۱۷ یا ۱۸ غیرنظامی توسط افراد وابسته به گروه طالبان و همچنین کشتار ۱۰ سرباز ارتش در یک پایگاه این نیروها در ولایت هلمند در صدر مطالب خبری و تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه دولتی انیس ضمن انتشار متن کامل پیام حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مورد کشتار غیرنظامیان در هلمند توسط طالبان، در خبر کوتاهی نوشته که طالبان هجده غیرنظامی و از جمله سه زن را در روستای روشن آباد ولسوالی کجکی ولایت هلمند سریده‌اند.

این روزنامه دولتی از قول ولسوال کجکی نوشته که طالبان یکشنبه شب (۵ سنبله/شهریور) به یک مجلس ساز و موسیقی، که در آن شمار زیادی افراد غیرنظامی جمع شده بودند، یورش بردند و ۱۵ مرد و ۳ زن را سربریدند.

هشت صبح در تیتر اول خود از قول حامد کرزی سربریدن "هفده غیرنظامی" و از جمله دو زن از سوی طالبان را "جنایتی نابخشودنی" توصیف کرده است. به نوشته این روزنامه، آقای کرزی قتل این افراد به دست طالبان را "مغایر شریعت و جنایتی بزرگ" دانسته است.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته که "خشونت بخش جدایی‎ناپذیر فرهنگ و ایدئولوژی طالبانی شده است". هشت صبح افزوده که طالبان جنگ جبهه‌ای نمی‌کنند، بلکه از "شیوه‌های تروریستی" استفاده می‌کنند. نویسنده تاکید کرده مقام‌های دولتی باید علیه این تاکتیک یک برنامه استراتژیک تدوین کنند.

هشت صبح با اشاره به قتل ۱۰ سرباز در منطقه واشیر ولایت هلمند نوشته که این کشتار "زنگ خطر جدی" را در مورد نفوذ طالبان در میان ارتش به صدا درآورده و احتمال آن وجود دارد که طالبان از این روش برای کشتار نظامیان استفاده کنند.

نویسنده تاکید کرده که بخش‌های اطلاعاتی ارتش و پلیس باید تقویت شوند تا بتوانند با تاکتیک های جدید طالبان و حامیان خارجی آنها مقابله کنند.

هشت صبح افزوده که پاسخ به این پرسشها مشخص شود که نفرات ارتش و پلیس چگونه شکار نفوذ طالبان می‌شوند و آیا این شکارشدن‌ها ریشه ایدئولوژیک دارد یا انگیزه‌های دیگر.

روزنامه اراده در سرمقاله خود نوشته که میزان حملات افرادی با پوشش ارتش و پلیس افغانستان به نظامیان داخلی و خارجی به بالاترین سطح خود رسیده و به نظر نویسند افزایش این گونه حملات مایه "نگرانی" است.

اراده افزوده که مقام‌های افغان و ناتو در پی انجام این گونه حملات، در مورد عوامل مشخص آنها سخن نمی‌گویند و تنها به گفتن این که این حملات ناشی از تنش‌های شخصی و مداخله افراد در کارهای یکدیگر است، اکتفا می‌کنند.

به عقیده نویسنده، افزایش موارد حملات افرادی با پوشش ارتش و پلیس به همکاران داخلی و خارجی خود، نگرانی از نفوذ طالبان در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان را افزایش داده و در بسیاری از موارد گروه طالبان هم مسئولیت این حملات را به دوش گرفته است.

اراده با این تحلیل نتیجه‌گیری کرده که در صورت افزایش این حملات، باعث کاهش بی‌اعتمادی میان نیروهای امنیتی داخلی و خارجی می‌شود و نظم در درون نیروهای امنیتی افغانستان را هم به چالش می‌کشد.

روزنامه وحدت در تیتر اول خود از قول اعضای مجلس نمایندگان افغانستان قیام‌های مردمی اخیر در مناطق مختلف این کشور را "مشکوک" خوانده و نوشته که این قیام‌ها می‌تواند باعث افزایش ناامنی شود و کشور را بار دیگر به سوی جنگ‌های داخلی ببرد.

این روزنامه در سرمقاله خود این قیام‌ها را "طالبانیسم نو" نامیده و نوشته که هنوز ماهیت این قیام‌ها مشخص نیست و گروه‌های سیاسی و مدنی تا حال نتوانسته که از آنچه "ورای این قیام‌ها می‌گذرد"، آگاه شوند. به نظر نویسنده، نکته‌هایی هست که مردمی بودن این قیام‌ها را "زیر سوال می‎برد".

سرمقاله نویس وحدت معتقد است که "واکنش انفعالی" نیروهای امنیتی در برابر این قیام‌ها "سوال برانگیز و غیرقابل قبول" است. به نظر نویسنده، تا زمانی که حامیان مالی و تدارکاتی این قیام‌ها مشخص نشده، هر گونه اعتماد به آنها "بی‌معنی" است.

روزنامه وحدت با این مقدمه و با اشاره به این که قیام کنندگان منطقه اندر نسبت به حکومت خود را پاسخگو نمی‌داند، نوشته که این جریان‌ها در اصل با طالبان و دیگر گروه‌های مسلح مخالف دولت از لحاظ ماهیت و مکانیسم تفاوت چندانی ندارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.