رئیس امنیت ملی افغانستان برکنار شد

به روز شده:  18:47 گرينويچ - سه شنبه 28 اوت 2012 - 07 شهریور 1391

هنوز علت برکناری آقای نبیل روشن نیست

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، رحمت الله نبیل رئیس اداره امنیت ملی افغانستان را برکنار کرده است.

هنوز علت برکناری آقای نبیل روشن نیست اما یک منبع در کاخ ریاست جمهوری در گفت و گو با بی بی سی فارسی، خبر برکناری آقای نبیل را تایید کرده است.

این منبع به بی بی سی گفته است که قرار است روز چهارشنبه ۲۹ آگوست/اوت نامزدان پیشنهادی وزارتهای دفاع و امور داخله/کشور، در کنار رئیس جدید اداره امنیت ملی از سوی حامد کرزی معرفی شوند.

به دنبال استعفای امرالله صالح رئیس سابق اداره استخبارات افغانستان، حامد کرزی آقای نبیل را به عنوان سرپرست و بعداً نامزد این اداره به مجلس معرفی کرد.

آقای نبیل پیش از آنکه سرپرست اداره امنیت ملی شود، فرماندهی گارد ویژه ریاست جمهوری را به عهده داشت.

وزرای داخله و دفاع افغانستان، ۱۳ اسد/مرداد امسال به دلیل آنچه که ناتوانی در جلوگیری از حملات راکتی پاکستان و همچنین افزایش نا امنی ها خوانده شد، در مجلس نمایندگان استیضاح و سلب اعتماد شدند.

نمایندگان مجلس پس از آنکه هر دو وزیر را مورد استجواب قرار دادند و توضیحات آنها را شنیدند در رای‌گیریهای جداگانه از آنها سلب اعتماد کردند.

در طول چند سال گذشته مجلس نمایندگان افغانستان پس از حوادث بزرگ امنیتی، وزیران داخله، دفاع و رئیس امنیت ملی را برای استجواب و گاه برای استیضاح به مجلس فرا خواند اما این نخستین باری بود که اقدام به سلب صلاحیت بلند پایه ترین مقامات امنیتی افغانستان کرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.