دفتر حامد کرزی برکناری رئیس امنیت ملی افغانستان را تائید کرد

به روز شده:  14:01 گرينويچ - چهارشنبه 29 اوت 2012 - 08 شهریور 1391

دفتر ریاست جمهوری افغانستان برکناری رحمت‌الله نبیل رئیس اداره امنیت ملی افغانستان را تائید کرده است.

در اعلامیه‌ای که از سوی این دفتر منتشر شده آمده که "آقای نبیل به زودی کار خود را به حیث سفیر افغانستان در یکی از کشورهای خارجی آغاز خواهد کرد."

در این اعلامیه دلیل مشخصی برای برکناری آقای نبیل ارائه نشده اما گفته شده که این اقدام در مطابقت با تصمیم تازه رئیس جمهوری اتخاذ شده که براساس آن پس از این دوره کاری رئیس امنیت ملی افغانستان بیشتر از دو سال نخواهد بود.

به دنبال استعفای امرالله صالح رئیس سابق اداره استخبارات افغانستان در ژوئن/جون ۲۰۱۰، حامد کرزی آقای نبیل را به عنوان سرپرست و بعداً نامزد این اداره به مجلس معرفی کرد.

آقای صالح برای ۶ سال ریاست این اداره را به عهده داشت.

واکنش مجلس نمایندگان

خبر برکناری رئیس امنیت ملی را ابتدا یک منبع معتبر کاخ ریاست جمهوری دیشب به بی بی سی فاش ساخت و برخی از مقام ها در ریاست جمهوری نیز به گونه‌ای غیر رسمی آن را تایید کردند.

مجلس نمایندگان افغانستان در نشست امروز خود واکنش تندی به این تصمیم رییس جمهوری نشان داد و خواهان ابقای آقای نبیل در پست ریاست امنیت ملی شد.

اعضای این مجلس رحمت الله نبیل را شایسته این سمت توصیف کردند و از رئیس جمهور کرزی خواستند تا در مورد برکناری او تجدید نظر کند.

رحمت‌الله نبیل برای دو سال مسئولیت ریاست امنیت ملی افغانستان را به عهده داشت

ناهید فرید یکی از اعضای مجلس نمایندگان گفت در وضعیت کنونی این اقدام به سود امنیت افغانستان تمام نخواهد شد: "در خلا امنیتی که ما بسر می‌بریم، تغییر و تبدیل مهره های موثر در سیستم استخباراتی می‌تواند برای افغانستان بسیار گران تمام شود. وضعیت نابسامان امنیتی و خیزشهای مردمی که نیاز به مهار و کنترل دارد؛ در چنین وضعیتی ما نمی توانیم قبول بکنیم ضربه‌های این چنینی به دستگاه امنیتی افغانستان وارد شود."

اما برخی دیگر از اعضای مجلس برکناری وزیران را از صلاحیت‌های رئیس جمهور کرزی خواندند. قیوم سجادی از اعضای این مجلس گفت که با وجود همه بحث‌ها برکناری رئیس امنیت ملی افغانستان از سوی رئیس جمهوری افغانستان کار غیرقانونی نیست.

با این همه ظاهر قدیر معاون اول مجلس نمایندگان که ریاست مجلس امروز را بر عهده داشت از رییس جمهور کرزی خواست تا آقای نبیل را در پست ریاست امنیت ملی نگه دارد.

آقای نبیل نیز در نشست روز چهارشنبه کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان شرکت ورزید. اعضای این کمیسیون می گویند او در مورد اوضاع امنیتی کشور و دلایل برکناری خود از سمت اداره امنیت ملی معلومات ارائه کرد.

محمد اقبال صافی یک تن از اعضای این کمیسیون که در این نشست حضور داشت، به نقل از رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان گفت: "رئیس جمهور تصمیم گرفته که روسای امنیت ملی تنها برای دو سال کار کنند و من هم به این تصمیم رئیس جمهور احترام گذاشتم."

پیشتر وزرای داخله/کشور و دفاع افغانستان، ۱۳ اسد/مرداد امسال به دلیل آنچه که ناتوانی در جلوگیری از حملات راکتی پاکستان و همچنین افزایش نا امنی ها خوانده شد، در مجلس نمایندگان استیضاح و سلب اعتماد شدند.

در طول چند سال گذشته مجلس نمایندگان افغانستان پس از حوادث بزرگ امنیتی، وزیران داخله، دفاع و رئیس امنیت ملی را برای استجواب و گاه برای استیضاح به مجلس فرا خواند اما این نخستین باری بود که اقدام به سلب صلاحیت بلند پایه ترین مقامات امنیتی افغانستان کرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.