تظاهرات کابلی‌ها در اعتراض به 'موشک‌پرانی پاکستان به افغانستان'

به روز شده:  11:32 گرينويچ - پنج شنبه 30 اوت 2012 - 09 شهریور 1391
بسم الله محمدی و عبدالرحیم وردک

مجلس افغانستان سه هفته پیش دو عضو کلیدی کابینه را در اعتراض به "ناتوانی" دولت برای موضعگیری در برابر "حملات موشکی پاکستان" سلب صلاحیت کرد

صدها تن در شهر کابل، پایتخت افغانستان علیه آنچه که موشک‎پرانی پاکستان به مناطق شرقی افغانستان خوانده شده، تظاهرات کردند.

پیش از این مقامهای دولت افغانستان گفته‌اند که در یک سال گذشته صدها موشک از پاکستان به مناطق شرقی افغانستان و از جمله ولایت‌های کنر و نورستان پرتاب شده است.

تظاهرکنندگان خشمگین روز پنجشنبه، ۹ سنبله/شهریور علیه سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی‌اس‌آی، شعار دادند و پلاکارتهای حاوی شعارهایی علیه ارتش این کشور را حمل کردند.

معترضان کابلی، که در خیابان فرودگاه کابل راهپیمایی می‌کردند، خواستار مداخله سازمان ملل برای جلوگیری از ادامه این موشک‌پرانی ها شدند.

یکی از تظاهرکنندگان گفت: "هدف از راهپیمایی ما این است که انزجار خود را از پاکستان نشان دهیم و همبستگی خود را با مردم شریف کنر و نورستان."

او همچنین افزود: "هدف دیگر ما این است که به رئیس جمهور کرزی تفهیم کنیم که شما رئیس جمهوری ما هستید و با آرای مردم آمده‎اید، چرا در برابر (حملات) پاکستان خاموش نشسته‌اید؟"

این مرد با انتقاد از دولت افغانستان گفت: "اخیرا روزانه صدها موشک بر مردم شریف کنر فرود می‌آید، کودکان، زنان و ریش‌سفیدان به شهادت می‌رسند و مردم مهاجر می‌شوند، اما زمامداران به چوکی (صندلی) نشسته و حرفی به زبان نمی‌آورند."

مقامهای دولت افغانستان پیش از این هم با انتقادهای تند داخلی مواجه بوده‌اند که چرا در برابر این موشک‌پرانی‌ها واکنش مناسب نشان نداده‌اند.

روز سوم جوزا/خرداد یک تشکل مدنی که متشکل از ۵۵ نهاد است، دولت افغانستان را متهم به "سکوت" در برابر "حملات موشکی پاکستان افغانستان" کرد.

در ۱۴ جوزا مجلس نمایندگان افغانستان در اعتراض به "موشک‌پرانی‌های پاکستان به افغانستان" بسم‌الله محمدی وزیر داخله/کشور و عبدالرحیم وردک وزیر دفاع را سلب صلاحیت کرد.

مقام‌های محلی گفته‌اند که برخی از مناطق مرزی کنر و نورستان در چند ماه گذشته شاهد فرود آمدن موشک‌هایی از پاکستان بوده است

آنچه که حملات موشکی پاکستان به افغانستان خوانده شده، در چند ماه اخیر موضوع بحث و انتقادهای رسانه‌های افغانستان و یک رشته تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف این کشور بوده است.

تظاهرات روز پنجشنبه کابلی‌ها در واقع دومین تظاهرات اعتراضی در واکنش به ادامه اصابت موشک‌هایی "پاکستانی" به مناطقی در ولایت‌های کنر و نورستان در سه روز اخیر است.

روز دوشنبه (۶ سنبله/شهریور) صدها معترض در ولایت کنر اقدام به راهپیمایی کردند و گفتند که ادامه این موشک‌پرانی‌ها زندگی عادی مردم کنر را مختل کرده است.

معترضان در کابل هشدار دادند که اگر حملات موشکی از خاک پاکستان به مناطق شرقی افغانستان متوقف نشود، آنها به تظاهرات اعتراضی خود در روزهای آینده ادامه خواهند داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.