دست‌کم ۱۳ نفر در حمله انتحاری در میدان‌وردک کشته شدند

به روز شده:  12:17 گرينويچ - شنبه 01 سپتامبر 2012 - 11 شهریور 1391

طالبان می گویند 'حملات وردک افغانستان کار ما بود'

مقام های افغانستان می گویند دو بمب گذار انتحاری نزدیک یک پایگاه ناتو در ولایت وردک در هفتاد کیلومتری شرق کابل، ۱۳ نفر را کشته اند و حدود ۵۰ نفر را زخمی کرده اند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

براساس گزارش‌ها از افغانستان، در دو بمب‌گذاری انتحاری در نزدیکی یک پایگاه نیروهای ناتو در میدان وردک، دست کم ۹ غیرنظامی و چهار مامور پلیس کشته شده‌اند.

گزارش شده است که حمله اول توسط یک بمب‌گذار و حمله دوم با انفجار یک خودروی مملو از مواد منفجره انجام شده است.

شاهدالله شاهد، سخنگوی والی میدان‌ وردک هم شمار افراد کشته شده را ۱۳ تن، شامل نه غیرنظامی و چهار مامور پلیس گفته و افزود که در این حادثه ۴۷ غیرنظامی و ۱۰ مامور امنیتی و دو سرباز ناتو زخمی شده‌اند.

او همچنین گفت که بیشتر قربانیان این حادثه در بازار سیدآباد کشته و زخمی شده‌اند. به گفته آقای شاهد دفتر ولسوال سیدآباد در بین این بازار واقع شده است.

گزارش شده است که دفتر ولسوال (فرماندار) سیدآباد هدف حمله اول بود.

شاهدالله شاهد اضافه کرد که این انفجارها بامداد روز شنبه، ۱۱ سنبله/شهریور در مقابل یک پایگاه ناتو و ساختمان ولسوالی (فرمانداری) سیدآباد روی داد.

آقای شاهد افزود که ابتدا یک انفجار در ایست ورودی مجتمع ساختمان‌های پایگاه ناتو، ولسوالی و فرماندهی پلیس روی داد و به دنبال آن یک مهاجم انتحاری کامیون مملو از مواد منفجره حامل خود را پیش راند و در وسط این ساختمان‌ها منفجر کرد.

ناتو در پیامی که به بی‌بی‌سی فرستاد، تایید کرد که چند سرباز این نیروها هم زخمی شده‌اند، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

سخنگوی والی میدان‌وردک همچنین گفت که شدت این انفجار به حدی بود که به ساختمان‌های نزدیک به محل حادثه و بازار سیدآباد آسیب رسانده است.

آقای شاهد افزود که احتمال افزایش شمار تلفات این حادثه هم وجود دارد.

یک سخنگوی گروه طالبان در پیامی که به رسانه‌ها فرستاده، گفته که این حادثه کار این گروه بوده است.

در روز ۲۰ سنبله/شهریور سال گذشته هم به اثر یک انفجار بزرگ انتحاری در پایگاه ناتو در همین منطقه دو غیرنظامی افغان کشته و ۷۷ سرباز ناتو و ۲۵ غیرنظامی افغان زخمی شدند.

ولایت میدان‌وردک در غرب کابل، از مناطق ناامن شمرده می‌شود و افراد وابسته به گروه‌های طالبان و حزب اسلامی در آن فعال هستند.

جاده‌های کابل-قندهار و کابل-بامیان هم از همین ولایت می‌گذرد و شورشیان در این ولایت بمب کنار جاده‌ای کار می‌گذارند و مسافران را بازرسی می‌کنند.

در ماه‌های گذشته گزارش شد که بیش از ۱۰ مسافر غیرنظامی در منطقه جلریز این ولایت به دست شورشیان کشته شده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.