روزنامه‌های کابل: شنبه، ۱۱ سنبله

به روز شده:  07:58 گرينويچ - شنبه 01 سپتامبر 2012 - 11 شهریور 1391

روزنامه‌های چاپ امروز کابل در مطالب خبری و تحلیلی خود عمدتا به بررسی احتمال تعیین کریم خرم، رئیس دفتر حامد کرزی، رئیس‌جمهوری به ریاست کمیسیون مستقل انتخابات پرداخته‌اند.

اخیرا برخی رسانه‌های داخلی در افغانستان از احتمال انتصاب آقای خرم به ریاست کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان خبر داده‌اند، اما کاخ ریاست‌جمهوری رسما در این مورد اظهارنظر نکرده است.

هشت صبح در صفحه اول خود در کنار عکسی از آقای خرم، در تیتر اول خود پرسیده است که "سرنوشت آرای مردم هم قصه مفت خواهد بود؟". اشاره نویسنده به نواری منتسب به آقای خرم است که در آن آزادی بیان "قصه مفت" خوانده شده است.

این روزنامه از قول جانداد اسپین غر، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه نوشته است که آقای کرزی باید تا زمان تصویب قانون انتخابات از سوی مجلس، تغییر در ریاست کمیسیون انتخابات را به تاخیر اندازد. به نوشته روزنامه، یک عضو ارشد اپوزیسیون گفته که در این تغییر "خیر و بهبود" نیست.

هشت صبح در مطلب دیگری با عنوان "آیا آقای خرم گزینه‌ای مناسب است؟"، نوشته که "آقای خرم تجربه کار در عرصه انتخابات ندارد"، "در تعهد آقای خرم به دموکراسی نیز تردید وجود دارد" و "گرایش شدید قومی دارد".

بیژن فرهان در این مطلب تاکید کرده است که کرزی باید کسی را به ریاست کمیسیون انتخابات تعیین کند که به دموکراسی متعهد باشد، در عرصه انتخابات تجربه داشته باشد و از نظر سیاسی بی‌طرف باشد. نویسنده هشدار داده است که اگر چنین فردی رئیس این کمیسیون نباشد، انتخابات ۲۰۱۴ شفاف نخواهد بود.

روزنامه ماندگار در مطلب اصلی خود با عنوان "انتخابات در معرض خطر!" نوشته است که ابتدا بسم‌الله محمدی از سمت وزارت داخله/کشور سلب صلاحیت شد که برای آقای کرزی فرد مطمئنی برای تامین امنیت انتخابات نبود و بعد احتمال تعیین آقای خرم به ریاست کمیسیون انتخابات مطرح شده است.

به نظر این روزنامه، تعیین آقای خرم به این سمت مورد قبول گروه‌های سیاسی و جامعه جهانی واقع نخواهد شد و این امر باعث کاهش حمایت جامعه جهانی از روند انتخابات آینده خواهد شد. ماندگار از گروه‌های سیاسی و سازمان ملل متحد خواسته است که آقای کرزی را از تعیین آقای خرم به این سمت منصرف کنند.

اما روزنامه باور در گزارش صفحه نخست خود نوشته است که حکومت انتشار خبرهایی مبنی بر احتمال تغییرات گسترده در کابینه و ریاست کمیسیون انتخابات را "بی‌پایه" دانسته است و منابع نزدیک به حکومت گفته‌اند که تا حال در این مورد تصمیمی گرفته نشده است.

به نوشته این روزنامه، حکومت "اصلاحات اداری" در نهادهای حکومتی را در نظر دارد و زمانی که تصمیمی در این مورد گرفته شد، آن را اعلام خواهد شد. باور از قول یک مقام دفتر رسانه‌ای حکومت نوشته که کریم خرم از مقامش به عنوان رئیس دفتر آقای کرزی برکنار نشده است.

روزنامه سرنوشت احتمال معرفی بسم‌الله محمدی به عنوان وزیر دفاع به مجلس نمایندگان از سوی حامد کرزی را بررسی کرده و آن را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. به نوشته این روزنامه، اگر آقای کرزی او را به این سمت معرفی کند، این امر بیانگر آن است که او تصمیم به آوردن تغییر در کابینه ندارد.

این روزنامه افزوده است که آقای محمدی پیش از این از سوی مجلس سلب صلاحیت شده، اما حال براساس مصلحت‌های سیاسی به معرفی دوباره او به عنوان وزیر تصمیم گرفته است. به نظر سرنوشت، اتحاد شمال بر آقای کرزی فشار می‌آورد که وزارت دفاع یا وزارت داخله به آنها داده شود.

نویسنده اما پرسیده است که آیا مجلس نمایندگان هم از تصمیم رئیس‌جمهوری استقبال خواهد کرد یا نه. به نوشته سرمقاله‌نویس سرنوشت، اگر آقای محمدی به عنوان وزیر دفاع معرفی شود و مجلس هم به او رای مثبت دهد، در آن صورت نمایندگان "آله دست" رئیس جمهوری و معاونان او دانسته خواهند شد.

سرنوشت افزوده که دلیل این امر آن است که مجلس یک بار آقای محمدی را سلب صلاحیت کرده و حالا اگر بار دیگر به او رای اعتماد بدهد، این امر نشان خواهد داد که هر طوری که کرزی و معاون او بخواهند، مجلس همان‌گونه عمل خواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.