' فرمانده طالب که حکم سنگسار یک زوج را داده بود،بازداشت شد'

به روز شده:  11:35 گرينويچ - شنبه 01 سپتامبر 2012 - 11 شهریور 1391

صدیقه و خیام در آگست/اوت ۲۰۱۰ در دشت آرچی ولایت قندوز متهم به روابط نامشروع شدند و سپس سنگسار شدند

پلیس ولایت قندوز در شمال افغانستان گفته که فرمانده ارشد طالبان، که سال گذشته حکم سنگسار یک زوج را صادر کرد، دستگیر شده است.

سمیع الله قطره، فرمانده پلیس قندوز روز شنبه، ۱۱ سنبله/شهریور به خبرنگاران گفت که "قاری نیازمحمد" دو روز پیش در قندوز بازداشت شد.

آقای قطره گفت که این فرمانده طالبان فرماندهی این گروه را در چهار ولایت قندوز، بدخشان، تخار و بغلان به عهده داشته و مسئول طراحی و سازماندهی چندین حادثه عمده در شمال بوده است.

فرمانده پلیس قندوز افزود که طالبان در ماه اسد/مرداد ۱۳۸۹ یک زوج جوان را به اتهام فرار از خانه و به حکم همین فرمانده سنگسار کردند.

این زوج پیش از سنگسار به پاکستان رفته بودند، اما زمانی که خانواده‌های آنها اعلام کردند که با ازدواج آنها موافقند، به قندوز بازگشتند، اما طالبان آنها را در ملاء عام در منطقه 'دشت ارچی' سنگسار کردند.

یک روز از پس سنگسار این دختر و پسر، سازمان عفو بین‌الملل آن را محکوم کرد و قتل آنها را "جنایتی فجیع" خواند.

این سازمان در پی این حادثه از دولت، شورای علما و رهبران افغانستان خواست که با سنگسار و هر گونه عمل مغایر حقوق بشر مقابله کنند.

نقشه قندوز

قندوز ناامن ترین ولایت شمالی افغانستان شمرده می شود

ژنرال سمیع‌الله قطره همچنین در نشست خبری خود گفت که قاری نیازمحمد در چندین حادثه دیگر و از جمله انفجار در 'اداره ثبت احوال' ولسوالی دشت ارچی هم دست داشته که در آن چندین تن کشته شدند.

آقای قطره افزود که این فرمانده طالبان در حال حاضر از سوی نهادهای امنیتی و مبارزه با تروریسم قندوز تحت بازجویی قرار دارد.

فرمانده پلیس قندوز ابراز امیدواری کرد که دستگیری این فرمانده ارشد طالبان به بهبود وضعیت امنیتی در شمال و به ویژه قندوز کمک خواهد کرد.

قندوز ناامن ترین ولایت شمالی افغانستان است که گروه طالبان در برخی از مناطق آن نفوذ دارند و هر از گاهی دست به حمله مسلحانه می‌زنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.