آمریکا: افغانها با ۲۴ شرکت تحریم‌شده ایرانی معامله نکنند

به روز شده:  19:18 گرينويچ - 02 سپتامبر 2012 - 12 شهریور 1391

درخواست آمریکا از افغانستان برای قطع رابطه با ۲۴ شرکت ایرانی

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گوید دولت آمریکا از این کشور خواسته رابطه تجاری اش را با بیست و چهار شرکت و مؤسسه مالی ایرانی قطع کند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفته که آمریکا از این اداره خواسته تا روابط خود با ۲۴ شرکت و چند بانک تحت تحریم ایرانی را قطع کند.

آمریکا می‌گوید شرکت‌های ایرانی سود حاصل از تجارت را در تاسیسات هسته‌ای سرمایه‌گذاری می‌کنند و به همین دلیل علیه آنها تحریم وضع شده است.

این شرکت‎ها همچنین متهم هستند که از بازارهای افغانستان دلار می خرند و تحریم‌ها را دور می‌زنند.

اما درخواست تازه آمریکا باعث نگرانی شماری از بارزگانان افغان شده و به اتاق تجارت و صنایع هشدار داده اند که اگر با شرکتها و بانکهای مورد اشاره آمریکا روابط تجارتی خود را قطع نکند، خود شامل فهرست سیاه آمریکا خواهد شد.

در این درخواست بر قطع روابط ترانزیتی از راه آبی بندر عباس در جنوب ایران نیز تاکید شده است.

خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان به بی‎بی‌سی گفت: "آمریکا نگران است که این شرکتها و شماری از بانکهای ایرانی در تهیه امکانات برای تاسیسات هسته‌ای ایران دست دارند و با مبادله تومان (ریال) به دلار در افغانستان در صدد دور زدن تحریمهای ایالات متحده هستند."

آقای الکوزی می‌گوید اجرای درخواست آمریکا بر وضعیت اقتصادی افغانستان اثر منفی بجا خواهد گذاشت.

این بار اول است که امریکا به تاجران افغان هشدار می‌دهد

هر چند این درخواست تا حال تنها روی کاغذ است و دولت افغانستان تا حال فشاری بر شرکتهای افغانی برای اجرای آن وارد نکرده است.

معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت: "(اجرای این درخواست) برای ما واقعاً مشکل است. ما با ایران مناسبات نزدیک داریم. بیشتر مواد سوخت و نفتی را از طریق ایران وارد می کنیم. ما از طریق بندر عباس به ارزش دو میلیارد دلار از کشورهای دیگر واردات داریم."

او افزود: "ما به دوستان بین المللی و آمریکایی خود گفتیم که ما ناگزیر هستیم که با ایران تجارت داشته باشیم. دولت افغانستان هم باید سیاست خود را این مورد روشن کند."

پس از جنجال‍‌ها بر سربرنامه هسته‌ای ایران، آمریکا تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور را شدت بخشیده و به شماری دیگر از کشورهایی که با ایران روابط تجارتی نزدیک دارند، هشدار داده که در صورت ادامه این روابط، از سوی آمریکا تحریم می‌شوند.

اما این بار اول است که امریکا به تاجران افغان هشدار می‌دهد.

از سوی دیگر وحیدالله غازی‌خیل سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید روابط تجارتی این کشور با ایران بر اساس منافع ملی افغانستان تنظیم خواهد شد.

در حال حاضر بخشی از بازار کالاهای مختلف در افغانستان در اختیار کالاهای ایرانی است

او تاکید کرد که: "حکومت افغانستان بر بنیاد سیاست اقتصادی و منافع ملی افغانستان تصمیم خواهد گرفت."

کارشناسان می‌گویند پس از فشارهای اقتصادی جامعه جهانی بر ایران، افغانستان که مرز باز تجارتی با این کشور دارد، به بازار خوبی برای فروش محصولات ایرانی مبدل شده است.

مقامات افغان می گویند میزان صادرات ایران به افغانستان سالانه به یک میلیارد و سه صد میلیون دلار می رسد.

ایران نیز در این اواخر علاقمندی بیشتری به گسترش روابط تجاری خود با افغانستان نشان داده و هفته گذشته نمایشگاهی مشترک تجارتی دو کشور در کابل برگزار شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.