روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۲ سنبله

به روز شده:  09:57 گرينويچ - 02 سپتامبر 2012 - 12 شهریور 1391

روزنامه وحدت در سرمقاله خود با عنوان "اپوزیسیون و تحولات جدید امنیتی" تاکید کرده که مخالفان سیاسی حکومت با رویکردی جدید مسایل امنیتی را هم مورد توجه قرار خواهند داد و تنها به خوش‌بینی به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ اکتفا نخواهند کرد.

روزنامه مدعی شده که تغییرات مقامهای اجرایی در سطح وزیران، والی‌ها و رئیس کمیسیون انتخابات نشان‌دهنده آن است که حکومت در پی "ادامه قدرت سیاسی" خود است و به همین دلیل، موضوع انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در آینده با چالش‌های زیادی مواجه است.

اخیرا حامد کرزی، رحمت الله نبیل، رئیس امنیت ملی را برکنار کرد و در پی آن گزارش‌هایی در رسانه‌های داخلی منتشر شد که احتمالا آقای کرزی دست به تغییرات گسترده در کابینه، ولایت‌ها و ریاست کمیسیون انتخابات دست خواهد زد، اما این گزارش‌ها رسما تایید نشده است.

نویسنده وحدت با تاکید بر این که چگونگی مدیریت اوضاع امنیتی بر روند تحولات سیاسی آینده اهمیت دارد، نوشته که گروه‌های سیاسی در حالی که تحولات امنیتی در فضای "غیرشفاف" صورت می‌گیرد، نسبت به روند تحولات امنیتی آینده اطمینانی ندارند.

روزنامه ماندگار در مطلب اصلی خود با عنوان "جامعه جهانی باید آینده انتخابات را تضمین کند" نوشته که تضمین شفافیت و همگانی بودن انتخابات آینده در وضعیت کنونی بیشتر از هر مساله و زمان دیگر "دغدغه‌برانگیز" شده است.

نویسنده پرسش‌هایی را در مورد توانایی حکومت در برگزاری انتخاباتی شفاف در ۲۰۱۴ مطرح کرده و از جمله پرسیده که اگر جامعه جهانی تضمینی در این مورد ارائه نکند، مردم افغانستان با چه انگیزه‌ای به پای صندوق‌های انتخابات ریاست جمهوری آینده بروند.

به نظر نویسنده ماندگار، اخیرا حکومت مهره‌چینی‌هایی را آغاز کرده که حاکی از در جریان بودن "توطئه"ای برای سازمان‌دهی "تخلف گسترده" در انتخابات آینده است. نویسنده منظور خود از این "مهره‌چینی‌ها" را مشخص نکرده، اما تاکید کرده که این روند، برگزاری انتخابات واقعی را تخریب می‌کند.

ماندگار در ادامه افزوده که با این وضعیت متحدان بین‌المللی افغانستان که با همه هزینه‌ای از با مال و جان خود برای تامین دموکراسی در افغانستان مایه گذاشته، حالا باید شریک سیاسی و نظامی خود در آینده افغانستان را مشخص کنند.

روزنامه اراده در سرمقاله خود نوشته که فعالیت‌های گروههای تبهکار در گوشه و کنار پایتخت افزایش یافته و این گروه‌ها دست به سرقت‌های مسلحانه می‌زنند. به نوشته این روزنامه، در چند روز اخیر در محله "میکروریان" کابل ۱۲ یا ۱۳ مورد سرقت مسلحانه گزارش شده است.

روزنامه افزوده که گروه‌های تبهکار در حالی دست به سرقت مسلحانه می‌زنند که این روزها تقریبا در هر کوچه و خیابانی دست کم یک ایست بازرسی یا پاسگاه پلیس وجود دارد. به نوشته روزنامه، این‌که در این وضعیت سرقت‌های مسلحانه چگونه روی می‌دهد، مقام‌های مسئول باید به آن پاسخ دهند.

اراده همچنین نوشته که نگرانی‌ها از افزایش ناامنی در پایتخت باعث شده که روند عادی زندگی مردم بهم بخورد و بازرگانان از سرمایه‌گذاری در داخل کشور منصرف شوند و به خارج از کشور بروند. به نظر نویسنده، این وضعیت توانایی و کفایت نیروهای امنیتی را زیر سوال می‌برد.

روزنامه دولتی انیس در گزارش صفحه اول خود از قول حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان عملیات نیروهای استرالیایی در ولایت ارزگان در جنوب افغانستان را "خودسرانه" خوانده و افزوده که اجرای این عملیات "تخلف از تفاهمنامه امضاشده میان افغانستان و ناتو است".

به نوشته این روزنامه، به اثر این عملیات یک مرد ۷۰ ساله و پسر ۳۰ ساله‌اش کشته شده‌اند و براساس گزارشی که والی و فرمانده پلیس ارزگان به رئیس جمهوری داده، این عملیات "بدون اجازه و هماهنگی مسئولان ولایت ارزگان" اجرا شده است.

انیس افزوده که حامد کرزی اجرای این عملیات را به شدت محکوم کرده و به مقامهای محلی دستور داده که "تحقیقات همه‌جانبه" را در این مورد آغاز کنند تا حکومت افغانستان بتواند بر اساس آن موضع خود را در قبال این "تخلف" مشخص کند.

نیروهای ناتو روز یکشنبه در اطلاعیه‌ای نوشتند که نظامیان استرالیایی عملیات ارزگان را با نیروهای داخلی به صورت مشترک و با هماهنگی مقامهای محلی برای دستگیری عاملان قتل سه سرباز استرالیایی، که سه روز پیش به دست یک سرباز افغان کشته شدند، اجرا کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.