در درگیری طالبان و یک فرمانده محلی در قندوز ۸ روستایی کشته شدند

به روز شده:  08:43 گرينويچ - 02 سپتامبر 2012 - 12 شهریور 1391

قندوز ناامن‌ترین ولایت شمالی افغانستان است

مقام‌های محلی در ولایت قندوز در شمال افغانستان تایید کرده‌اند که در پی درگیری افراد مسلح "غیرمسئول" و طالبان، ۸ غیرنظامی کشته و ۹ نفر زخمی شده‌اند.

عنایت‌الله خلیق، سخنگوی والی قندوز روز یکشنبه ۱۲ سنبله/شهریور به بی‎بی‌سی گفت که این حادثه در روستایی موسوم به "کَنَم" در حومه شهر قندوز، مرکز ولایت قندوز روی داده است.

سخنگوی والی قندوز افزود که این درگیری در پی قتل یکی از خویشاوندان یک فرمانده گروه‌های مسلح سابق به نام "قدیر" به دست گروه طالبان آغاز شد.

به گفته آقای خلیق، زمانی که فرمانده قدیر با افراد تحت امر خود برای برداشتن جسد فرد مقتول به این روستا می‌رسند، با افراد طالبان درگیر می‌شوند.

او افزود که در این درگیری دو تن از افراد قدیر کشته شدند و به دنبال آن او و افراد تحت امرش به هر سو تیرانداز کردند که به اثر آن ۸ روستایی کشته و ۹ نفر دیگر زخمی شدند.

پیشتر روستاییان به بی‌بی‌سی گفتند که فرمانده قدیر و افرادش وابسته به نیروهای شبه‌نظامی موسوم به "پلیس محلی" هستند.

اما سخنگوی والی قندوز گفت که در این ولایت نیروی پلیس محلی وجود ندارد و فرمانده قدیر و افرادش "غیرمسئول" شمرده می‌شوند.

عنایت‎الله خلیق گفت که چند تن به اتهام دست داشتن در خشونت‌های بامداد یکشنبه در روستای "کَنَم" بازداشت شده و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

او افزود که در حال حاضر نیروهای ارتش و پلیس در منطقه مستقر شده و وضعیت در آن جا تحت کنترل این نیروها است.

ولایت قندوز ناامن ترین ولایت شمالی افغانستان است که در برخی از مناطق آن گروه طالبان نفوذ دارند و هر از گاهی دست به حمله مسلحانه می‌زنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.