روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۱۳ سنبله

به روز شده:  10:10 گرينويچ - دوشنبه 03 سپتامبر 2012 - 13 شهریور 1391

روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتا به بررسی اعضای جدید کابینه و تلفات غیرنظامیان در روستایی در ولایت شمالی قندوز و دیدار وزیر فرهنگ با مسئولان رسانه‌ها پرداخته‌اند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان شام روز یکشنبه (۱۲ سنبله/شهریور) بسم‌الله محمدی را به سمت وزیر دفاع، مجتبی پتنگ را به مقام وزارت داخله، حاجی دین‌محمد را به وزارت سرحدات و قبایل و اسدالله خالد را به عنوان رئیس امنیت ملی معرفی کرد. آن‌ها باید از مجلس هم رای اعتماد بگیرند.

محمد ناطقی دیپلمات پیشین در روزنامه وحدت نوشته که تغییرات تازه در کابینه را رسانه‌ها پیش از این حدس زده بودند و تنها معرفی حاجی دین‌محمد به سمت وزارت سرحدات، اقوام و قبایل در فهرست افراد معرفی شده از سوی آقای کرزی، تازگی دارد.

نویسنده افزوده که از میان افراد معرفی شده، اسدالله خالد به عنوان رئیس امنیت ملی به دلیل اینکه او «چهره آشتی ناپذیر ضدطالبان» است، مثبت بررسی شده است. مقاله‌نویس وحدت افزوده که طالبان امنیت را در معرض تهدید قرار داده‌اند و آقای خالد می‌تواند اقدامات اثرگذاری را را روی دست گیرد.

ناطقی در مورد معرفی مجتبی پتنگ به سمت وزارت داخله نوشته که به دلیل اینکه او چهره‌ای تازه در کابینه است، ممکن است با استقبال پارلمان واقع شود، اما از سوی مخالفان سیاسی آقای کرزی و از جمله جبهه ملی تلاشی در راستای «شخصی‌سازی» امنیت انتخابات تلقی خواهد شد.

نویسنده وحدت در ادامه در مورد آقای محمدی نوشته که هر چند او در مقام وزارت دفاع "شایسته‌تر از وزیر پیشین دفاع" دانسته شده، اما در گرفتن رای اعتماد مجلس به دلیل اینکه یک بار سلب صلاحیت شده، با مشکل مواجه خواهد شد.

روزنامه ماندگار در گزارش صفحه نخست خود از قول ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهوری نوشته که انتصاب کریم خرم، رئیس دفتر آقای کرزی به عنوان رئیس کمیسیون انتخابات «کاملا بی‌بنیاد است» و این خبر را برخی جریانهای سیاسی و رسانه‌های داخلی «شایعه» کردند.

آقای فیضی در گفتگو با این روزنامه گفته که برخی رسانه‌ها بدون درک مسئولیت خود در قبال مردم، شایعه منتشر می‌کنند و اذهان عامه را به بی‌راهه می‌کشانند. به گفته او، آقای کرزی تنها در مورد معرفی وزیران دفاع، داخله و رئیس امنیت ملی تصمیم گرفته است.

روزنامه اراده در سرمقاله خود هر چند افرادی را که روز یکشنبه در درگیری با طالبان باعث تلفات غیرنظامیان در قندوز شدند، «غیرمسئول» خوانده، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که آن‌ها بخشی از شبه نظامیان وابسته به نیروهای دولتی بوده‌اند.

مقامهای محلی در قندوز روز یکشنبه گفتند که یک فرمانده افراد مسلح "غیرمسئول" پس از قتل یکی از خویشاوندانش به دست طالبان، با افراد خود با این نفرات طالبان درگیر شد و به اثر آن هشت روستایی کشته و چند تن دیگر زخمی شدند. پیش روستاییان گفته بودند که افرادی که با طالبان درگیر شدند، وابسته به پلیس محلی هستند.

روزنامه سرمقاله ابراز تاسف کرده که در افغانستان تحت عنوانهای مختلف مردم عادی کشته می‌شوند و نویسنده مدعی است که عاملان این «فجایج» تحت عنوان اسلام، حقوق بشر و دولت دست به کشتار غیرنظامیان می‌زنند.

اراده تلفات غیرنظامیان در دو انفجار انتحاری روز شنبه در منطقه سیدآباد ولایت میدان‌وردک را هم در شمار این گونه حوادث دانسته و افزوده که حالا حوادثی مانند حادثه‌های قندوز و میدان وردک در هر گوشه و کنار کشور توسعه یافته و مردم را به خاک و خون می‌کشانند.

روزنامه با این مقدمه تاکید کرده که در مورد کل قضیه کشور و از جمله مصالحه باید از دیدگاه انسانی و فراگیر نگاه شود و به آن‌ها نگاه آرمانگرایانه نباید داشت. اراده افزوده که برای حل این قضایا باید رویکرد حقوق بشری داشت.

هشت صبح هم در گزارش نخست خود موجودیت اسلحه در دست «افراد غیرمسئول» را مورد انتقاد قرار داده و نوشته که با جود مصرف میلیون‌ها دلار در برنامه‌های خلق سلاح، هنوز هم «افراد غیرمسئول» در قندوز زندگی مردم را با خطر مواجه می‌کنند.

روزنامه از قول یک تحلیلگر مسائل امنیتی نوشته که موجودیت سلاح در میان مردم در برخی مناطق باعث «هرج و مرج» شده و شماری از افراد سلاح به دست با عنوان پلیس محلی و دیگر نیروهای شبه نظامی وابسته به دولت استخدام شده‌اند که باعث بی‌نظمی می‌شوند.

هشت صبح در ادامه به نقل از این تحلیلگر افزوده که بر اساس اصولی که در تشکیل نیروهای مسلح و نظامی وجود دارد، هیچ فرد مسلحی نباید خارج از چهارچوب نیروهای قانونی عمل کند و دلیل آن اینکه چنین افراد از مقررات نیروهای قانونی پیروی نمی‌کنند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ روز یکشنبه (۱۲ سنبله/شهریور) در گفتگو‌ها با مسئولان رسانه‌های دولتی و غیردولتی تاکید کرده است که رسانه‌ها باید «اصول وارزشهای اخلاقی» را رعایت کنند.

به نوشته این روزنامه، آقای رهین در این دیدار افزوده که برنامه‌ها و مطالب رسانه‌ها باید متکی بر ارزشهای دینی باشد تا برنامه آن‌ها باعث «آزار خانواده‌ها» شود و «نسل جوان چشم و گوش بسته را به گمراهی بکشاند».

انیس همچنین نوشته که وزیر اطلاعات و فرهنگ ضمن تاکید بر اینکه «شما تا حدی آزاد هستید که به آزادی دیگران صدمه نزنید» گفته که در راستای تامین وحدت ملی بکوشید و نگذارید که وحدت ملی در کشور تضعیف شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.