'نیروهای پاکستانی ۸۰ موشک به مناطق مرزی افغانستان شلیک کرده اند'

به روز شده:  08:43 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391

مردم در ولایت کنر بارها در اعتراض به ادامه موشک پرانی پاکستانی ها اقدامه به تظاهرات کرده اند

مقام های امنیتی در شرق افغانستان گفته‌اند که نیروهای مرزی پاکستان، در دو روز گذشته، هشتاد موشک به مناطق مرزی ولایت کنر در شرق افغانستان شلیک کرده اند.

واصف‌الله واصفی، سخنگوی والی کنر روز دوشنبه ۱۴سنبله/شهریور به بی‌بی‌سی گفت که در اثر شلیک این موشک‌ها، سه غیرنظامی زخمی شده‌اند.

آقای واصفی افزود که ۴۳ موشک دیروز ۱۳ سنبله و ۳۷ موشک روز دوشنبه ۱۴ سنبله به منطقه مرزی "دانگام" ولایت کنر فرود آمده است.

پیش از این مقام‌های محلی در شرق افغانستان گفته‌ بودند که در بیش از یک سال گذشته صدها موشک از مناطق مرزی پاکستان به مناطق شرقی افغانستان شلیک شده‌است.

به گفته این مقام‌ها، اصابت این موشک‌ها به مناطق روستایی افغانستان باعث کشته شدن چندین نفر و زخمی شدن تعدادی دیگر شده است.

مقام‌ها در ولایت کنر و نورستان گفته‌اند که شلیک این موشک‌ها صدها خانواده افغان را مجبور به ترک خانه های شان کرده اند.

تا حال ساکنان ولایت کنر چند بار در اعتراض به شلیک این موشک‌ها، تظاهرات کرده‌اند و برخی از گروه‌های سیاسی هم از حکومت افغانستان در این مورد انتقاد کرده‌اند.

کنر با پاکستان مرز مشترک دارد

حدود سه هفته پیش مجلس نمایندگان افغانستان وزیران داخله/کشور و دفاع را به دلیل ناتوانی در توقف این حملات سلب صلاحیت کرد.

مقامات افغانستان هر چند چند بار به رسانه‌ها گفته‌اند که در صورت ادامه شلیک این موشک‌ها، در شورای امنیت سازمان ملل شکایت خواهد کرد، اما اظهارات مقام‌های محلی در روز دوشنبه نشان می دهد که این حملات همچنان ادامه دارد.

مقام‌های پاکستان اما تا گفته‌اند که نیروهای پاکستانی در مبارزه با شورشیان، آنها را هدف موشک قرار می‌دهند و گاهی این موشک‌ها منحرف می‌شوند و به مناطق مرزی افغانستان فرود می‌آیند.

گزارشها از ولایت لغمان حاکی است که شماری از ساکنان این ولایت در اعتراض به شلیک این موشک ها تظاهرات کرده و از دولت افغانستان خواسته است. مقابله به مثل کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.