روزنامه‌های کابل: سه‌شنبه، ۱۴ سنبله

به روز شده:  08:40 گرينويچ - سه شنبه 04 سپتامبر 2012 - 14 شهریور 1391

معرفی چند مقام پیشنهادی حامد کرزی به مجلس نمایندگان، برای دومین روز همچنان در سرخط مطالب تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آقای کرزی شامگاه روز یکشنبه (۱۲ سنبله/شهریور) بسم‌الله محمدی را به عنوان وزیر دفاع، مجتبی پتنگ را به سمت وزیر داخله/کشور، حاجی دین‌محمد را به مقام وزیر سرحدات، اقوام و قبایل و اسدالله خالد را به ریاست اداره امنیت مجلی به مجلس معرفی کرد.

هشت صبح در مطلب اصلی خود تاکید کرده که مجلس نمایندگان در بررسی صلاحیت‌ها و دادن رای اعتماد به مقام‌های امنیتی دقیق و جدی باشد. روزنامه با تاکید بر اهمیت پست‌های وزارت‌های داخله و دفاع و ریاست امنیت ملی، نوشته که نمایندگان نباید روابط قومی افراد معرفی شده به این سمت‌ها را در نظر بگیرند.

نویسنده افزوده در گذشته برخی از نمایندگان مجلس از دادن رای اعتماد به شماری از مقام‌ها در برابر گرفتن "پول و تحفه‌های گران‌بها" توسط برخی دیگر نمایندگان سخن گفته‌اند. هشت صبح تاکید کرده که از سو باید این گونه اظهارات جدی گرفته شود و از سوی دیگر این ادعاها باید اسناد و مسئولیت اظهار شود.

روزنامه در ادامه ابراز امیدواری کرده که روزی "معامله‌های پولی" میان نمایندگان و مقام‌های پیشنهادی به مجلس فاش خواهد شد. به نوشته هشت صبح، وقتی اسناد محرم آمریکا توسط رسانه‌ها به بیرون درز کند، هیچ بعید نیست که معامله نمایندگان و وزیران افغانستان هم دیر یا زود فاش شود.

روزنامه باور با تاکید بر اینکه تغییر سمت‌های افراد در دولت اصلاحات نمی‌آورد، نوشته که آقای کرزی در سخنرانی خود در اجلاس مشترک قوای ثلاثه تعهد کرد که پس از این مصلحت‌گرایی نمی‌کند، اما فهرست تازه وزیران معرفی شده به مجلس نشان می‌دهد که او مصلحت‌گرایی کرده است.

نویسنده معرفی بسم‌الله محمدی به عنوان وزیر دفاع را نشانه‌ای از مصلحت‌گرایی رئیس جمهوری دانسته و افزوده که او یک بار از سوی مجلس سلب صلاحیت شده و بار دیگر برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی شده است.

به نظر سرمقاله‌نویس باور، آقای کرزی در یازده سال ریاست جمهوری خود پست‌های دولتی را براساس «مصلحت‌ها» میان گروه‌های مختلف تقسیم کرده و و دلیل این کار را تامین وحدت ملی خوانده، در حالی که به عقیده نویسنده، این باعث مشکلات زیادی در کشور شده است.

اما ماندگار در مقاله‌ای نوشته که آقای محمدی در یک «بازی سیاسی» سلب صلاحیت شد و این امر نشانه‌ای از چگونگی برنامه‌ریزی آقای کرزی در مورد انتخابات آینده است. به نظر نویسنده آقای کرزی با معرفی محمدی به وزارت دفاع، تلاش کرده که از دسترسی او به امنیت انتخابات جلوگیری کند.

نویسنده مقاله ماندگار معتقد است که آقای کرزی مایل نیست که محمدی وزیر دفاع باشد، زیرا حضور او در این سمت با مخالف "جریانهای پاکستانی" مواجه خواهد شد، اما او فرد باتجربه‌ای برای این سمت است و نمایندگان ضدپاکستان در مجلس به او رای اعتماد خواهند داد.

نویسنده اسدالله خالد، مجتبی پتنگ و حاجی دین‌محمد را از افراد وفادار، پروپاقرص و نزدیک به حامد کرزی دانسته و افزوده که این افراد در سمتهای معرفی شده "شرایط بهتری را تا برگزاری انتخابات آینده خلق خواهند کرد".

روزنامه اراده در مطلب اصلی صفحه نخست خود روزشمار تلفات نظامی غربی به دست سربازان ارتش و پلیس افغانستان در ماه آگوست را چاپ کرده و نوشته که در این ماه ۱۵ سرباز خارجی به دست کسانی کشته شدند که آن‌ها را خود آموزش داده بودند.

به نوشته این روزنامه، در شرایطی که برخی سربازان افغان تفنگ خود را به سو مربیان خارجی خود نشانه می‌روند، آموزش نیروهای ارتش و پلیس افغانستان به یک "کابوس" تبدیل شده و واحد ویژه آموزشی نیروهای آمریکایی در افغانستان به همین دلیل کار آموزش پلیس محلی را متوقف کرده است.

اراده افزوده که بیشتر کسانی که در داخل ارتش و پلیس افغانستان به سوی مربیان و همکاران خارجی خود گلوله باری می‌کنند، "نفوذی‌های طالبان" هستند و به همین دلیل، حالا بررسی پرونده‌های سربازان ارتش و پلیس آغاز شده نفوذی‌های شورشیان از نهادهای امنیتی بیرون شوند.

محمد ناطقی، تحلیلگر مسایل سیاسی در روزنامه وحدت نوشته که حملات "سبز علیه آبی" به حدی نگران کننده شده که در برخی مراکز آموزشی، نظامیان افغان از "تفنگ‌های چوبی" استفاده می‌کنند. به نظر نویسنده، استراتژی تروریست‌ها این است که رابط مربی خارجی با سرباز افغان را قطع کنند.

نویسنده افزوده که سازمان‌های اطلاعاتی پل اعتماد میان سربازان افغان و مربیان خارجی آن‌ها را تخریب کرده و حالا مربیان ارتش و پلیس افغانستان نمی‌دانند که چه کسی دوست و چه کسی دشمن است. به عقیده ناطقی، آوردن تفنگ‌های چوبی به میدان‌های آموزشی استیصال این مربیان را نشان می‌دهد.

وحدت در سرمقاله خود استراتژی امنیتی دولت افغانستان را نقد کرده و نوشته که تا حال این راهبرد امنیتی نه تنها سودی نداشته بلکه دامنه‌های ناامنی را گسترده‌تر کرده و امیدواری‌ها به توانایی مدیریت امنیتی افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ را به حد اقل رسانده است.

سرمقاله‌نویس وحدت در ادامه تحلیل خود نوشته ک به رسمیت نشناختن ۲۴۰۰ کیلومتر از مرزهای کشور، و عدم تدوین راهبرد مناسب امنیتی، باعث شده که مفهوم امنیت ملی و فلسفه وجودی نیروهای مسلح به عنوان نگهبانان مرزهای کشور در فضایی مبهم زیر سوال برود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.