صدها نفر از صفوف ارتش در افغانستان اخراج شدند

به روز شده:  13:55 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391

وزارت دفاع افغانستان ازبازداشت و اخراج صدها تن از سربازان ارتش ملی این کشور خبرداده است.

این وزارت می گوید هفت ماه پیش بررسی مجدد اسناد و هویت سربازان خود را آغاز کرد و در نتیجه این بررسی ها کسانی که گرفتار بیماری‌های روانی و عصبی بودند و یا به مواد مخدر اعتیاد داشتند، ازصفوف ارتش اخراج شدند.

ظاهرعظیمی سخنگوی وزارت دفاع که تعداد سربازان اخراج شده را صد ها تن می خواند، به خبرنگاران گفت، بررسی اسناد این افراد، به صورت همه جانبه و به کمک دیگر نهاد های امنیتی افغانستان و همکاران بین المللی انجام شده است.

آقای عظیمی افزود، شماری از این سربازان که احتمالا با گروه های شورشی رابطه داشته اند، زندانی شده اند و کسانی که به دلایل دیگر از ارتش اخراج شده اند، به خانه های خود بازگشته اند.

ممکن است این اقدام پس از افزایش حمله سربازان ارتش و پلیس افغان به سربازان ناتو، روی دست گرفته شده باشد.

براساس برخی گزارش ها، ازشروع سال جاری خورشیدی تا حالا نزدیک به ۳۲ حمله به جان سربازان ناتو صورت گرفته که منجربه کشته شدن بیش از چهل نفر از آنها شده است.

آقای عظیمی می گوید افراد اخراج شده از صفوف ارتش همه سرباز اند و هیچ افسری از ارتش اخراج نشده است.

بگفته او برنامه بررسی مجدد اسناد سربازان، هنوزادامه دارد.

اخراج این سربازان از صفوف ارتش، نشان می دهد که روند استخدام این افراد، چندان دقیق نبوده است.

ظاهرا عدم دقت در روند استخدام سربازان ارتش سبب شده است که افراد معتاد به مواد مخدر، افرادی دچار ناراحتی های عصبی و یا بیماری های روانی به راحتی بتوانند وارد ارتش شده و مسلح شوند.

گروه شورشیان نیز از این خلاء استفاده کرده و شماری از افراد خود را وارد ارتش کرده اند.

در حال حاضر شمار ارتش افغانستان به ۱۹۵ هزار نفر می رسد. کارشناسان امور نظامی معتقدند که حالا شناسایی دقیق تمامی افراد مشکوک، از میان این همه سرباز، کار ساده ای نیست.

هفته گذشته، ناتو اعلام کرد که روند آموزش افرادی را که برای پیوستن به صفوف پلیس محلی جذب شده اند، موقتا متوقف می کند تا اسناد و مدارک آنها مجددا بررسی شود.

در سالهای گذاشته مربیان خارجی ارتش و پلیس افغانستان بارها هدف حمله قرار گرفته اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.